Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στην υποβολή σχεδίων στα αυθαίρετα μέχρι 30/9/2012


Recommended Posts

@ manta, χαιδω: Σύμφωνα με τα όσα μου είπαν στη ΔΟΚΚ θα πρέπει πρώτα να γίνει ανασύσταση φακέλου και μετά να εκδοθούν οι όποιες βεβαιώσεις. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να εκδοθεί η βεβαίωση μεταβίβασης.

 

Ίσως και ο ίδιος ο υπάλληλος να μην ήξερε ακριβώς τι πρέπει να γίνει. Αν ισχύει πάντως αυτός ο τρόπος θα είναι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

@ manta, χαιδω: Σύμφωνα με τα όσα μου είπαν στη ΔΟΚΚ θα πρέπει πρώτα να γίνει ανασύσταση φακέλου και μετά να εκδοθούν οι όποιες βεβαιώσεις. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να εκδοθεί η βεβαίωση μεταβίβασης.

 

Ίσως και ο ίδιος ο υπάλληλος να μην ήξερε ακριβώς τι πρέπει να γίνει. Αν ισχύει πάντως αυτός ο τρόπος θα είναι μια χαρά...

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά κάτι δεν μου κολλάει...

Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω κάτι και μετα θα σας επαναφέρω σττην τάξη:

 

Ο Ν4014 λέει πως τα προ 55 δεν απαιτούν βεβαίωση. Το θέμα είναι, αν γνωρίζει ο συμβολαιογράφος ότι είναι προ 55 ώστε να μην ζητήσει βεβαίωση; Διότι αυτός οφείλει να ζητήσει βεβαίωση. ......................................... Αλλά έχουμε φύγει εκτός θέματος για ακόμα μία φορά...

 

Εδώ Φαεθων είσαι λιγάκι λάθος.Ο Νόμος λέει :

 

"4. Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή που συντάσσεται μετά τη δημοσίευση του παρόντος και έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε κάθε ακίνητο, συμπεριλαμβανομένων των ακινήτων χωρίς κτίσμα εκτός από τα επισυναπτόμενα που προβλέπονται στην παρ.12 του Αρθ-17 του Ν-1337/83, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού ................

 

Δεν ξεχωρίζει δηλαδή ημερομηνίες κατασκευής των κτιρίων.Η βεβαίωση είναι υποχρεωτική για όλα τα ακίνητα.Απλώς αυτά που αποδεδειγμένα είναι πριν του 55 και δεν έχουν οικοδομική άδεια δεν θεωρούνται αυθαίρετα , δεν υπάγονται στον 4014 και μεταβιβάζονται κανονικά.

 

Οπότε τώρα σας παρακαλώ να επανέλθουμε στο θέμα μας που είναι η παράταση. η οποία με το ΦΕΚ 1911 Β 15-6-12 έγινε πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 1911 - 15 Ιουνίου 20121.

 

1. Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών που προβλέπονται στο πρώτο εδάφιο της παρ. 3 του άρθρου 24 του Ν. 4014/2011 (ΦΕΚ Α΄ 209) έως και 14.9.2012.

2. Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών που προβλέπονται στο δεύτερο εδάφιο της παρ. 3 του άρθρου 24 του ίδιου ως άνω νόμου έως και 31.12.2012.

3. Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει από την δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

Αθήνα, 15 Ιουνίου 2012

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς αναφέρει ο νόμος ότι για την βεβαίωση του Ν4014 για τα κτήρια που εμπίπτουν της εξαίρεσης του της παρ 2 και συγκεκριμένα για κτηρια προ του 1955 ότι χρειάζονται να προσκομιθούν σχέδια εγκεκριμένα ;

 

Ο νόμος δεν ξεχωρίζει τα ακίνητα όταν αναφέρεται στην έκδοση βεβαιώσεων. Δηλαδή, για να εκδοθεί βεβαίωση 4014 χρειάζεται (έτσι λέει ο νόμος, όχι εγώ) να προσκομιστούν εγκεκριμένα σχέδια!

Με βάσει λοιπόν ποιά εγκεκριμένα σχέδια θα εκδώσεις βεβαίωση για προϋφιστάμενο του 55;

Δεν έχεις! Πρέπει λοιπόν πρώτα ν' αποκτήσεις!

Προσοχή, δεν "αποφασίζεις" εσύ, δεν "εγκρίνεις" εσύ, δεν παίρνεις "πρωτοβουλία εσύ, δεν είσαι "δημόσια αρχή" εσύ, απλώς καλείσαι να κάνεις μια διαδικασία, για να αποκτήσει το ακίνητο "εγκεκριμένα σχέδια".

Τα αποκτάς μόνο μέσα από τη διαδικασία της "πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος".

 

P.S. για να κατανοηθεί καλύτερα:

Είναι ακριβώς το ίδιο "πράγμα" σαν να έρθει ένας ιδιοκτήτης για να του εκδώσεις βεβαίωση για π.χ. προϋφιστάμενο του 55 χωρίς να σου εγχειρίσει τους τίτλους ιδιοκτησίας που έχει....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ συνεχιζω να εχω διαφωνια - και συνεχιζω το οφ τοπικ αλλα ειναι βασικο για ολους. Ο νομος λεει το εξης στο περιφητο αρθρο 24:

 

 

1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης, όπως ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του ν.1577/1985 (Α΄ 210). Στην παραπάνω απαγόρευση εμπίπτει και η εισφορά ακινήτου σε εταιρεία.

 

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:

 

Και ακολουθούν οι περιπτώσεις-εξαιρέσεις. Καταρχάς, από πουθενά δεν προκύπτει ότι δεν χρειάζεται βεβαίωση το κτίσμα προ 55 (αν το γράφει αλλού πες το για να το βρω). Χρειάζεται όπως και όλα όσα βρίσκονται στις εξαιρέσεις. Και κατά δεύτερο, από τη στιγμή που δεν αναφέρεται στην περίπτωση α) για τα κτίσματα προ 55 το να υπάρχουν τα νομιμοποιητικά στοιχεία, ενώ είναι γνωστό πως όλα τα προ 55 έχουν το πρόβλημα της απουσίας σχεδίων, θεωρώ πως δίνω τη βεβαίωση και χωρίς αυτά.

Ο νόμος, έτσι όπως βγαίνει από το σύστημα η βεβαίωση, πράγματι μιλάει για κατοχή σχεδίων, αλλά έτσι όπως προκύπτει ένα προκατ κείμενο της βεβαίωσης δε σημαίνει απαραίτητα ότι αντανακλά και την πραγματικότητα. Στον ίδιο νόμο πρέπει να έχω στην κατοχή μου και στέλεχος οικ. αδειας και τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια - όταν δεν υπάρχει τίποτε από τα δύο για αυτά τα κτίσματα.

 

Τελοσπάντων νομίζω το έχουν αφήσει το θέμα νεφελώδες, ίσως και επίτηδες, αλλά είναι πεπεισμένος πως δε θα μας ζητήσει κανείς τα ρέστα για βεβαίωση που δίνουμε σε κτίσμα προ 55 που δεν έχει νομιμοποίηση περιγράμματος. Έχουμε άλλα και άλλα να ανησυχήσουμε, πολύ σοβαρότερα και με στοιχεία που όντως είναι απολύτως απαραίτητα να έχουμε στην κατοχή μας.

...και ακολουθούν οι περιπτώσεις εξαιρέσεων,

Edited by Christos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την εγγραφή σε οποιοδήποτε ακίνητο εμπράγματου δικαιώματος απαιτείται βεβαίωση 4014.

Δηλαδή, και του 1.700 να είναι ένα ακίνητο χρειάζεται βεβαίωση!

 

Για να εκδοθεί μια βεβαίωση χρειάζονται κάποια "πράγματα".

Αν λείπει κάποιο από αυτά τα "πράγματα" δεν εκδίδεται βεβαίωση, ή αν εκδοθεί βεβαίωση είναι "άκυρη" και διώκονται όσοι την εξέδωσαν!

 

Ένα από αυτά τα "πράγματα" είναι τα "εγκεκριμένα σχέδια".

Αν δεν υπάρχουν , η μόνη διέξοδος για να αποκτηθούν είναι να "δημιουργηθούν".

Πρώτα "δημιουργούνται" και στη συνέχεια "υπάρχουν" κι ακολουθείται η προβλεπόμενη διαδικασία!

 

Το έκανα όσο πιό "....λιανά" μπορούσα!

Δεν θα ξανασχοληθώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα ειναι μια μλκ του συστηματος αυτο.

Σου βγαζει μια λιστα με "στοιχεια" που πρεπει να εχεις.

Δεν χρειαζεται σωνει και καλα να τα εχεις ολα.

Εχω την εντυπωση οτι και αδομητο να εχεις παλι στη βεβαιωση εχεις το κατεβατο με τα στοιχεια.

Εγω προσωπικα κυκλωνω οτι στοιχεια μου προσκομιστηκαν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση. Στα δικαιολογητικά που μας ζητάει αναφέρει υποχρεωτική υποβολή Ε9. Ποιός νόμος μας νομιμοποιεί να ζητάμε φορολογικά στοιχεία από τον ιδιοκτήτη; Ποιό Ε9 πρέπει να υποβάλουμε; Αυτό που θα καταθέσει φέτος με το αυθαίρετο μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.