Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακά για αποφοίτους μηχανικούς ΤΕΙ


mswsk

Recommended Posts

Από την άλλη όμως δεν γίνεται να παραβλέψουμε και το επίπεδο των εισαγόμενων φοιτητών. Όντως ο φοιτητής κάνει τη διαφορά και όχι το πανεπιστήμιο, όπως και ο μαθητης κάνει τη διαφορά και όχι το σχολείο. Και οι μαθητές που μετέπειτα έγιναν φοιτητές σε πολυτεχνικές σχολές και στο πολυτεχνείο την έκαναν αυτή τη φιαφορά σε σχέση με εκείνουν που δεν περασαν σε πολυτεχνεία και πήγαν σε ΤΕΙ (εκτός και αν κάποιος έμπαινε σε πολυτεχνείο και από άποψη ή εκτίμιση για το επίπεδο σπουδών στα ΤΕΙ προτιμησε να φοιτήσει σε ΤΕΙ). Αυτό που δεν αντέχει στη λογική είναι ο ισχυρισμός των ΤΕΙτζήδων ότι ιδρύματα με κατώτερης στάθμης (κατά μέσο όρο) διδακτικό προσωπικό, με μικρότερη χρηματοδότηση, με χειρότερες εγκαταστάσεις, με πιο light πρόγραμμα σπουδών και (κυρίως) με χαμηλότερου γνωστικού επιπέδου φοιτητές παράγουν (υπο)μηχανικούς ισάξιους με αυτούς των πολυτεχνείων. Όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί σε μεμονωμένες περιπτώσεις. Αλλά εδώ (οφείλουμε να) μιλάμε για τον μέσο όρο και όχι για τις εξαιρέσεις.

 

Φίλτατε Χάρη μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις τον δημοκρατικό τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να αντιμετωπίσω όλο αυτό το λιβελογράφημα; Διότι αν θέλουμε να έχουμε έναν ιστοχώρο όπου όλοι θα αντιμετωπίζουμε ο ένας τον άλλο συναδελφικά και όπου δεν θα χρειάζεται να αποκαθιστούμε κάθε φορά την αλήθεια, με κίνδυνο να θεωρείται ότι αναπαράγουμε διαρκώς τα ίδια κείμενα, τότε θα πρέπει να εκλείπουν τέτοιου είδους "επιθέσεις" παντελώς. Η συνάδελφος δημοσίευσε ένα ερώτημα όσον αφορά κάποιο πρόβλημά της και αντί απαντήσεως τέθηκε ουσιαστικά ζήτημα για το αν έχει καν το δικαίωμα να θέσει το ερώτημα. Για να σε προλάβω το παρατιθέμενο κείμενο προσωπικά το εκλαμβάνω ως εξής: "Εσύ (υπο)μηχανικός από ΤΕΙ είσαι, θες και μεταπτυχιακό;". Συγνώμη αλλά αυτό κατ' εμέ ούτε συναδελφικό είναι ούτε δημοκρατικό. Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι κάθε φορά που θα θέτουμε ζητήματα, είτε εδώ είτε έξω, θα πρέπει πρώτα να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες και μετά να συζητάμε επί της ουσίας. Αυτό είναι που οδηγεί αρκετούς συναδέλφους να επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απάντηση προς nik :

 

Αγαπητέ nik

 

Κατά τη γνώμη μου, συχνά τα θέματα που τίθενται προς συζήτηση στη κατηγορία "εκπαίδευση, εργασιακά" δεν είναι τόσο αποκομένα από τις τοποθετήσεις μου α. Πες μου σε παρακαλώ κάτι. Όταν συζητάμε για τα μεταπτυχιακά στα ΤΕΙ και όλοι ξέρουμε ότι το ΤΕΕ έχει παρέμβει ζητώντας να αποσυρθεί το νομοσχέδιο για τα μεταπτυχιακά στα ΤΕΙ και να τους απαγορευτεί αυτή η δυνατότητα πως είναι δυνατόν να μην κάνω αναφορά? είμαι εκτός θέματος, κάνω spamming ? Όταν συζητάμε π.χ. για το επίπεδο σπουδών σε μια σχολή και ο Σύλλογος Αρχιτεκτόνων, έχει προσφύγει στο ΣτΕ για να ακυρωθεί η απόφαση συμβουλίου ΤΕΙ για ανβάθμιση του προγράμματος σπουδών, πως είναι δυνατόν να μην το αναφέρω ? είμαι πάλι εκτός θέματος ? και ειδικά όταν οι παρεμβάσεις αυτές είναι μείζονος σημασίας για το μέλλον και των παιδιών και των αποφοίτων που θέτουν εδώ τα ερωτήματά τους.

 

Δεν κακολογώ τον Χάρη για τη παρέμβασή του γιατί αφενός θεωρώ ότι το έκανε καλοπροαίρετα (βλέπει το θέμα απο άλλη οπτική γωνία) αφετέρου διότι αγνοεί ή δεν βιώνει το πρόβλημα όπως εμείς. Σημειώνω όμως ότι στις προκλήσεις που δεχόμαστε (βλέπε χαρακτηρισμούς περί εργοδηγών, κατωτέρου πνευματικού επιπέδου κλπ) δεν υπάρχει η ίδια ευαισθησία.

 

Μοιραία λοιπόν, όταν συζητώνται θέματα εργασιακά, ασφαλιστικά, εκπαιδευτικά κλπ. το να φιλοσοφούμε σαν να είμαστε φοιτητές σε κάποια καφετέρια καλό είναι και χρήσιμο και ενδιαφέρον αλλά το να αγνοούμε ή να μην κάνουμε αναφορά στον υπαίτιο και ηθικό αυτουργό που βρίσκεται στο κέντρο αυτής της "κόντρας" και της ομηρίας μας είναι επέτρεψέ μου να πω, αφελές και ανούσιο. Ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για θέμα καθημερινής επιβίωσης.

 

Για την κίτρινη κάρτα με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα δεν σχολιάζω. Θεωρώ ότι δεν υποτίμησα καμιά διπλωματική και τεκμηρίωσα απόλυτα την άποψή μου.

 

Όμως να προσθέσω κάτι. Οπως είπα, είμαι ο πρώτος που δεν πιστεύω σε διαχωρισμούς εργαζόμενων, μηχανικών και φοιτητών. Αν όμως η "ομόνοια" και η "ειρήνη" μεταξύ μηχανικών ΠΕ και ΤΕ είναι να στηρίζεται στη βάση της μονομερούς αποδοχής μιας σχέσης "αφεντικού"-"βοηθού" (μηχανικού - εργοδηγών, ανώτερου-κατώτερου) όπως θα θέλαν ίσως μερικοί τότε ναι θα έχουμε "διατάραξη κοινής ησυχίας" και θα μας βρουν μπροστά τους γιατί δεν είμαστε διαθετιμένοι να ανεχτούμε από κανέναν να προσβάλει την αξιοπρέπειά και τις σπουδές μας και ξέρεις καλά ότι ακόμα και εδώ στις διάφορες συζητήσεις αυτό έχει γίνει έμμεσα. Δικαίωμα του καθενός οι απόψεις του. Δικαιώμα δικό μας (και χρέος) να υπερασπιστούμε τα δίκαια αιτήματά μας και να "δείξουμε" ξανά και ξανά τους ηθικούς αυτουργούς με το ονομά τους ασχέτως αν ενοχλεί.

 

Δεν θα μακρυγορήσω άλλο, στα υπόλοιπα με καλύπτει η τοποθέτηση του cna. Πρέπει συνεχώς να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες και να ξαναθέτουμε τους όρους και τη βάση της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σταματησει εδω και καιρο να δινω βαση στις προκλησεις των δήθεν συναδελφων μηχανικων απο τα Πολυτεχνεια, διοτι δεν εβγαζε πουθενα, Χαρη καλα θα κανεις να δινεις και πουθενα αλλου καμια κιτρινη ή μοβ καρτα οχι μονο στους μ/κους ΤΕΙ. Και επιτελους καταλαβετε το! ΤΕΙ = Πανεπιστημια = bachelor , οτι και να πειτε εχει τελειωσει απλα ειναι θεμα χρονου να εφαρμοστουν τα ιδια μετρα και τα ιδια σταθμα για ολους μας και στο ELLADA.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία περίπτωση δεν ήθελα να θίξω αποφοίτους ΤΕΙ. Οι τοποθετήσεις μου αφορούσαν το λόγο ύπαρξης εξετάσεων για εισαγωγή σε μεταπτυχιακά, και μάλιστα δύο φορές ξεκαθάρισα ότι είναι το καλύτερο μέτρο αξιολόγησης.

Εάν τα λεγόμενα μου δημιούργησαν εσφαλμένα την εντύπωση ότι υποτιμώ ή τα βάζω με κάποιους έγινε από λάθος και ζητώ συγνώμη. Πιθανόν η συζήτηση αυτή να είναι περισσότερο φορτισμένη από ό,τι θεωρούσα και να πρέπει να αντιμετωπίζεται με μεγαλυτερη ευαισθησία.

Υ.Γ. Σαν γενική αρχή, προσωπικά, το μόνο που με ενοχλεί στην παρούσα κουβέντα είναι η αναφορά σε εκφράσεις του στυλ "Ελλαδιστάν" και "ELLADA". Δεν θεωρώ ότι υστερούμε σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση φασαρία με αυτό το θέμα;Έτσι κι αλλιώς όταν βγαίνουν στην αγορά εργασίας και οι μεν μηχανικοί και οι δε τις ίδιες δυσκολίες αντιμετωπίζουν και στο τέλος επιβιώνει ο πιο προσγειωμένος και πιο πρόθυμος να δουλέψει ακόμα και κατω από αντίξοες συνθήκες.Το λέω από προσωπική εμπειρία ,γιατί εδώ και ένα χρόνο που τελείωσα τις σπουδές μου και δουλεύω έχω προσγειωθεί ανώμαλα και πλέον δεν νιώθω τόσο επαγγελματικά ασφαλής που τελείωσα πολυτεχνείο όσο παλιότερα.Επειδή το θέμα μας είναι τα μεταπτυχιακά εμένα η γνώμη μου΄είναι ότι όποιος έχει το χρόνο και το χρήμα καλό είναι να πάει να κάνει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Εκεί δεν υπάρχουν αει και τει,απλά θέλει αρκετό τρέξιμο και διάβασμα.....Κι έχει και πολύ χαρτούρα μέχρι να σε δεχτούν ανεξάρτητα από την σχολή που τελείωσες!Όποιος πραγματικά θέλει να κάνει ένα μεταπτυχιακό για να διευρύνει τις γνώσεις του, να βελτιωθεί σε προσωπικό επίπεδο κτλ και δεν το κάνει επειδή απλά είναι της μόδας ,πιστεύω ότι τα καταφέρνει( το ξέρω από γνωστό μου άτομο που είχε τελειώσει τει που θεωρείται αρκετά υποβαθμισμένο).Απλά δεν ισχύει πάντα ότι με ένα μεταπτυχιακό έισαι περισσότερο επαγγελματικά κατοχυρωμένος.......είναι ανάλογα με τον εργοδότη που θα πέσεις.Άλλοι ζητούν προυπηρεσία,άλλοι μεταπτυχιακούς τίτλους....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απαντήσω για το θέμα Ελλαδιστάν (εξάλου οι περισσότεροι ξέρουν τις απόψεις μου για αυτό το θέμα) γιατί θα είμαι εκτός topic. Αλλα είμαστε Ελλαδιστάν σε σχέση με την Ευρώπη δηλαδή με το ζόρι να το αλλάξουμε αυτό ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση φασαρία με αυτό το θέμα;Έτσι κι αλλιώς όταν βγαίνουν στην αγορά εργασίας και οι μεν μηχανικοί και οι δε τις ίδιες δυσκολίες αντιμετωπίζουν και στο τέλος επιβιώνει ο πιο προσγειωμένος και πιο πρόθυμος να δουλέψει ακόμα και κατω από αντίξοες συνθήκες.Το λέω από προσωπική εμπειρία ,γιατί εδώ και ένα χρόνο που τελείωσα τις σπουδές μου και δουλεύω έχω προσγειωθεί ανώμαλα και πλέον δεν νιώθω τόσο επαγγελματικά ασφαλής που τελείωσα πολυτεχνείο όσο παλιότερα...

 

Πολύ εσφαλμένη εντύπωση. Οι μηχανικοί ΤΕΙ αντιμετωπίζουν την πρόσθετη και σημαντικότατη δυσκολία ότι δεν έχουν επ. δικαιώματα που συνεπάγεται την εξ ανάγκης εξάρτησή τους από κάποιον διπλωματούχο συν τις προσβολές και την υποτιμιτική στάση που κρατάνε μερικοί συνάδελφοί σας απεναντί τους (άποτέλεσμα μεταξύ άλλων και της εξάρτησης). Με απλά λόγια δεν μπορούν να ασκήσουν αυτόνομα το επαγγελμά τους όπως όλοι οι συναδελφοί τους στην Ε.Ε. και πρέπει να πάρουν άδεια υπογραφής από το σοφό "θείο" διπλωματούχο.

 

Για τα μεταπτυχιακά εγώ θεωρώ ότι αν εξαιρέσουμε τα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού, πιστεύω ότι τόσο στα πολυτεχνεία της χώρας όσο και τα διατμηματικά μεταπτυχιακά στα ΤΕΙ με ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια, το επίπεδο είναι καλό, δηλαδή περίπου στον ίδιο μέσο όρο με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια της Ευρώπης. Αλλά και πάλι θα επιμείνω ότι το τελικό επίπεδο που θα αποκομίσει κανείς, ειδικά σε ένα μεταπτυχιακό εξαρτάται κατά 70% από τον ίδιο και το ενδιαφέρον του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση φασαρία με αυτό το θέμα;Έτσι κι αλλιώς όταν βγαίνουν στην αγορά εργασίας και οι μεν μηχανικοί και οι δε τις ίδιες δυσκολίες αντιμετωπίζουν και στο τέλος επιβιώνει ο πιο προσγειωμένος και πιο πρόθυμος να δουλέψει ακόμα και κατω από αντίξοες συνθήκες.Το λέω από προσωπική εμπειρία ,γιατί εδώ και ένα χρόνο που τελείωσα τις σπουδές μου και δουλεύω έχω προσγειωθεί ανώμαλα και πλέον δεν νιώθω τόσο επαγγελματικά ασφαλής που τελείωσα πολυτεχνείο όσο παλιότερα...

 

Πολύ εσφαλμένη εντύπωση. Οι μηχανικοί ΤΕΙ αντιμετωπίζουν την πρόσθετη και σημαντικότατη δυσκολία ότι δεν έχουν επ. δικαιώματα που συνεπάγεται την εξ ανάγκης εξάρτησή τους από κάποιον διπλωματούχο συν τις προσβολές και την υποτιμιτική στάση που κρατάνε μερικοί συνάδελφοί σας απεναντί τους (άποτέλεσμα μεταξύ άλλων και της εξάρτησης). Με απλά λόγια δεν μπορούν να ασκήσουν αυτόνομα το επαγγελμά τους όπως όλοι οι συναδελφοί τους στην Ε.Ε. και πρέπει να πάρουν άδεια υπογραφής από το σοφό "θείο" διπλωματούχο.

 

 

Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στις περιπτώσεις μηχανικών τει που θέλουν να δουλέψουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες.Εγώ δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα οπότε μόνο εκεί μπορώ να εκφέρω άποψη.Γενικότερα στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορείς να εξασκήσεις το επάγγελμά σου αυτόνομα ιδιαίτερα τα πρώτα χρόνια που δουλεύεις.Νομίζω οτί σχετικά με αυτό (επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών)πρέπει να ανοιχθεί νέο θέμα συζήτησης αν δεν υπάρχει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, κάποιο λάθος έγινε κατά την αποστολή της παραπάνω απάντησης μου και η πρώτη παράγραφος είναι από απάντηση του μέλους GeorgeS!

 

Μπορείς να κάνεις κλικ στο κουμπάκι "επεξεργασία" που βρίσκεται δεξιά και πάνω σε κάθε δημοσίευσή σου και να κάνεις διορθώσεις.

Διαδοχικές δημοσιεύσεις εντός ολίγων λεπτών απαγορεύονται.

Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη όμως δεν γίνεται να παραβλέψουμε και το επίπεδο των εισαγόμενων φοιτητών. Όντως ο φοιτητής κάνει τη διαφορά και όχι το πανεπιστήμιο, όπως και ο μαθητης κάνει τη διαφορά και όχι το σχολείο. Και οι μαθητές που μετέπειτα έγιναν φοιτητές σε πολυτεχνικές σχολές και στο πολυτεχνείο την έκαναν αυτή τη φιαφορά σε σχέση με εκείνουν που δεν περασαν σε πολυτεχνεία και πήγαν σε ΤΕΙ (εκτός και αν κάποιος έμπαινε σε πολυτεχνείο και από άποψη ή εκτίμιση για το επίπεδο σπουδών στα ΤΕΙ προτιμησε να φοιτήσει σε ΤΕΙ). Αυτό που δεν αντέχει στη λογική είναι ο ισχυρισμός των ΤΕΙτζήδων ότι ιδρύματα με κατώτερης στάθμης (κατά μέσο όρο) διδακτικό προσωπικό, με μικρότερη χρηματοδότηση, με χειρότερες εγκαταστάσεις, με πιο light πρόγραμμα σπουδών και (κυρίως) με χαμηλότερου γνωστικού επιπέδου φοιτητές παράγουν (υπο)μηχανικούς ισάξιους με αυτούς των πολυτεχνείων. Όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί σε μεμονωμένες περιπτώσεις. Αλλά εδώ (οφείλουμε να) μιλάμε για τον μέσο όρο και όχι για τις εξαιρέσεις.

 

Φίλτατε Χάρη μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις τον δημοκρατικό τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να αντιμετωπίσω όλο αυτό το λιβελογράφημα; Διότι αν θέλουμε να έχουμε έναν ιστοχώρο όπου όλοι θα αντιμετωπίζουμε ο ένας τον άλλο συναδελφικά και όπου δεν θα χρειάζεται να αποκαθιστούμε κάθε φορά την αλήθεια, με κίνδυνο να θεωρείται ότι αναπαράγουμε διαρκώς τα ίδια κείμενα, τότε θα πρέπει να εκλείπουν τέτοιου είδους "επιθέσεις" παντελώς. Η συνάδελφος δημοσίευσε ένα ερώτημα όσον αφορά κάποιο πρόβλημά της και αντί απαντήσεως τέθηκε ουσιαστικά ζήτημα για το αν έχει καν το δικαίωμα να θέσει το ερώτημα. Για να σε προλάβω το παρατιθέμενο κείμενο προσωπικά το εκλαμβάνω ως εξής: "Εσύ (υπο)μηχανικός από ΤΕΙ είσαι, θες και μεταπτυχιακό;". Συγνώμη αλλά αυτό κατ' εμέ ούτε συναδελφικό είναι ούτε δημοκρατικό. Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι κάθε φορά που θα θέτουμε ζητήματα, είτε εδώ είτε έξω, θα πρέπει πρώτα να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες και μετά να συζητάμε επί της ουσίας. Αυτό είναι που οδηγεί αρκετούς συναδέλφους να επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια.

 

Με τι από όσα είπα διαφωνείς? Δεν υστερούν τα ΤΕΙ σε υποδομές, διδακτικό προσωπικό, επίπεδο σπουδών και επίπεδο (μέσου) φοιτητή?

Δεν λέω ότι όλοι στα πολυτεχνεία είναι εξυπνοι και στα ΤΕΙ βλάκες. Θεωρώ όμως ότι όταν η διαφορά στον βαθμό εισαγωγής είναι μεγάλη, αυτή αντικατοπτριζει και διαφορά γνώσεων. Ιδίως με το σύστημα των δεσμών που τα μαθήματα ήταν λίγο πολύ απαραίτητα εφόδια για σπουδές μηχανκού. Δεν γίνεται σε λιγότερα χρόνια, με ελαφρύτερο πρόγραμμα σπουδών και χειρότερες υποδομές ο μέσος φοιτητής των ΤΕΙ που ήξερε πολύ λιγότερα από τον μέσο φοιτητή ΑΕΙ κατά την εισαγωγή του να βρεθεί μέσα από μια πιο σύντομη και ποιοτικά κατώτερη των πολυτενείων εκπαιδευτική διαδικασία στο ίδιο επίπεδο με τον απόφοιτο πολυτεχνείου. Το ποιος θα γίνει καλός μηχανικός και ποιος όχι θα φανεί στην πράξη. Η τοποθετηση μου αφορά τη διαφορά επιπέδου κατά τη στιγμή της αποφοίτησης. Το τι κάνει καθένας μετά στην καριέρα του είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.