Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στοιχεία λέβητα χωρίς ταμπελάκι


vag72

Recommended Posts

Καλημέρα, δεν υπάρχουν (ταμπελάκι) στοιχεία λέβητα, αν θυμάμαι καλά κάποιος συνάδερφος είχε ανεβάσει μια ιστοσελίδα για αυτές τις περιπτώσεις, αν μπορεί να το ξαναδώσει θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

να κάνουν μία συντήρηση με καυσανάλυση ή ψάξε στο ιντερνέτ αν μπορείς να βρεις κάποια στοιχεία από το ιντερνετ (το δεύτερο δεν είναι απολύτως σωστό αλλά λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε περιπτωσεις που ειτε δεν υφισταται ταμπελακι ειτε υπαρχει και δε γραφει ισχυ ειτε δεν αναγραφεται ισχυς ουτε στο φυλλο συντηρησης, τους παιρνω τηλεφωνο και τους ρωταω...

Ειτε θα πανε απο εκει να το δουνε ειτε σε καποια αρχεια τους το εχουν γραμμενο...

Οπως και να χει, οι συντηρητες ξερουν τι ισχυος ειναι ο λεβητας που συντηρουνε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

άσε και έχω δύο στα δύο μέχρι στιγμής.....

 

στο 2ο ήταν σχετικά καινούργιος ο λέβητας και ευτυχώς ο ιδιοκτήτης είχε το prospectus.

 

στο 1ο με ψάξιμο στο internet, διαστάσεις λέβητα, ανάλυση καυσαερίων κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

οτι είπε ο deathlok.

Σημειωτέο οτι σε μερικούς λέβητες έχει ταμπέλα μέσα από την πόρτα του λέβητα. Κάντε τον κόπο να την ξεκουμπώσετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο θα σου βάλω ένα δύσκολο ερώτημα.....

Και αν ο λέβητας δεν χρησιμοποιείται (κοινώς δεν γίνεται συντήρηση) τι κάνεις??

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ή που τους λες "ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!" ή αν δεν χρησιμοποιείται όντως από κανένα για πολύ καιρό κι ο καθείς έχει επιλέξει -θέλοντας και μη- "εναλλακτικούς" τρόπους θέρμανσης (φουφού, πήδημα, τσίπουρα κλπ) ή και καθόλου, πράττεις κατά τα προβλεπόμενα.

Τώρα βέβαια πως διαπιστώνεται αυτό; Ίσως από απόφαση γενικής συνέλευσης, με παράλληλη αποσύνδεση των θερμαντικών σωμάτων και αποσύνδεση - ξήλωμα του καυστήρα. Ίσως λέω.

Πάντως δες στο Νο1 από αυτό και πες μου αν έχω άδικο.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, μου εχει τυχει να μου πουνε πως δεν το χρησιμοποιουν λογω οικονομικης κρισης, δε βαζουν πετρελαιο κλπ και τους αγνοησα και τον ελαβα υποψιν κανονικοτατα, διοτι οποτε τους καπνισει και βαλουν πετρελαιο, θα λειτουργησει μια χαρα...

Τωρα το φυλλο ελεγχου ειναι πονεμενη ιστορια... Αν βρεθει, ακομα κι αν εχει παρελθει το ετος απο την ημερομηνια αυτοψιας, ειμαι πανευτυχης...

 

Συνηθως δεν βρισκεται ουτε αυτο...

Αμα δεν υπαρχει ταμπελακι, ουτε φυλλο συντηρησης, παιρνω τηλ το συντηρητη να με ενημερωσει, τουλαχιστον, προφορικα για ισχυ γαι βαθμο αποδοσης λειτουργιας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Κάνοντας μια επιθεώρηση ο λέβητας που είναι περίπου του 2002, δεν έχει πάνω του κανένα ταμπελάκι ούτε καν μάρκα. Φυσικά δεν υπάρχουν ούτε φύλλα από τη συντήρηση. Πως να προχωρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.