Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

Διαμέρισμα σε 5οροφη πολυκατοικία του 1990.

 

- Έχει κλασσική μόνωση της εποχής (5εκ. μονωτικό).

- Είναι ενδιάμεσο (Γ' όροφος).

- Έχει μονά τζάμια μεταλλικά

- Έχει παλιό σχετικά λέβητα πετρελαίου με υπερδ/ση με εντελώς αμόνωτο δίκτυο.

- Ψύξη κτιρίου αναφοράς.

- ΖΝΧ έναν ηλεκτρικό θερμοσίφωνα χωρίς ηλιακό.

 

Τα αποτελέσματα είναι τα ακόλουθα : 

 

Κατηγορία Ε.

 

 post-86-0-59384300-1388765200_thumb.jpg

 

Είναι καλά ? Μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο να βγει Δ ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω Νίκο ότι θέτεις λίγο λάθος το ερώτημα. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι ή δεν θα έπρεπε να κάνεις κάτι για να βγει ένα κτίριο καλύτερο. Το κτίριο πρέπει να βγει ότι πρέπει να βγει.

Αν (όπως νομίζω) έθετες πιο σωστά το ερώτημα ''είναι αναμενόμενο;'', τότε νομίζω ότι είναι.

 

Τέτοια κτίρια, μετά την ισχύ του ΚΘΚ συνήθως είναι Δ.

Εσύ είσαι σε μια σχέση 1,91 και το βγάζεις Ε. Είναι πολύ κοντά στο 1,82 που θα έβγαινε Δ. Το ότι έχει μονά τζάμια, ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και ένα λέβητα με μικρό βαθμό απόδοσης είναι λογικό να σε βγάζει στην Ε κατηγορία.

Οπότε νομίζω ότι η κατάταξη Ε είναι λογική και αναμενόμενη και δε χρειάζεται να σε προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκαιο terry. Φαίνεται μικρή κυρίως του κτιρίου αναφοράς.

Αλλά αυτό έχει να κάνει και με το <<πως>> είναι το κτίριο και <<που>> είναι το κτίριο.

Ενα διαμέρισμα 120 τμ με πολύ μικρές εκτεθειμένες επιφάνειες στον εξωτερικό αέρα στην Κρήτη έχει άλλες ενεργειακές απαιτήσεις από ένα διαμέρισμα 120 τμ, γωνιακό στη Φλώρινα.

Ο Νίκος ξέρει πως είναι το διαμέρισμα και μπορεί να το ελέγξει.

Η σχέση του υπάρχοντος κτιρίου με το κτίριο αναφοράς είναι λογική.

Link to comment
Share on other sites

Ok...Λογικό φαίνεται. Αν είχε διπλά θα έβγαινε Δ. 

 

Η θέρμανση....έχει πολύ μικρές επιφάνειες εκτεθειμένες. Γύρω στα 30 Μ3 όψεων περίπου είναι εκτεθειμένες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν είχες ηλιακό θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα.... Πολύ πολύ χοντρικά για το κτήριο σου μία χαρά είναι η κατηγορία που βγάζεις.

Από εκεί και πέρα καταλαβαίνεις ότι τακτικές του στυλ, "τι μπορώ να κάνω για να βγει καλύτερη κατηγορία" ενώ στην πραγματικότητα δεν το "αξίζει", σε βγάζει λάθος. Το καταλαβαίνεις και μόνος σου...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πιο πολύ αν είναι λογικό ρωτάω. Απλά δεν μου έχει τύχει διαμέρισμα με μόνωση να βγαίνει Ε.... Δυστυχώς τελικά μόνο μόνωση έχει, σε όλα τα άλλα είναι χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εχει τυχει διαμερισμα μετα ΚΘΚ να μου βγει Ζ

Τι να κανουμε τωρα?

Αν στην υπερδιαστασιολογηση παρει μειωτικο 0,75, πληρως αμονωτες σωληνωσεις, ασχημα κουφωματα και μεγαλη καταναλωση ΖΝΧ με θερμοσιφωνα, μην το θεωρεις διολου απιθανο.

Χαμηλες καταναλωσεις θερμανσης βλεπω αλλα μονον εσυ ξερεις τι επιφανειες εκτεθειμενες σε εξωτερικο αερα η ΜΘΧ εχεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φίλος ανέλαβε το β' ΠΕΑ για εξοικονομώ 

διαμέρισμα γ' ορόφου (σε πολυκατοικία 5όροφη τυπική), 1975, 2 υ/δ, 90 τμ

μία όψη ΒΑ και μία ΝΔ

ο ιδιοκτήτης άλλαξε αλουμίνια και έβαλε τέντες

 

πολύ χοντρικά, το διαμέρισμα είχε καταναλώσεις περί τις 60 kwh σε θέρμανση, 20 σε ψύξη και καμιά 55άρα σε ΖΝΧ, αν θυμάμαι καλά 

 

κοιτώντας το Α ΠΕΑ του εξοικονομώ είδα ότι το κτίριο είχε πάρα πολύ μικρή κατανάλωση σε θέρμανση (20 ~ 25 kwh), πολύ μεγάλη σε κλιματισμό (γύρω στα 70) και 100+ στο ΖΝΧ

 

το κακό είναι ότι ο ιδιοκτήτης τσακώθηκε με τον 1ο μηχανικό, και δεν είχαμε το xml του 1ου ΠΕΑ

 

σαν αίσθηση και μόνο, τα νούμερα που βγάλαμε εμείς μου φάνηκαν πολύ πιο σωστά

 

τι μπορεί να είχε συμβεί στο 1ο ΠΕΑ άραγε ;

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εμπλεξε τα Εμβαδα για ψυξη και θερμανση. Τσεκαρε τα Εμβαδα αυτα στο ΠΕΑ.

Αλλα τα ΖΝΧ μου φαινονται περιεργα.

 

ΥΓ. Εχει προβλημα με το εξ'οικονομω ο ιδιοκτητης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.