Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακά για αποφοίτους μηχανικούς ΤΕΙ


mswsk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα εγώ το πληρώνω. Τα δικά μου δικαιώματα παίρνουν. Εφόσον διαφωνώ να πάρεις και εσύ τα δικαιώματα αυτά, κουβέντα κάνουμε, εάν αδρανήσω ξανά, πάλι εγώ θα την πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Λές κ οι μηχανικοί ΤΕ αναλαμβάνουμε δουλειές μόνο απο τον Αρη. Στα ίδια έργα θα βρέθουμε, μόνο που οι άλλοι θα έχουν σφραγίδα που γράφει ΤΕΕ επάνω κ ότι συνεπάγετε αυτό (κ θα είναι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ), ενώ εγώ θα πρέπει να πληρώνω "προστασια" στον εκάστοτε διπλωματούχο οποτε χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω, τη δική μου αδράνεια την πληρώνω εγώ. Για τα δικά σου δικαιώματα έπρεπε να έχεις αντιδράσει εσύ, δεν μιλάω προσωπικά. Πιθανότατα, οι απόφοιτοι ΤΕΙ είδαν στην περίπτωση αυτή μια καλή ευκαρία να επιχειρηματολογήσουν υπέρ και των δικών τους δικαιωμάτων (αυτό ισχύει σε περίπτωση που οι ίδιοι δεν αντέδρασαν, δεν ξέρω τί στ' αλήθεια έχουν κάνει).

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα, οι απόφοιτοι ΤΕΙ είδαν στην περίπτωση αυτή μια καλή ευκαρία

οι πτυχιούχοι ΤΕΙ δεν είδαμε "τη στραβωμάρα" μας, όταν θα ξυπνήσουμε, πολιτικά τουλάχιστον, όλα θα τακτοποιηθούν και όλοι θα πάμε για ύπνο ευτυχισμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή. Αδρανείς μείνατε για όλους αυτούς που ήρθαν από αμφιβόλλου ποιότητας σχολές του εξωτερικού, πολλους εκ των οποίων του κάνατε και μέλη σας (έχετε κάτι "ξερόλες" από ιταλίες, ζιμπάμπουες και ότι νάναι μέχρι και στη Διοικούσα). Για τα ΤΕΙ ποτέ δεν μείνατε αδρανείς. Η ιστορία έχει (απο)δείξει ότι όλα αυτά τα επιχειρήματα περί "επιπέδου σπουδών" είναι ανοησίες. Οι μισοί σχεδόν διπλωματούχοι στο Δημόσιο είναι από κάτι σχολές αγνώστου ποιότητος η ασχετοσύνη των οποίων είναι χαρακτηριστική. Οσοι συνάδελφοι εργάζονται ή έχουν επαφές με το Δημόσιο το ξέρουν πολύ καλά.

 

Επίσης κανείς δεν σου πέρνει ή σου αφαιρεί δικαιώματα. Ισα ισα που θα πάρετε και master τζάμπα μερικοί (βλέπε κι αυτούς από ιταλίες κλπ). Οι πτυχιούχοι ΤΕΙ ζητάμε τα στοιχείωδη επ. δικαιώματα που έπρεπε απο χρόνια να έχουμε ως απόφοιτοι τριτοβάθμιων ανώτατων ιδρυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Η αδράνεια του ΤΕΕ σε ό,τι αφορά τους αποφοίτους εξωτερικού σε αντίθεση με τους αποφοίτους ΤΕΙ είναι ενδεικτική είτε μεροληψίας είτε του μέχρι που τους παίρνει να κάνουν αυτό που θέλουν. Δεν λέει τίποτα σχετικά με το αν οι επιφυλάξεις τους για τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ είναι σωστές ή όχι.

Τελικά στ' αλήθεια δεν έχω καταλάβει, μιλάμε για κατοχύρωση των στοιχειωδών επαγγελματικών δικαιωμάτων σας ή για αναβάθμιση των ήδη υπαρχόντων. Δεν έχετε επαγγελματικά δικαιώματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν υπάρχουν επ. δικαιώματα για τους Μηχανικούς ΤΕ. Χρησιμοποιούνται κάτι βασιλικά διατάγματα του 30 που αφορούν υπομηχανικούς. Ξέρεις όταν έχεις απεριόριστα δικαιώματα δε σε νοιάζει αν η νομοθεσία είναι του 30. Όταν όμως υπάρχουν περιορισμοί όμως, το 1930 μέ το σήμερα δεν έχει καμία σχέση. Τώρα μετά απο τόσα χρόνια βγήκε το προσχέδιο ΠΔ για 3 τμήματα κ ευελπιστούμε για τα υπόλοιπα. Απλά περιμένω να δω αντιδράσεις απο το ΤΕΕ κ τους παρελκόμενους. Παλιότερα είχαν απειλήσει να σταματήσουν τα δημόσια έργα. Τώρα να δω τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.