Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακά για αποφοίτους μηχανικούς ΤΕΙ


mswsk

Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον mechwar.

Συμφωνώ ότι δε νοείται μηχανικός από Τ.Ε.Ι με πλήρη δικαιώματα αλλά να υπάρχει η δυνατότητα σε αυτούς που θέλουν να συνεχίσουν .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

spy αν εννοείς μετα απο πχ 3 χρόνια αποδεδειγμένης εργασίας η 1 master να έρχεται η ισοτιμία βασικά εμένα με βρίσκεις σύμφωνο. Αλλά δε θα πρέπει να είναι για όλους το ίδιο; Έπαθα τη πλάκα μου όταν ανακάλυψα ότι στο ΤΕΕ δέχονται απόφοιτους 3ετών σχολών...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

Δεν υποτίμησα κανέναν!

Στα μεταπτυχιακά των ΑΕΙ είναι φυσικό να προτιμώνται απόφοιτοι ΑΕΙ. Συνεπώς είναι πιο δύσκολο για έναν απόφοιτο ΤΕΙ να παρακολουθήσει μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ. Αντιθέτως στα ΤΕΙ και στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο δεν θα συναντήσεις τέτοια προβλήματα.

Σε παραπέμπω στη δημοσίευσή μου ΑΥΤΗ.

Βιάζεσαι να με κατηγορήσεις. Αλλά με το κλίμα που δημιουργούν κάποιοι απόφοιτοι ΤΕΙ που συνέχεια αναμασούν τα περί ρατσισμού (!) των ΑΕΙτζήδων, αμαρτωλές συντεχνίες κι άλλα τέτοια "ωραία" τι περιμένεις;

Link to comment
Share on other sites

Βιάζεσαι να με κατηγορήσεις. Αλλά με το κλίμα που δημιουργούν κάποιοι απόφοιτοι ΤΕΙ που συνέχεια αναμασούν τα περί ρατσισμού (!) των ΑΕΙτζήδων, αμαρτωλές συντεχνίες κι άλλα τέτοια "ωραία" τι περιμένεις;

 

Θεωρείς ότι δεν υφίσταται ρατσισμός και προσβολή της προσωπικότητας Χάρη; EDIT:Τροποποιήθηκε μετά από αίτημα του συντονισμούΜισό να σου βρω παραδείγματα γιατί το έχω επαναλάβει πολλάκις, το έχω επισημάνει σε πολλαπλές δημοσιεύσεις μου και ουδέποτε κινήθηκε κανείς για να με προστατέψει. EDIT:Τροποποιήθηκε μετά από αίτημα του συντονισμού

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χάρη δυστυχώς οι περισσότεροι διπλωματούχοι είναι ραστσιστές απέναντισε μας και τα περι ρατσισμού δε τα ανμασούν οι ΤΕΙτζήδες!!!

Κ στη καθημερινότητα του το συναντάω συνέχεια αλλά καιεδώ στο forum!!!!!

Κ καθαρά για ρατσιστικό λόγο δε μας δέχονται τα πολυτεχνεία!!!!

Στο κάτω κάτω της γραφής αν δε τα καταφέρναμε στο πρώτο εξάμηνο θα κοβόμασταν.....

Link to comment
Share on other sites

Όταν ειπώνεται ότι επειδή περάσαμε σε ΤΕΙ είμαστε "υλικά β' διαλογής" αυτό δεν είναι ένας είδος ρατσιστικής αντιμετώπισης απέναντί μας Χάρη ?

 

Φυσικά εδώ είναι φορουμ και ο καθένας εκφράζεται ελεύθερα (και έτσι πρέπει). Το κλίμα δεν το έχουμε δημιουργήσει εμείς Χάρη. Άλλοι μιλούν για εργοδηγούς, πνευματικά κατώτερους και απαξιώνουν συστηματικά τα ΤΕΙ. Οσο για τις "αμαρτωλές" συντεχνίες, η αλήθεια ας μην σας ενοχλεί. Ολος ο κόσμος ξέρει ποιός είναι ο φορέας που παρεμβαίνει συνεχώς με στόχο να απαξιώσει τα ΤΕΙ και να εμποδίσει την έκδοση επ. δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS, γιατί πρέπει να χαρακτηρίζεται συντεχνία το ΤΕΕ όταν υπερασπίζεται τα επαγγελματικά δικαιώματα των διπλωματούχων μηχανικών; Γιατί ουσιαστικά αυτό κάνει. Εάν η παραχώρηση επαγγελματικών δικαιωμάτων στους αποφοίτους ΤΕΙ δεν έθιγε τον κλάδο τους, το ΤΕΕ δεν θα παρενέβαινε καθόλου. Δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί είναι αμαρτωλό το ΤΕΕ που υπερασπίζεται τα συμφέροντά του και όχι τα ΤΕΙ που απαιτούν διαρκώς περισσότερα δικαιώματα.

Είπαμε, ο καθένας δίνει τον αγώνα του από τη δικιά του σκοπιά.

Link to comment
Share on other sites

Στο link http://www.michanikos.gr/ftopic3451-0-asc-75.html από τον m@rios

 

Ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου... πώς να στο πω... στα περισότερα διεθνή συνέδρια υπάρχουν και 1-2 καθηγητές στην επιστημονική επιτροπή από ελληνικά πολυτεχνεία. Και γενικα υπάρχουν συνεργασίες και αλληλογνωρίζονται. Για καθηγητές από το Ιράν η από ΤΕΙ δεν έχω ακούσει ούτε και είδα σε όσα συνέδρια πήγα. Το ίδιο και στα περιοδικά. Υπάρχουν στα editorial panels καθηγητές πολυτεχνείων από την Ελλάδα. Από Ιράν δεν είδα. Ούτε από ΤΕΙ.

 

Τελικά την αποτυχία στις πανελλήνιες μάλλον την πήρες βαρύτερα από όσο έπρεπε.

--------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ένα μόνο παράδειγμα με μια γρήγορη αναζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.