Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στην υποβολή σχεδίων στα αυθαίρετα μέχρι 30/9/2012


Recommended Posts

Σκανάρισμα >= 100dpi, σώζει σε pdf, αρχείο έως 20Mb max, Πληρώνεις περίπου 5 ευρώ...

 

Εγώ την άδεια και το Ε9 θα τα σκανάρω στο γραφείο μου με ένα σκάνερ Α4 (κάθε σελίδα ξεχωριστά - θα τους στείλω 4 αρχεία για το καθένα).....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

 

Εγώ την άδεια και το Ε9 θα τα σκανάρω στο γραφείο μου με ένα σκάνερ Α4 (θα τους στείλω 4 αρχεία για το καθένα).....

 

πως τα υπολογίζεις τα 4 αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα μπορείς να δημιουργείς ένα αρχείο με ένα freeware που έβαλα στο θέμα για τα pdf για τους τα στείλεις σε ένα αρχείο.

Αν και κανονικά θα έπρεπε να εκδώσουμε διαταγή εμείς να τους στέλνουμε ΤΡΙΑ αρχεία.

 

πως τα υπολογίζεις τα 4 αρχεία?

 

εννοεί τις 4 σελίδες της οικ. αδείας ή του Ε9.

Edited by PetroS_
Link to comment
Share on other sites

Σκανάρισμα >= 100dpi, σώζει σε pdf, αρχείο έως 20Mb max, Πληρώνεις περίπου 5 ευρώ...

 

Εγώ την άδεια και το Ε9 θα τα σκανάρω στο γραφείο μου με ένα σκάνερ Α4 (κάθε σελίδα ξεχωριστά - θα τους στείλω 4 αρχεία για το καθένα).....

πρωτα βγαζω μια απλη φωτοτυπια του σχεδιου ,φτιαχνω με το χερι οτι ειναι να φτιαξω και μετα το pdf η εισαγω το pdf στο autocad;

Link to comment
Share on other sites

Σκανάρισμα >= 100dpi, σώζει σε pdf, αρχείο έως 20Mb max, Πληρώνεις περίπου 5 ευρώ...

 

Εγώ την άδεια και το Ε9 θα τα σκανάρω στο γραφείο μου με ένα σκάνερ Α4 (κάθε σελίδα ξεχωριστά - θα τους στείλω 4 αρχεία για το καθένα).....

 

Μπορείς τις Χ σελίδες που θα σκαναριστούν ξεχωριστά ενώ αφορούν στο ίδιο έγγραφο, να τις εισάγεις σε ΕΝΑ Word (Χ σελίδων) και μετά να το μετατρέψεις - "εκτυπώσεις" σε ΕΝΑ αρχείο pdf 4 σελίδων.....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος, ας παρουμε μια πρωτοβουλια ως μηχανικοι.

 

Το σκαναρισμα σε pdf (για τα σχεδια μιλαω) δεν εχει νοημα.

Τα σκαναρουμε σε tiff ή jpeg και μετα κανουμε οτιδηποτε.

Οι φωτογραφιες ειναι ευκολοτερα επεξεργασιμες. (πχ σβησιμο μαυρων γραμμων απο το διπλωμα)

 

Μην τρελαινεστε.

Δεν αφορα η επεξεργασια των σχεδιων, τον 4014.

Ανοιξτε θεματα στη σωστη κατηγορια και κουβεντιαζουμε οτι θελετε.

 

 

Καρα.

Δεν χρειαζεται να βαλλεις τις φωτο στο Word, τις κανεις κατευθειαν pdf multipage (ακομα και σκαναρισμα μπορεις να κανεις κατευθειαν σε pdf multipage)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ευχαριστώ για όλα όσα αναφέρετε! Τα γνωρίζω.

Οι άνθρωποι έχουμε όλοι μας διαπιστώσει ότι, μας "δουλεύουν ψιλό γαζί", τους ενδιαφέρει η "θεσούλα", η "επιδότηση", η "δουλίτσα" τους.

Δεν πρόκειται να μας διευκολύνουν σε τίποτα.

Δεν πρόκειται κι εγώ να τους διευκολύνω σε τίποτα!

Θα κάνω απλώς τη δουλειά μου, ανταποκρινόμενος σε όποια π@π@ριά ζητάνε!

Δεν χρειάζεται να χάνω extra χρόνο για ...πάρτη τους!

Αρκετό χρόνο χάνω ..διάβάζοντας κι ερμηνεύοντας τις π@π@ριές τους.

Ας ενώσουν, αν θέλουν και μπορούν, μόνοι τους τις 4 σελίδες του π.χ. στελέχους της άδειας (πέντε λεπτά δουλειά είναι εξάλλου).

 

Συνάδελφε terry

 

Σιγά μην σβήσω τις μαύρες γραμμές από το δίπλωμα.......... Ρε δεν πάνε να μ@μη....ε!!! (έβαλα πιπέρι μόνος μου).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας κανει τις επιλογες του.

Το εγραψα και πανω, Μηχανικοι ειμαστε.

Εγω μπορει να αφιερωσω 5 λεπτα σε καθε αιτηση, εσυ μπορει να αφιερωσεις 5 ωρες.

 

Μια ρημαδα ερωτηση που δεν απαντησε κανεις.

Αν εχουμε αμοιβη μικροτερη απο 1500Ε και δεν κατατεθηκε σε τραπεζα.

Τους καλυπτει η ΑΠΥ που εχουμε ηδη κοψει ως αποδειξη για την αμοιβη του μηχανικου?

Link to comment
Share on other sites

Τους καλυπτει η ΑΠΥ που εχουμε ηδη κοψει ως αποδειξη για την αμοιβη του μηχανικου?

Είχα θεωρήσει ως δεδομένο (χωρίς ιδιαίτερο λόγο) πώς δεν τους αρκεί αλλά είναι ένα καλό ερώτημα για συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

το μόνο νομίζω που θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει ειναι αν πληρώθηκαν οι κρατήσεις τους...οτι θέλω θα κάνω με την αμοιβή μου...αντε γιατι!!!!! θα τους στείλω σε pdf αν θέλουν και το ιδιωτικό συμφωνητικό που έκανα....μια μια σελίδα κανα 7 στην σειρά!!!! αφου δεν ντρέπονται δεν θα ντραπώ και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.