Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακά για αποφοίτους μηχανικούς ΤΕΙ


mswsk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 δισεκατομμύρια ανθρωπάκια λογικό να δουλεύουν σαν μερμύγκια.

Προσωπικά περιμένω τη μέρα που θα χτυπήσει κανένα τσουνάμι, καποιος σεισμός, κάποια πέτρα απο το διάστημα και να πάμε όλοι στο καλό γιατί δεν χωράμε άλλοι. (άσχετο)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο 1.000 καλοί χωράνε αλλά τo θέμα του thread είναι για μεταπτυχιακά για αποφοίτους Τ.Ε.Ι.

Ειδικότης εν Ελλάδι καλείται συγκεντρωμένη άγνοια επί ενός ειδικού θέματος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι σε μια φάση που πολλοί έχουν βρεθεί και θα βρεθούν, δηλαδή σκέφτομαι

ένα μεταπτυχιακό. Χωρίς να αποκλείω το εξωτερικό, για Αγγλία έχω ψάξει, θα με ενδιέφερε να κοιτάξω να κάνω και εδώ ένα καλό μεταπτυχιακό με αναγνώριση και κάποιο κύρος. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός από ΑΣΠΑΙΤΕ.

 

Σε κάποιο άλλο θέμα μου πρότεινε κάποιος ως πολύ καλό το ΠΜΣ "Παραγωγή και Διαχείριση της Ενέργειας" του ΕΜΠ ωστόσο -για να μην μένει αναπάντητο- δέχονται από ΤΕΙ ή από ΑΣΠΑΙΤΕ στο ΕΜΠ; Πιστεύω πώς όχι.

 

Για το ΤΕΙ Πειραιά και το μεταπτυχιακό του πρόγραμμα Master στην Ενέργεια έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά και αρνητικά σχόλια. Αυτό με μπερδεύει πολύ.

 

Και τελευταία ερώτηση. Μπορούμε να κάνουμε (των ΤΕΙ/ΑΣΠΑΙΤΕ) μεταπτυχιακό σε κάποιο ΑΕΙ;

Αν η απάντηση είναι πολύ δύσκολα, με καλύπτει γιατί αυτό ήδη ξέρω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με μπερδεύει πολύ.

 

Και τελευταία ερώτηση. Μπορούμε να κάνουμε (των ΤΕΙ/ΑΣΠΑΙΤΕ) μεταπτυχιακό σε κάποιο ΑΕΙ;

 

Θεωρητικά ναι - πρακτικά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όχι.Υπάρχουν μερικά μεταπτυχιακά σύμπραξης ΤΕΙ-ΑΕΙ οπού εκεί παίρνουν σίγουρα απόφοιτους ΤΕΙ (σε μερικά νομίζω υπάρχει και ποσόστωση)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΑΛΕΞ δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε μεταπτυχιακό σε Ελληνικό ΑΕΙ!!Αν και οι προκυρήξεις των μεταπτυχιακών αναφέρουν ότι γίνονται δεκτοί και οι απόφοιτοι των ΤΕΙ, στη πράξη συμβαίνει το αντίθετο....ούτε καν για συνέντευξη μας καλούν!!!Στο ΕΑΠ μπορούμε να κάνουμε μεταπτυχιακό!!Ρίξε μια ματιά στο http://www.eap.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συναδελφοι το ζητημα ειναι καθαρα πολιτικο. Καποιος θελει να υπαρχουν μηχανικοι 2 ταχυτητων, μηχανικοι οι οποιοι θα ειναι φτηνοι ευελικτοι και θα δουλευουν με σκυμμενο το κεφαλι γιατι ετσι δουλευει καλυτερα η αγορα.

Αυτο δεν ειναι μονο αντικοινωνικο ειναι και αντιεπιστημονικο γιατι ο ενας εμβαθυνει στην θεωρια και ο αλλος στην εφαρμογη, ενω ο μηχανικος πρεπει να βγαινει ολοκληρωμενος με ολη τη γνωση στο χερι του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση Χάρη. Βεβαίως μιλάμε για τη δική σου πρόταση που την εννοείς. Διότι και το ΤΕΕ κάτι τέτοια αναφέρει τώρα τελευταία αλλά φυσικά δεν εννοεί τίποτα και ο μόνος λόγος που τα λέει είναι για να ρίξει στάχτη στα μάτια του κόσμου, να κερδίσει χρόνο και να καθυστερήσει την έκδοση των επίμαχων Π.Δ.

 

Πάντως και τα πολυτεχνεία καλό θα ήταν να κάνανε και κανά εργαστήριο παραπάνω ίσως και λίγη πρακτική άσκηση διότι μερικοί βγαίνουν ηλεκτρολόγοι και καλώδιο δεν έχουν δει στη ζωή τους.

 

Ισως ένας νέος τύπος πανεπιστημίου χρειάζεται που να συνδυάζει και τα δύο λίγο καλύτερα (θεωρία και πράξη) και να υπάρχει ένα 5ο έτος εμβάθυνσης ισότιμο με μεταπτυχιακό. Αλλά νομίζω ότι απέχουμε ακόμα. Εδώ το 99% των βιβλίων που κυκλοφορούν είναι 95% θεωρία και 5% παραδείγματα από την πράξη (μερικά εκ των οποίων της συμφοράς). Ακόμα και το βιβλίο του Ντοκόπουλου για τους ηλεκτρολόγους που το θεωρώ από τα καλά προσωπικά εκτιμώ ότι θα πρεπε να έχει δύο ή τρεις φορές τα παραδείγματα που έχει.. τεσπα βγαίνουμε λίγο off topic αλλά όλα αυτά σχετίζονται μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.