Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα σας,

δεν έχω γραφτεί ακόμη στο τεε, αλλά ψάχνω αυτή την περίοδο να βγω έξω για δουλειά.

Για να εργαστώ στο εξωτερικό λοιπόν (σε εταιρία πχ) πρέπει να έχω βγάλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος + ΤΣΜΕΔΕ;;

 

 

Ο Χ Ι , μην κανεις το λαθος να γραφτεις ΤΣΜΕΔΕ αν πας για εξωτερικο

εκτος αν εχεις ορεξη να πληρωνεις διπλες εισφορες χωρις λογο , μιας και το τσμεδε και το τεε δεν καταλαβαινω τι σχεση μπορει να εχει με μια αλλη χωρα

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με προβληματίζει ότι δεν θα έχω την άδεια.
δηλαδή θα μπορούσαν να με προσλάβουν με το πτυχίο μου μόνο;

 

Υ.Γ. προσανατολίζομαι προς ΕΕ

Edited by Isoldy
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θα μπορούσαν να με προσλάβουν με το πτυχίο μου μόνο;

 

Έτσι δουλεύεις στις περισσότερες χώρες της ΕΕ,μόνο με το πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Χ Ι , μην κανεις το λαθος να γραφτεις ΤΣΜΕΔΕ αν πας για εξωτερικο

εκτος αν εχεις ορεξη να πληρωνεις διπλες εισφορες χωρις λογο , μιας και το τσμεδε και το τεε δεν καταλαβαινω τι σχεση μπορει να εχει με μια αλλη χωρα

 

Εντός ΕΕ (ίσως και ΕΟΧ) δεν πληρώνεις διπλές εισφορές. Δηλαδή για ό,τι κλάδο πληρώνεις στο εξωτερικό παίρνεις απαλλαγή στο ΤΣΜΕΔΕ. Τώρα κατά πόσο αυτή η διαδικασία γίνεται άμεσα (δηλαδή χωρίς καθυστερήσεις) δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εντός ΕΕ (ίσως και ΕΟΧ) δεν πληρώνεις διπλές εισφορές. Δηλαδή για ό,τι κλάδο πληρώνεις στο εξωτερικό παίρνεις απαλλαγή στο ΤΣΜΕΔΕ. Τώρα κατά πόσο αυτή η διαδικασία γίνεται άμεσα (δηλαδή χωρίς καθυστερήσεις) δεν γνωρίζω.

 

Δεν εχω ακουσει απο κανεναν γνωστο μου (βασικα ουτε απο Γιατρους..) στην Γερμανια ,ουτε στην Ελβετια ,  να του ζητηθει η ελληνικη αδεια απτο ΤΕΕ. Οι λογοι προφανεις . Για ηλεκτρολογους και μηχανολογους εννοειται δεν χρειαζεται μιας και μιλαμε για απασχοληση στην βιομηχανια.

Για το ΤΣΜΕΔΕ ισχυει αυτο που λες αλλα αποσο εχω ακουσει (μιας και προσωπικα δεν εχω γραφτει το θεωρω ανευ ουσιας) ειναι για περιορισμενο διαστημα μονο (πχ 5ετη). Γιατι να μπεις στην ταλαιπωρια και να στελνεις εγγραφα περα δωθε οταν ουτε η συνταξη του εχει καποια σχεση( πληρωνεις ηδη εισφορες στη χωρα που θα εισαι) ουτε η ιατροφαρμακευτικη του καλυψη ;

Αυτο που ισως μετραει ειναι αυτο που εχω ακουσει κατα καιρους οτι η "παλαιοτητα" για δημοσιο στους διαγωνισμους μετραει απτην εγγραφη στο ΤΕΕ. Δεν ξερω αν ισχυει ή οχι ουτε αν αξιζει

 

- αν ειμαι λαθος παρακαλω να γινει edit το μηνυμα μου για να μην παραπληροφορω-

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει απο κανεναν γνωστο μου (βασικα ουτε απο Γιατρους..) στην Γερμανια ,ουτε στην Ελβετια ,  να του ζητηθει η ελληνικη αδεια απτο ΤΕΕ. Οι λογοι προφανεις . Για ηλεκτρολογους και μηχανολογους εννοειται δεν χρειαζεται μιας και μιλαμε για απασχοληση στην βιομηχανια.

Για το ΤΣΜΕΔΕ ισχυει αυτο που λες αλλα αποσο εχω ακουσει (μιας και προσωπικα δεν εχω γραφτει το θεωρω ανευ ουσιας) ειναι για περιορισμενο διαστημα μονο (πχ 5ετη). Γιατι να μπεις στην ταλαιπωρια και να στελνεις εγγραφα περα δωθε οταν ουτε η συνταξη του εχει καποια σχεση( πληρωνεις ηδη εισφορες στη χωρα που θα εισαι) ουτε η ιατροφαρμακευτικη του καλυψη ;

Αυτο που ισως μετραει ειναι αυτο που εχω ακουσει κατα καιρους οτι η "παλαιοτητα" για δημοσιο στους διαγωνισμους μετραει απτην εγγραφη στο ΤΕΕ. Δεν ξερω αν ισχυει ή οχι ουτε αν αξιζει

 

- αν ειμαι λαθος παρακαλω να γινει edit το μηνυμα μου για να μην παραπληροφορω-

 

 

Συμφωνώ σ'αυτό που λες. Όσο ξέρω και 'γω για Γερμανία δεν χρειάζεται. Ίσως όμως για άλλες χώρες να χρειάζεται όπως στην Κύπρο. Στην Κύπρο για να βγάλεις άδεια μηχανικού από το ΕΤΕΚ πρέπει να κάνεις πρακτική. Εικάζω (το τονίζω το εικάζω) πως με την άδεια του ΤΕΕ δεν θα χρειάζεται κάποιος να κάνει την πρακτική που απαιτείται. 

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

Εντός ΕΕ (ίσως και ΕΟΧ) δεν πληρώνεις διπλές εισφορές. Δηλαδή για ό,τι κλάδο πληρώνεις στο εξωτερικό παίρνεις απαλλαγή στο ΤΣΜΕΔΕ. Τώρα κατά πόσο αυτή η διαδικασία γίνεται άμεσα (δηλαδή χωρίς καθυστερήσεις) δεν γνωρίζω.

 

Να επιβεβαιώσω με τη σειρά μου την αναφορά του sito. Ένα θέμα που δε γνωρίζω είναι το κατά πόσο ή όχι αρχίζει να μετράει "χρονικά" το ΤΣΜΕΔΕ από τώρα & εξηγούμαι:

 

Αν δεν εγγραφείς τώρα στο ΤΣΜΕΔΕ & εγγραφείς μετά από π.χ. 5 χρόνια, όταν με το καλό επιστρέψεις από το εξωτερικό, λογικά θα εγγραφείς στην 1η ασφαλιστική κατηγορία (με τις όποιες τότε εισφορές).

Αν εγγραφείς από τώρα, λάβεις εξαίρεση και πληρώνεις εισφορές στο εξωτερικό, όταν επιστρέψεις μετά από π.χ. 5 χρόνια, τότε θα είσαι και πάλι στην 1η ή σε μεγαλύτερη ασφαλιστική κατηγορία, άρα και πιο αυξημένες εισφορές; :confused:  (πιθανότερο το 2ο σενάριο, άρα μάλλον δεν συμφέρει να εγγραφείς από τώρα)

Διπλές εισφορές, σε ΤΣΜΕΔΕ & εξωτερικό, γίνεται να πληρώνεις προς θεμελίωση μεγαλύτερης συνολικά σύνταξης και από τις δύο η περισσότρες χώρες, αλλά σε ένα τόσο αβέβαιο τοπίο και σε ένα μέρος (Ελλαδάρα) όπου όταν πας να πάρεις σύνταξη, δε θα σου αναγνωρίζουν τα "διπλά" συντάξιμα για τους γνωστούς ευνόητους λόγους, θεωρώ πως δεν πρέπει να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά και αλάργα απο το ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ, ειδικά αν σκοπεύεις να μείνεις έξω. Ειμαι σε διαδικασία διαγραφής απο τον Αύγουστο και ακόμα περιμένω...

 

Πλεον παίζουν ιδιωτικά συνταξιοδοτικά και όλες οι εταιρειες αυτο κάνουν πλεον. Καθε εταιρεία προσφέρει διαφορετικό πακέτο.

 

Μονο με το πτυχίο κανεις δουλεια άνετα. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.