Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Κανεις λαθος ειναι και αυτα.. Εκτος αν πιστεύεις οτι ο προορισμός του ανθρώπου ειναι να μην κανει οικογένεια η να εχει προσωπικό χρόνο και να ζει για να δουλεύει μονο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί στο Λονδίνο οι Pubs μένουν ανοιχτές και μετά τις 11? Μη λέμε ότι θέλουμε. Πολύ λίγες pub μένουν ανοιχτές μετά τις 11 και για να το κάνουν αυτό πληρώνουν την αντίστοιχη άδεια.

 

Επίσης Ίκαρε κάνεις τεράστιο λάθος αν νομίζεις ότι Αγγλία είναι μόνο το Λονδίνο. Όπως στην Ελλάδα έχει και η Θεσσαλονίκη πολύ καλή νυχτερινή ζωή έτσι και εδώ μπορείς να μένεις σε μεγάλη αγγλική πόλη που δεν λέγεται Λονδίνο και έχει νυχτερινή ζωή. Τώρα αν θέλεις να πουλάς μούρη σε φιλους και συγγενείς άλλο καπέλο. Δεν ακούγεται το ίδιο το Bristol με το London είναι αλήθεια. 

 

Από θέμα δουλειάς ο κατασκευαστικός κλάδος έχει άνθηση, αυτό δίνει δουλειά σε όλα τα συναφή επαγγέλματα (civil, structural, mechanical, environmental κλπ) ΑΛΛΑ πρέπει να έχεις τα αντίστοιχα skills. Αν δεν τα έχεις ή τα μαθαίνεις ή σου παίρνει τη δουλειά κάποιος άλλος. Απλά πράγματα.

Ξέρεις τι είναι το BIM? Τι είναι το EN 1090-1? Αν όχι τότε διάβασμα.

 

CSCS card είναι το minimum και δεν είναι απαγορευτικό το κόστος. Από εκεί και πέρα υπάρχουν ένα σωρό άλλες πιστοποιήσεις, IOSH, NEBOSH, Lucas Card (για δουλειά σε London underground), BESC (για δουλειά σε sites της national grid) και άλλα πολλά.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος ειναι και αυτα.. Εκτος αν πιστεύεις οτι ο προορισμός του ανθρώπου ειναι να μην κανει οικογένεια η να εχει προσωπικό χρόνο και να ζει για να δουλεύει μονο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το οτι εσύ θες να κάνεις οικογένεια δεν σημαίνει οτι έτσι θέλουν όλοι. Εγώ δεν θέλω να κάνω οικογένεια, το ίδιο και ένας φίλος μου, ο καθένας για τους δικούς του λόγους.

 

 

Ξέρεις τι είναι το BIM?

 

Εγώ το έμαθα πρόσφατα σε ένα σεμινάριο.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εσύ θες να κάνεις οικογένεια δεν σημαίνει οτι έτσι θέλουν όλοι. Εγώ δεν θέλω να κάνω οικογένεια, το ίδιο και ένας φίλος μου, ο καθένας για τους δικούς του λόγους.

 

σεβαστό, όμως οι περισσότεροι θέλουν. επίσης λίγοι είναι διατεθειμένοι να αφήσουν οικογένεια, συγγενείς, φίλους για να πάνε να εξερευνήσουν το άγνωστο. το κύμα φυγής οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει μια δουλίτσα των 500 ευρώ. αν μάλιστα είναι και χαλαρή, είναι προτιμότερη κι από μια των 5,000 που δε θα είναι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται με τόσα μένεις ελλαδα να πας Αγγλία να κανεις τι; Καριέρα; Και να πληρωνεις την υπόλοιπη ζωη σου μια περιουσία γιατι τοσο θες για προσωπικά έξοδα διασκέδαση κτλ.. Βέβαια εκτος Λονδίνου τα ξεχνάς ολα και 11 βαράει καμπανάκι στη μπυραρία της γειτονιάς.. Καιρος χάλια, γκόμενες μονο σαν φοιτητής βγαζεις γενικα ποιος ο λογος; 5 χρονια τους έφαγα στη μάπα με τη νοοτροπία τους κτλ. Εκει ειναι να πηγαίνεις μονο για shopping therapy αν τα εχεις οικονομισει βέβαια..τιποτε αλλο

Sent from my iPhone using Tapatalk

καλα σε ποια πόλη κλείνουν οι παμπ 11 ? Στο Edinburgh παντως μια χαρά κλείνουν στις μια κ υπάρχουν κ δεκαδες αλλα μαγαζια που κλείνουν στις 3. Προσωπικα εξοδα, διασκέδαση σορρυ αλλα τα χω κ τα δυο κ ζω με τον living wage. Οκ αν θες να ανοιγεις μπουκάλια κ διασκέδαση μπουζουκια παω πασο. Επισης επαρχία έχεις ζησει? Εκει τα μαγαζιά κλείνουν 11 οχι λογω νόμου αλλα γιατι δεν υπαρχει ψυχη!γκομενες ναι τα στάνταρντ ειναι μαματα αλλα οι ντόπιες, γιατι υπάρχουν άπειρες φυλές στο νησί. Ο κλαδος μια χαρα σε άνθιση ειναι, εδω εχουν τρομερη έλλειψη απο σπίτια, χτίζουν συεχως εστιες, το water industry θέλει παντα κοσμο.

Υπομονη θελει το νησί για τους μη έχοντες κατι απο το uk.

Link to comment
Share on other sites

σεβαστό, όμως οι περισσότεροι θέλουν. επίσης λίγοι είναι διατεθειμένοι να αφήσουν οικογένεια, συγγενείς, φίλους για να πάνε να εξερευνήσουν το άγνωστο. το κύμα φυγής οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει μια δουλίτσα των 500 ευρώ. αν μάλιστα είναι και χαλαρή, είναι προτιμότερη κι από μια των 5,000 που δε θα είναι.

 

Καλά το οτι οι περισσότεροι θέλουν δεν μου λέει κάτι, συνήθως ο περισσότερος κόσμος λέει πως θα ήθελε να είναι και τι θέλει να κάνει με βάση την φαντασία του χωρίς να αναλογίζεται άλλες παραμέτρους και την σκληρή πραγματικότητα. Εγώ απλά σχολίασα αυτό που είπε ο Ίκαρος ασχέτως της φυγής στο εξωτερικό γιατί δεν έχουμε όλοι τις ίδιες βλέπεις/προτιμήσεις. Και εγώ έχω αποφασίσει να μην φύγω από την Ελλάδα κυρίως επειδή εδώ είναι η περιουσία μας και λόγω προβλημάτων υγείας που μου δημιουργούν δυσκολίες και περιορισμούς στο θέμα της εργασίας. Είτε μείνεις Ελλάδα είτε εξωτερικό το κοινό πρόβλημα είναι οτι πρέπει να εργαστείς και να βγάλεις χρήματα αν δεν μπορείς να το κάνεις θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το κύμα φυγής οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει μια δουλίτσα των 500 ευρώ. αν μάλιστα είναι και χαλαρή, είναι προτιμότερη κι από μια των 5,000 που δε θα είναι.

Λάθος μεγαλο. Οι μισοί σχεδόν που είναι εξω (ανηκω και εγώ σε αυτή την ομάδα) αφησαμε τις δουλειέ μαςς για να φύγουμε. Άλλοι έκλεισαν βιβλία, άλλοι παραιτήθηκαν. Εγώ εβγαζα 1200 καθαρά και επέλεξα να φυγω. Οι λόγοι πολλοί και είναι ενα thread απο μόνοι τους.

 

Απο εκεί και πέρα όπως είπε και ο Giorgos1987 παραπανω δεν μπορούν όλοι να φύγουν και είναι απόλυτα σεβαστό.

Link to comment
Share on other sites

Η αναγωγή πρέπει να γίνεται όχι βάσει μισθού αλλά κόστους ζωής και δεν εννοώ εξόδους/βόλτες/ενοίκια αλλά και ποιότητα σχολείων ( UK μου έχουν πει τα χειρότερα) σπουδών κτλ...που ουσιαστικά πληρώνονται

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

..... και δεν εννοώ εξόδους/βόλτες/ενοίκια αλλά και ποιότητα σχολείων ( UK μου έχουν πει τα χειρότερα) σπουδών κτλ...που ουσιαστικά πληρώνονται

Α γεια σου....γιατί  εκτός αν είσαι 20-25-30 που ενδιαφέρεσαι κυρίως για την διασκέδαση και για γκόμενα ή να παντρευτείς, υπάρχουν και οι μεγαλύτεροι με γυναίκες και παιδιά που η κύρια μέριμνά τους (κόστος) είναι: νοίκι, σχολείο, άλλες παροχές για τα παιδιά....

Επίσης, ναι γιατί όχι, ψάχνεις την προοπτική για καριέρα...Όταν δηλαδή στην Αγγλία έχεις τεράστιες δυνατότητες εξέλιξης ενώ στην Ελλάδα όχι, αυτό είναι σημαντικός παράγοντας υπέρ του να πας σε μια τέτοια χώρα. Και φυσικά δεν το εννοώ μόνο από πλευράς φιλοδοξίας, αλλά και για την μελλοντική εξασφάλιση καλύτερης εργασίας...

πχ είσαι 40 χρονών στην Ελλάδα και μπορείς να προβλέψεις ότι τα επόμενα 10 χρόνια θα μαζεύεις εμπειρία από τακτοποιήσεις αυθαιρέτων ή ΠΕΑ (δεν υπάρχει και τίποτα άλλο) ενώ στην Αγγλία (αν έχεις τα κότσια φυσικά) μπορείς σε 10 χρόνια να εξελιχθείς μέχρι και engineering manager στα 50 σου με αποδοχές >50κ λίρες...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.