Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακά για αποφοίτους μηχανικούς ΤΕΙ


mswsk

Recommended Posts

Αυτή η πρόταση για συγχώνευση μου θυμίζει το μικρό πολυτεχνείο. Πρώτα συγχωνεύτηκε κ μετά εξοντώθηκε. Η πρόταση του ΤΕΕ είναι η παλιά πετυχημένη συνταγή. Άντε να βρεις το δίκιο σου όταν το ίδρυμα από το οποίο αποφοίτησες πάψει να υπάρχει...

Πάντως αυτός ο χαμός με τα ΤΕΙ είναι πρωτόγνωρος στα ευρωπαϊκά χρονικά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

#χωρίς να θέλω να την πω σε κανέναν, εντελως φιλικά, νομιζω οτι ειμαστε λιιιιιιιιιιιγο εκτος θεματος!!!!χεχε!Υπαρχει θεμα με το ΠΔ για δικαιωματα κτλ..τεσπα...Παντου να συζηταμε τα ιδια νομιζω ειναι λιγοκουραστικο..σορυ εκ των προτερων αν εχω αδικο...#

Στην προηγουμενη σελίδα αναφερθηκε το master of energy του ΤΕι πειραια...και ειπωθηκε πως εχουν ακουστει και αρνητικα σχόλια...Αν θαθελε ο φιλος να πει μερικα...Γιατι λιγο που ασχοληθηκα καλα λογια ακουσα.

Επισης κατι που θεωρω πολυ σημαντικο για την επιλογη Θεματος master:Καλο θα ηταν να προνοησουμε οσοι ειμαστε απο τει πολιτικων μηχανικων πως κααααποια στιγμη μπορει να υπογραφει το ΠΔ και να ειναι μεσα καποια παραγραφος του στυλ:<<οσοι εχουν κανει μαστερ σε θεμα επι του επαγγελματος τους, τουλαχιστον ενος ετους,φτανουν τα χρόνια του ΑΕι και αποκτουν περισοτερα (ή και ολα τα)επ. δικαιωματα>>

Ας πουμε το master of energy μαρεσει πολυ ως θεμα και θεωρω οτι εχει πολυ μελλον στη χωρα μας,μιας και σαν τελευταιοι σε ανανεωσιμες μορφες ενεργειας στην Ευρωπη, θα αναγκαστουμε να ασχοληθουμε πολυ γιανα πιασουμε το οριο του 20%ενεργεια απο ανανεωσιμες πηγες μεχρι το 2020 (νομιζω).ΑΛΛΑ μπας και δεν θεωρειται θεμα σχετικο με το αντικειμενο ενος αποφοιτου εργων υποδομης ή δομικων εργων?Και ως σχετικο θεμα θεωρουν καποιο <<construction management>> ή καποιο μαστερ στη στατικη?ΛΕω εγω τωρα..και περιμενω γνωμες! :)

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγω μεταπτυχιακό είναι από τα καλά και γίνεται σε συνεργασία με το πολύ καλό πανεπιστήμιο του Heriot Watt. Επιστημονικός υπεύθυνος και από τους βασικούς καθηγητές είναι ο Δρ. Ι. Καλδέλλης γνωστός σε διεθνές επίπεδο για τις εργασίες του πάνω στις ΑΠΕ. Όμως ασχέτως του επιπέδου ενός μεταπτυχιακού αν κανείς δεν κάτσει μόνος του να στρωθεί και να δείξει ενδιαφέρον δεν κάνει τίποτα... όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καλα λογια οπως ειπα εχω ακουσει...Το θεμα ειναι βεβαι ακαι αυτο που ειπα.Μην κανεις μεταπτυχιακο που μετα δεν αναγνωριζεται ως επι του αντικειμενου..αυτο σκεφτομαι...Σε αυτά τα μαστερ, που κανουν τα τΕι...γενικα υπαρχουν ελπιδες να σε παρουν ή θελει βισματα κτλ και εδω? :P Βεβαια ειναι και αναλογα τη χρονια..μπορει καμια φορα να ειναι λιγες οι αιτησεις και τους παρουν ολους...ποτε δεν ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Θα σε πάρουν αν και συνήθως επιλέγουν πρώτα φοιτητές από τα δικά τους τμήματα όπως παντού. Πάντως πρέπει κανείς να έχει τουλάχιστον ένα καλό επίπεδο Αγγλικών γιατί εργασίες και εξετάσεις γίνονται στα Αγγλικά (όπως και τα θέματα επίσης).

 

Τώρα αυτό που λες για το master και τα επ. δικαιώματα είναι μια σύνθετη ιστορία. Το αρχικό προσχέδιο Π.Δ. για τα δικά σας δικαιώματα έλεγε πως αν έχεις master σχετικό με την ειδικότητα αποκτάς περισσότερα επ. δικαιώματα. Βέβαια έτσι έλεγε το προσχέδιο το οποίο σύμφωνα με φήμες το έχουν πετσοκόψει λίγο τα γνωστά "παλικάρια" που ξέρεις. Αλλά αυτά είναι φήμες. Ομως δεν ξέρω κατά πόσο ένα master στην Ενέργεια μπορεί να θεωρηθεί σχετικό με την ειδικότητά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να θεωρειται σχετικο απο αυτους....Αν και αν κοιταξει κανεις σε ξενα πανεπιστημια,ολα εχουν θεμα με ΑΠΕ σε πολ.μηχανικους..ΑΛλα τωρα στην Ελλαδα που να βγαλεις ακρη...Νταξει σαν θεμα μαρεσει και μενα καλυτερα, αλλα ισως να αναγκαστω να παω στην 2η επιλογη, για να μην το μετανιωνω καποτε στο μελλον( Αν ισχυσει τελικα αυτη η λεπτομερεια στο ΠΔ)..

Παντως γενικα και απο παλιους συμφοιτητες που μιλαω,ενω θεωρητικα στα ΑΕΙ παιρνουν για μαστερ απο Τει, μολις παει καποιος "τειτζης", εχουν ενα τροπο λες και τους εβρισες τη μανα με την αιτηση σου...τεσπα..ΓΙαυτο και οι συμπραξεις ΤΕΙ-ΞΕνουν Παν. ειναι πιο προσιτες σε ολους τους τ.ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν επειδή πλέον παρακολουθώ το Master in Energy, αν και σχετικά νωρίς και προς αποκατάσταση.

 

Γίνεται καλή δουλειά. Το θεωρώ ένα αξιόλογο και δυνατό πραγματικά στον χώρο των ΠΜΣ. Δεν έχω μετανοιώσει που το άρχισα και το παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

 

Για να δώσω λίγο ώθηση στη συζήτηση. Απ'ότι γνωρίζω από ΑΤΕΙ με κατατακτήριες ΕΜΠ σε δέχοντε στο 5ο εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@ΑΛΕΞ το μαστερ το κανεις ΤΕΙ-Α ή ΤΕΙ-Πειραια? Ρωταω γιατι γινεται και στα δυο τει σε συμπραξη με το ιδιο ξενο ιδρυμα.

Εγω αρχίζω Construction Management στο ΤΕι-Π....Οποιος εχει εμπειριες κτλ..λεει τιποτα αν θελει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή Για να δώσω λίγο ώθηση στη συζήτηση. Απ'ότι γνωρίζω από ΑΤΕΙ με κατατακτήριες ΕΜΠ σε δέχοντε στο 5ο εξάμηνο.

 

3o εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μια ερώτηση σε τι αποσκοπεί ένα μεταπτυχιακό σε κάποια σχολή ΤΕΙ πχ Πολικών Δομικών Έργων εφόσον τα δικαιώματα των τεχνολόγων παραμένουν αμετάβλητα; ...είναι γνωστό ότι το Τεχνικό Επιμελητήριο με τους λογαριασμούς της Εθνικής τράπεζας δεσμεύει παράνομα τους τεχνολόγους με αποτέλεσμα να μην τους επιτρέπει να κατασκευάζουν έργα ; …σε τι λοιπόν αποσκοπεί ένα μεταπτυχιακό πχ σε αντισεισμικό σχεδιασμό κλπ όταν δεν μπορεί ο τεχνολόγος να υπογράψει 4 η 5 ορόφους;..πέρα από την μόρφωση και την κατάρτιση που μπορεί να αποκτήσει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.