Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στην υποβολή σχεδίων στα αυθαίρετα μέχρι 30/9/2012


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όταν καταθέτεις τις μελέτες στην πολεοδομία, τις καταθέτεις σε δύο αντίγραφα. Αφού ολοκληρωθούν όλοι οι έλεγχοι και εκδόθει η οικ. άδεια, τότε η μια σειρά από τις μελέτες μένει στο αρχείο της πολεοδομίας και η δεύτερη, η σειρά του ιδιοκτήτη όπως λέμε, σφραγίζεται με στρογγυλή σφραγίδα και την παίρνει ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

thanx για την ενημέρωση και από εμάς στην περιφέρεια που αφήνουμε το τηλέφωνο σε ανοιχτή ακρόαση 4 ώρες μπας και βγάλουμε γραμμή.

Ουσιαστικά είναι αυτό που λέμε, ότι ο νόμος θα υπερισχύσει όποιας οδηγίας του ΤΕΕ, όταν βέβαια αυτός πάρει ΦΕΚ.

Edited by PetroS_
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, σε περίπτωση που έχει χαθεί ο φάκελος από την πολεοδομία (υπαιτιότητα της πολεοδομίας) πρέπει να γίνει ανασύσταση φακέλου? πριν από δύο μήνες περίπου έβγαλα βεβαίωση νομιμότητας έχοντας το στέλεχος της άδειας και βεβαίωση από την πολεοδομία ότι τα σχέδια έχουν χαθεί (και ο ιδιοκτήτης δεν είχε άλλη σειρά). Το έκανα αυτό ύστερα από συζήτηση και με άλλους συναδέλφους που είχαν κάνει το ίδιο . Αυτή η βεβαίωση, δηλαδή δεν έπρεπε να εκδοθεί?

Link to comment
Share on other sites

Marita κανονικά όχι, με δεδομένο ότι δεν ξέρεις αν είχε αυθαιρεσίες - διότι πως έλεγξες ότι δεν είχε άμα δεν είχες σχέδια;

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις σχέδια που προσαρτήθηκαν στα συμβόλαια αγοραπωλησιών ή στη σύσταση, και αν είσαι τυχερή μπορεί και να είναι της πολεοδομίας - αν μιλάμε για ακίνητο προ του 1980 οι πιθανότητές σου είναι μειωμένες.

 

Επίσης αν είναι προ 55, επίσης χωρίς σχέδια δίνεις βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Chistos,

 

Είναι άδεια του 1968, και είναι ισόγειο.

Συνεπώς, στο στέλεχος της άδειας είχε σκαρίφημα του οικοπέδου και του κτιρίου με τις διαστάσεις.

Σε αυτό βασίστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Christos, το ίδιο παράδειγμα μου έφεραν και εμένα στην ΔΟΚΚ.

 

Marita έχω ακούσει από πάρα πολλούς συναδέλφους να έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ξέρω περίπτωση που συνάδελφος έδωσε βεβαίωση αφού έβαλε τον ιδιοκτήτη να του υπογράψει Υ/Δ ότι δεν έχει κάνει κάποια αυθαιρεσία.

Επειδή η άδεια είναι του 1968 πιθανόν να μην υπάρχει κάποια αυθαιρεσία, αλλά πως ξέρεις π.χ. ότι δεν έχει "μετακινηθεί" ο τοίχος που διαχωρίζει την ιδιοκτησία του πελάτη σου προς τον κοινόχρηστο διάδρομο; Και έτσι να έχει μεγαλώσει η ιδιοκτησία...

Edited by delta_delta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.