Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ αρκετούς μήνες το άρθρο αλλά υπήρχε ένα πρόβλημα με την επικύρωση του λογαριασμού μου και δεν είχα την δυνατότητα να μπω ενεργά στην παρέα.

Βρίσκομαι Αγγλία εδώ και 3-4 μήνες ψάχνοντας για δουλεια ως μηχανολόγος μηχανικός. 

Από όταν ήρθα κάνω αιτήσεις μέσα απο δίαφορα σαιτς (totaljobs, cv-library, justengineers, cibse, κλπ) και τις τελευταίες εβδομάδες άρχισα απευθείας επαφές με recruiters. 

Επειδή το πρόβλημα αυτήν την στιγμή είναι ότι δεν έχω ιδέα απο τα British Standards, θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει συμβουλές, πληροφορίες για να μπω πιο εύκολα στην αγορά; Π.χ. Εγγραφή στο cibse (αν ειναι εφικτό), παρακολούθηση σεμιναρίων κλπ... ώστε να έχω αυτό το πλεονέκτημα

Έχω βγάλει μόνο ΝΙΝ και στην Ελλάδα δεν ήμουν γραμμένος πουθενά...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Υπαρχει δυνατοτητα οριστικης απαλλαγης από τις εισφορες ως μονιμος κατοικος εξωτερικου? Ξερω την διαδικασια με το πιστοποιητικο Α1 αλλα εχω βαρεθεί κάθε χρονο να ασχολουμαι με αυτό.

 

Μια χρονια ειχαν χασει και την αίτηση μου παρολου που ειχα αριθμο πρωτοκόλλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,μόλις πήρα το πτυχίο μου,ηλεκτρολόγου απο τει,εμπειρία εχώ μόνο απο πρακτική και λίγους μήνες σε εργοτάξιο.Το θέμα ειναι οτι Ελλάδα δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο(εκτός απο δουλειές του ποδαριού που κάνω και το χειρότερο χωρίς ένσημα).Αυτή η κατάσταση με έχει κουράσει και έχω αρχίσει πλέον να σκέφτομαι όλο και συχνότερα να βρω δουλειά στο εξωτερικό.Όμως όλες οι αγγελίες στα sites που κοιτάω ζητάνε προϋπηρεσία 2χρόνων τουλάχιστον,ενώ απαραίτητη είναι και γλώσσα εκτός Αγγλικών(πχ στις περισσότερες αγγελίες που είδα για Γερμανία).Έχετε κάποια ιδέα σε ποιές χώρες και με ποιόν τρόπο να ψάξω ώστε να είναι πιο εύκολο ένα νέο ξεκίνημα?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά απο Αγγλια, λόγω γλώσσας και χαμηλής ανεργίας. Το καλύτερο θα ηταν να εισαι εδω και να ψάξεις για δουλεια. Τα sites γνωστά λιγο πολυ:totaljobs, justengineers, reed.co.uk και cvlibrary.

Στελνε παντου και ας λενε 2 χρονια εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοι recruiters ψαχνουν ατομα μεσω LinkedIn. Επισης εκει ολοι οι μεγαλες εταιρειες αναρτουν θεσεις εργασιας. Οποτε χρειαζεται ενα προφιλ επαγγελματικο.

Link to comment
Share on other sites

Κινηθείτε γρήγορα διότι σε λίγο το interview θα ξεκινάει για τους Ελληνες "τι ψηφίσατε στο δημοψήφισμα?"

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σχετικα με τα British Standards να υποθεσω δεν ψαχνεις τα British Standards τυπου ISO κτλ. Τι ακριβως χρειαζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.