Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακά για αποφοίτους μηχανικούς ΤΕΙ


mswsk

Recommended Posts

H πρόταση που έκανα είναι η πιο αξιοκρατική με μεγάλο πρόβλημα στην υλοποίηση της το αδιάβλητο των εξετάσεων.

Κατά την προσωπική μου γνώμη ιδρύματα τα οποία παρήγαγαν υπομηχανικούς , εργοδηγούς κτλ... δεν μπορεί σε μια νύκτα να γίνουν πολυτεχνεία και αντίστοιχα να παράγουν μηχανικούς.Υπάρχει όμως η περίπτωση κάποιοι απόφοιτοι να ξεχωρίζουν από την υπόλοιπη πλειοψηφία.

Ακριβώς για να μην αποκλειστούν όσοι ενδεχομένως αξίζουν να τους δίνεται η ευκαιρία να το αποδείξουν με κοινές γραπτές εξετάσεις.

 

Πάνο οι αλεξιπτωτιστές από το εξωτερικό είναι πολύ χειρότεροι γιατί αυτοί ούτε καν 14 έγραψαν .Άσε που οι περισσότεροι είναι κακομαθημένοι και τεμπέληδες.Απλά έχουν τις πλάτες και το έτοιμο γραφείο του μπαμπά.

Chihor ήθελα να πω ότι εκεί τους βολεύει ο διαχωρισμός ενώ στα μεταπτυχιακά τους αδικεί γιατί τους αποκλείει.

 

Νομίζω ότι στο ΙΚΥ μπορούν να δώσουν και απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. ,οι οποίοι συναγωνίζονται μεταξύ τους.Αν περάσεις στο ΙΚΥ δεν μπορούν να μη σου δώσουν μεταπτυχιακό .Αν περάσεις παίρνεις άνετα και διδακτορικό .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τις εξετάσεις για τα μεταπυχιακά

που και πάλι ποτέ δε θα καταφέρουν να έχουν το αδιάβλητο των Πανελλδικών

 

αλλά το να δίνουμε συνέχεια εφόρου ζωής εξετάσεις και μάλιστα ανεξάρτητα από τη σχολή που τελειώσαμε το θεωρώ παράλογο!

τότε να καταργηθεί η Πανεπιστμιακή εκπαίδευση και να μπορούν να συμμετέχουν όλοι

και για να διορθώνουμε και πιο έυκολα να είναι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι το οξύμωρο/ανορθόδοξο/αλλοπρόσσαλο της υποθεσης; Το ΤΕΕ να θεωρεί μηχανικους με πλήρη επ. δικαιώματα έναν αποφοιτο "πολυτεχνείου" Βουλγαρίας κ εδώ να συζητάμε αν καν πρέπει οι μηχανικοι ΤΕ να κάνουν μεταπτυχιακό; Κ αν ναι, ε να μην αποκτήσουν κ πλήρη επ. δικαιώματα. Μη γινόμαστε κ πολύ καλοι...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Μyri αλλά για τα Ελληνικά δεδομένα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Από το να παρακαλάς και να γλείφεις κάποιο καθηγητή μέσω της κομματικής σου παράταξης.Στην αξιολόγηση των φοιτητών οι καθηγητές επιλέγουν κατά 80% αυτούς με τα περισσότερα προσόντα.Το τελευταίο 20% πιστεύω είναι για τις χάρες και τα ''χρωστούμενα''.

Link to comment
Share on other sites

stayro

δεν νομίζω πως το μεταπτυχιακό σε οποιαδήποτε ειδικότητα προσδίδει extra επ. δικαιώματα

 

ούτε οτι την κατηγορία που σχολιάζεις τη δέχονται με ανοικτές αγκάλες

Link to comment
Share on other sites

Είναι επιστήμονες και όχι εργοδηγοί. Η γνώση για αυτούς εξελίσεται, όχι ό,τι μαθαμε μαθαμε και από εκεί και πέρα τίποτα.

 

Εργοδηγούς εννοείς τους πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕΙ ? Για να ξέρουμε δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά πρίν μιλούσα για εξωτερικό κ απο όσο ξέρω ώς τώρα ισχύει Bsc = ΑΤΕΙ δηλαδη οποιος τελειωσει μόνο το προπτυχιακο παίρνει "επ. δικαιώματα" ΤΕΙ. Οταν ο ίδιος γυρίσει με Msc εγγραφεται στο ΤΕΕ κανονικά. Παρόμοια ισοτιμία μεσω ΔΟΑΤΑΠ παίρνουν πχ οι νοσηλευτές: Νοσηλευτής Bsc = ATEI, με Msc = ΠΕ Άρα το μεταπτυχιακό συνεπάγεται διαφοροποίηση στα επ. δικαιώματα (στο δημόσιο τουλάχιστον). Τώρα αν στο ΤΕΕ τον δεχονται με ανοιχτες αγκάλες δε ξέρω, όμως τον δέχονται. Δεν πρεπει να αισθάνομαι λοιπόν αδικημένος; Κ μην ξεχνάμε στο ΤΕΕ εγγράφονται με πλήρη δικαιώματα οι απόφοιτοι 3ετων πανεπιστημίων στη Γερμανία. Βλέπετε οι Γερμανοι δε σηκώνουν αστεία τύπου ΤΕ, ΠΕ για τους απόφοιτους τους. Ετσι 5==3 θελουν δε θελουν στο ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι επιστήμονες και όχι εργοδηγοί. Η γνώση για αυτούς εξελίσεται, όχι ό,τι μαθαμε μαθαμε και από εκεί και πέρα τίποτα.

 

Εργοδηγούς εννοείς τους πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕΙ ? Για να ξέρουμε δηλαδή.

 

Οι σχολές εργοδηγών ήταν 2ετους φοιτησης αν δεν κάνω λάθος. Οι πολυτεχνικές είναι 5ετούς. Οι σχολες με 3,5 χρόνια είναι προφανώς κάτι ενδιάμεσο. Μηχανικοί πάντως βγαίνουν μόνο από πολυτενχεία και πολυτεχνικές σχολές. Οτιδήποτε άλλο είναι ευσεβείς πόθοι.

Link to comment
Share on other sites

Οι σχολές εργοδηγών ήταν 2ετους φοιτησης αν δεν κάνω λάθος. Οι πολυτεχνικές είναι 5ετούς. Οι σχολες με 3,5 χρόνια είναι προφανώς κάτι ενδιάμεσο. Μηχανικοί πάντως βγαίνουν μόνο από πολυτενχεία και πολυτεχνικές σχολές. Οτιδήποτε άλλο είναι ευσεβείς πόθοι.

 

Αν διάβασες παραπάνω οι 3ετης σχολες στη Γερμανία έχουν επ. δικαιώματα 5ετων σχολών στη Ελλάδα. Πως σου φάνηκε?

Link to comment
Share on other sites

Οι σχολές εργοδηγών ήταν 2ετους φοιτησης αν δεν κάνω λάθος. Οι πολυτεχνικές είναι 5ετούς. Οι σχολες με 3,5 χρόνια είναι προφανώς κάτι ενδιάμεσο. Μηχανικοί πάντως βγαίνουν μόνο από πολυτενχεία και πολυτεχνικές σχολές. Οτιδήποτε άλλο είναι ευσεβείς πόθοι.

 

Αν διάβασες παραπάνω οι 3ετης σχολες στη Γερμανία έχουν επ. δικαιώματα 5ετων σχολών στη Ελλάδα. Πως σου φάνηκε?

Άδικο πρωτίστως για τους Γερμανούς μηχανικούς οι οποίοι έκαναν και αυτοί 5ετείς σπουδές. Δεν έχω ακούσει ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Ξέρω μόνο ότι έσπασαν τον πρώην ενιαίο κύκλο σπουδών σε 3+2 αλλά δεν ήξερα ότι τα επαγγαλματικά διακαιώματα τα έπαιρναν από τα 3 χρόνια. Θα το ψάξω λίγο το θέμα μια που τυχαίνει να έχω γερμανίδα συνάδελφο (η οποία έκανε 4 χρόνια στη γερμανία και το 5 το έκανε στο Imperial College με πρόγραμμα ανταλλαγής.αν έπαιρνε πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα με λιγότερα χρόνια γιατί να κάνει και μαστερ?) στο γραφείο και θα επανέλθω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.