Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Μα για τα "σοβαρά" έξοδα μιλάμε (στέγη, παιδεία κλπ), όχι για τους καφέδες. Σε κάποιο βαθμό αυτά στην Ελλάδα είναι δεδομένα, άρα η διαφορά που πρέπει να καλύψεις με την εργασία σου είναι μικρότερη.

 

Όσο για το προφίλ του νεοέλληνα μετανάστη, ασφαλώς υπάρχουν πολλές κατηγορίες, ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα. Πχ μεσήλικας με μέτρια δουλειά που την αφήνει για να βρει έξω καλύτερη, αλλά και νεαρός που φεύγει αναγκαστικά, επειδή εδώ δε βρίσκει δουλειά ούτε σε καφετέρια. Μακάρι να βρίσκαμε στατιστικά στοιχεία να μας διαφωτίσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε νομιζω να υπαρχουν στατιστικά, δυστυχως. Απο εκεί και πέρα όσα "αφιερώματα" σε έλληνες μετανάστες γίνονται απο φυλλάδες τύπου LIFO και Athens voice, δείχνουν μοντέλα, ηθοποιούς και καλλιτέχνες.

Link to comment
Share on other sites

 

 

...

πχ είσαι 40 χρονών στην Ελλάδα και μπορείς να προβλέψεις ότι τα επόμενα 10 χρόνια θα μαζεύεις εμπειρία από τακτοποιήσεις αυθαιρέτων ή ΠΕΑ (δεν υπάρχει και τίποτα άλλο) ενώ στην Αγγλία (αν έχεις τα κότσια φυσικά) μπορείς σε 10 χρόνια να εξελιχθείς μέχρι και engineering manager στα 50 σου με αποδοχές >50κ λίρες...

Εάν το όνειρο ζωής μου είναι να ζω στα 50 μου με αυτά που περισσεύουν από τα 50k αν αφαιρέσω :

 

(Α) Mortgage (σε γειτονιά που να μην είναι κατηγορίας Brixton)

(Β) Δίδακτρα σχολείου παιδιών (όχι στο Eaton αλλά απλά σε ένα σχολείο όπου οι διδάσκοντες τουλάχιστον δεν αδιαφορούν όταν τα 12χρονα σνιφάρουν κόλλα μέσα σε χαρτοσακούλα)

(Γ) Zone 1-9 travelcard

(Δ) Ασφάλεια ενός αυτοκινήτου

(Ε) Council tax (ευτυχώς που κατάργησαν το Poll tax)

(Γ) Μην ξεχάσουμε και τις φορολογικές υποχρεώσεις που προκύπτουν στα 50k/annum

 

....και όλα αυτά για να γράφει επάνω στο business card έναν τίτλο "Mr X Engineering Manager".... ( φυσικά δουλεύοντας >75h/week διότι οι μανατζαραίοι δεν δικαιούνται να έχουν προσωπική ζωή)....

 

....τότε ευχαριστώ αλλά ΔΕΝ θα πάρω το τυράκι (50k) της φάκας. Προτιμώ να πάω στην Κάρυστο και να βοηθάω τον GM στο αμπέλι του πεθερού του. Θα έχω πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής, τα παιδιά μου θα ζουν σε πολύ ασφαλέστερο περιβάλλον και στο τέλος της ημέρας θα μου μένουν τα ίδια που θα μου περίσσευαν από τα 50k της εσπερίας.

....αν μάλιστα κάποια χρονιά βγάλουμε και κανένα κρασί νέκταρ, ο GM θα μου επιτρέψει να βάλω επάνω στην επαγγελματική μου κάρτα τον τίτλο "MW" (Master of Wine).

 

Είπαμε στην Ψωροκώσταινα τα κάνουμε όλα στραβά, είμαστε τεμπέλιδες, απατεώνες, ψεύτες, κλέφτες, δημοκράτες, φασίστες, βάζελοι, γαύροι και τα 1000 κακά της μοίρας μας.

 

Σε όσους μας αρέσει και θέλουμε αυτά τα 1000 κακά να τα κάνουμε 999 καλώς να μείνουμε και να παλέψουμε από την δύσκολη πλευρά του χαρακώματος.

 

Όσοι πάλι νομίζουν ότι μόνο εις την εσπερίαν (άντε και στην αραβική έρημο) θα πετύχουν τα όνειρά τους, εύχομαι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.

Θα τους περιμένουμε στο ετήσιο 3 weeks paid leave να απολαύσουν τον ΔΩΡΕΑΝ μεσογειακό ήλιο και το τραπέζι (5 course meal plus wine) ΚΕΡΑΣΜΕΝΟ από τους ιθαγενείς και ΟΧΙ ΡΕΦΕΝΕ ( διότι τα ψιλά που θα έχουν μείνει από τα 50k, θα έχουν γίνει κατάθεση είτε στον κ. Thomas Cook είτε στον κ. Easy-κάτι )

 

;)

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να πάω στην Κάρυστο και να βοηθάω τον GM στο αμπέλι του πεθερού του. Θα έχω πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής, τα παιδιά μου θα ζουν σε πολύ ασφαλέστερο περιβάλλον και στο τέλος της ημέρας θα μου μένουν τα ίδια που θα μου περίσσευαν από τα 50k της εσπερίας.

....αν μάλιστα κάποια χρονιά βγάλουμε και κανένα κρασί νέκταρ, ο GM θα μου επιτρέψει να βάλω επάνω στην επαγγελματική μου κάρτα τον τίτλο "MW" (Master of Wine).

 

Εγώ λέω να ονομάσετε το κρασί "Διπλωματούχοι μηχανικοί εις υγείαν". :)

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν το όνειρο ζωής μου είναι να ζω στα 50 μου με αυτά που περισσεύουν από τα 50k αν αφαιρέσω :

 

(Α) Mortgage (σε γειτονιά που να μην είναι κατηγορίας Brixton)

(Β) Δίδακτρα σχολείου παιδιών (όχι στο Eaton αλλά απλά σε ένα σχολείο όπου οι διδάσκοντες τουλάχιστον δεν αδιαφορούν όταν τα 12χρονα σνιφάρουν κόλλα μέσα σε χαρτοσακούλα)

(Γ) Zone 1-9 travelcard

(Δ) Ασφάλεια ενός αυτοκινήτου

(Ε) Council tax (ευτυχώς που κατάργησαν το Poll tax)

(Γ) Μην ξεχάσουμε και τις φορολογικές υποχρεώσεις που προκύπτουν στα 50k/annum

 

....και όλα αυτά για να γράφει επάνω στο business card έναν τίτλο "Mr X Engineering Manager".... ( φυσικά δουλεύοντας >75h/week διότι οι μανατζαραίοι δεν δικαιούνται να έχουν προσωπική ζωή)....

 

....τότε ευχαριστώ αλλά ΔΕΝ θα πάρω το τυράκι (50k) της φάκας. Προτιμώ να πάω στην Κάρυστο και να βοηθάω τον GM στο αμπέλι του πεθερού του. Θα έχω πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής, τα παιδιά μου θα ζουν σε πολύ ασφαλέστερο περιβάλλον και στο τέλος της ημέρας θα μου μένουν τα ίδια που θα μου περίσσευαν από τα 50k της εσπερίας.

....αν μάλιστα κάποια χρονιά βγάλουμε και κανένα κρασί νέκταρ, ο GM θα μου επιτρέψει να βάλω επάνω στην επαγγελματική μου κάρτα τον τίτλο "MW" (Master of Wine).

 

Είπαμε στην Ψωροκώσταινα τα κάνουμε όλα στραβά, είμαστε τεμπέλιδες, απατεώνες, ψεύτες, κλέφτες, δημοκράτες, φασίστες, βάζελοι, γαύροι και τα 1000 κακά της μοίρας μας.

 

Σε όσους μας αρέσει και θέλουμε αυτά τα 1000 κακά να τα κάνουμε 999 καλώς να μείνουμε και να παλέψουμε από την δύσκολη πλευρά του χαρακώματος.

 

Όσοι πάλι νομίζουν ότι μόνο εις την εσπερίαν (άντε και στην αραβική έρημο) θα πετύχουν τα όνειρά τους, εύχομαι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.

Θα τους περιμένουμε στο ετήσιο 3 weeks paid leave να απολαύσουν τον ΔΩΡΕΑΝ μεσογειακό ήλιο και το τραπέζι (5 course meal plus wine) ΚΕΡΑΣΜΕΝΟ από τους ιθαγενείς και ΟΧΙ ΡΕΦΕΝΕ ( διότι τα ψιλά που θα έχουν μείνει από τα 50k, θα έχουν γίνει κατάθεση είτε στον κ. Thomas Cook είτε στον κ. Easy-κάτι )

 

;)

 

Εισαι βαθια γελασμενος και νυχτωμενος Αν εχεις την εντυπωση οτι η πλειοψηφια των μηχανικων που εφυγε, δεν νοσταλγει την Ελλαδα με τον ηλιο της, την θαλασσα της, τις βολτες κτλ....Το εχω ξαναπει οτι αν φαινοταν ν ανοιγουν δουλειες πισω και υπηρχε προοπτικη  το 70-75% αυτων που ειναι εξω θα επεστρεφαν....και δεν μιλαω για μηχανικους μονο..μιλαω γενικα...Εξω θα εμεναν κατι γεροντοπαλικαρα που ξεμειναν αγγλια για εργασια μετα απο σπουδες και καποιοι που κονομανε γερο χαρτι στα πλατη της γης....οι υπολοιποι απλα επιβιωνουν...μεροδουλι μεροφαι που κακα τα ψεματα καλυτερα να το περνας στην χωρα σου παρα σαν οικονομικος μεταναστης...

Edited by ANEMONA
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου εξω­τερικών (ΥΠΕΞ), ο αριθμός των καταγεγραμμένων Ελλή­νων ανά χώρα έχει ως ακολούθως:

 

ΧΩΡΑ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΗΠΑ 3.000.000 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 700.000 ΓΕΡΜΑΝΙΑ 354.500 ΚΑΝΑΔΑΣ 350.000 ΟΥΚΡΑΝΙΑ 250.000 ΒΡΕΤΑΝΙΑ 212.000 ΡΩΣΙΑ 150.000 ΓΕΩΡΓΙΑ 120.000 Ν. ΑΦΡΙΚΗ 120.000 ΚAΖΑΚΣΤΑΝ 50.000 ΓΑΛΛΙΑ 35.000 ΒΡΑΖΙΛΙΑ 25.000 ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 25.000 ΒΕΛΓΙΟ 25.000 ΙΤΑΛΙΑ 21.000 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 20.000 ΣΟΥΗΔΙΑ 20.000 ΑΡΜΕΝΙΑ 15.000 ΡΟΥΜΑΝΙΑ 14.000 ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ 10.500 Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑ 10.000 ΛΕΤΟΝΙΑ 10.000 ΕΛΒΕΤΙΑ 8.340 ΑΥΣΤΡΙΑ 6.500 ΑΙΓΥΠΤΟΣ 5.000 ΖΑΪΡ 5.000 ΠΟΛΩΝΙΑ 4.300
 
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν βάζω + γιατί συζήτηση κάνουμε δεν υπάρχει λογος για αρνητικές..

Λοιπόν εδώ στα διυλιστήρια έχω συνεργείο Εγγλέζων για κάτι εργασίες ενός μηνός... Ο project manager παίρνει 65,45e/h, ο supervisor 35,18e/h και οι τεχνικοί 33,67e/h. Εργασία 10-12h, κάντε τους υπολογισμούς σας.. Αυτό συνεχίζει ανα τον κόσμο. Δεν μένουν από δουλειά, οπότε κάντε τους υπολογισμούς σας. Ερχονται για δουλειά, 7.30 με τα πολλά ξεκινάνε 8 και...τους έχουν φύγει τα μαλλιά από την "χαλαρότητα" εδώ (που για μας δεν υπάρχει). Σε συζήτηση με τον τύπο πατέρα 2 παιδιών που έχει έρθει συχνά για δουλειά εδώ και διακοπές με την οικογένεια μου λέει άνετα ερχόταν να ζήσει ακόμη και με το 1/4 από αυτά που παίρνει, στο UK μου λέει σε τρέχουν και στο δευτερόλεπτο, ζωή δεν μπορείς να κάνεις από άγχος-πίεση δουλειάς, καλά τα υπόλοιπα τα ξέρουμε...και το ξέρουν και οι ίδιοι...

Με λίγα λόγια δεν υπάρχει στάνταρ φόρμουλα για τον τρόπο ζωής και την επαγγελματική σταδιοδρομία του καθενός. Αλλος κάνει τη δουλειά του χόμπι, άλλος για να βγάζει τις υποχρεώσεις, άλλος για να πετύχει άλλα πράγματα. Αλλος πηγαίνει να ζήσει το όνειρο της καριέρας,στην όποια χώρα της Αφρικής, άλλος κάθεται Ελλάδα με 800 και είναι άρχοντας για εκείνον. Σεβαστά όλα, δεν βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να επιβάλουμε κάποια άποψη...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εάν το όνειρο ζωής μου είναι να ζω στα 50 μου με αυτά που περισσεύουν από τα 50k αν αφαιρέσω :

(Α) Mortgage (σε γειτονιά που να μην είναι κατηγορίας Brixton)

(Β) Δίδακτρα σχολείου παιδιών (όχι στο Eaton αλλά απλά σε ένα σχολείο όπου οι διδάσκοντες τουλάχιστον δεν αδιαφορούν όταν τα 12χρονα σνιφάρουν κόλλα μέσα σε χαρτοσακούλα)

(Γ) Zone 1-9 travelcard

(Δ) Ασφάλεια ενός αυτοκινήτου

(Ε) Council tax (ευτυχώς που κατάργησαν το Poll tax)

(Γ) Μην ξεχάσουμε και τις φορολογικές υποχρεώσεις που προκύπτουν

Οτι δηλαδη στην Ελλαδα σημερα μπορεις να εχεις στεγαστικο δανειο, παιδια σε ιδιωτικο σχολειο και να σου περισσευουν κιολας!

 

Αυτην την στιγμη ολα τα νεα ζευγαρια ζουνε με πλατη γονιων εδω στην Ελλαδα, σε σπιτια γονιων. Αν δεν εχεις πλατες απλα δεν ζεις, δουλευεις ολη μερα και τη βγαζεις με τα χιλια ζορια στο νοικι.

 

Το οτι στο εξωτερικο ζουνε ανεξαρτητοι και κανουν και σχετικα καλη ζωη, το λεμε σκλαβια και μιζερια.

 

Το οτι εδω ζουμε με και απο τους γονεις μας μεχρι τα 50 μας το λεμε μαγκια. Και φυσικα αυτο εχει και το κοστος του αφου οι συνταξεις που μας συντηρουνε ειναι το δημοσιο χρεος που εκτοξευτηκε και μας χρεωκοπησε.

Edited by nik
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.