Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Παιδες Αγγλια τελος ...στραφειτε αλλου αν μπορειτε..παλευω τοσο καιρο τιποτα.

 

Δύσκολα αν δεν έχεις εμπειρία από Βρετανία. Τουλάχιστον ένα μεταπτυχιακό. Έστω και 1 χρόνο να έχεις εργασιακή εμπειρία εδώ, πολύ εύκολα βρίσκεις δουλειά. Στο τμήμα μου οι λιγότεροι είναι οι βρετανοί. Υπάρχει έλλειψη μηχανικών και πιστεύω ότι θα χειροτερέψει μιας και οι περισσότεροι σπουδάζουν arts, event management, media και dance.. :D

 

Προσωπικά κοντά ένα χρόνο τώρα στην εταιρεία που είμαι, με ένα καλό προφίλ στο linkedin 3 recruiters έφτασαν να βρουν το τηλέφωνο του γραφείου μου (στην εταιρεία!) και να με καλέσουν. Για τα μειλ σε linkedin και σε προσωπικό δεν το συζητώ που στην ελλάδα κανένας δεν μου έστελνε (σε αυτά πάντα απαντάμε ευγενικά - ποτέ δεν κλείνουμε πόρτες, γιατί αυτοί κάνουν λίστα έστω και με μελλοντικούς υποψήφιους). Επίσης υπάρχει μεγάλη κρίση σε έμπειρους μηχανικούς. Senior, Principal, Technical directors. Αλλά τέτοιες θέσεις μόνο με πολύ μεγάλη εμπειρία εδώ.

 

Υπομονή και επιμονή θέλει (και όχι europass και μεγάλα cv)!! 

Edited by Earl
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδες Αγγλια τελος ...στραφειτε αλλου αν μπορειτε..παλευω τοσο καιρο τιποτα.

Εχω στειλει 100αδες βιογραφικα πηγα ενα μηνα εκει προσφατα..

Δεν εχει τιποτε,πηγα σε εθνικη εκθεση engineering- εργασιας..τιποτε 4-5 εταιριες και ο στρατος...

Οι ρεκρουιτερς ανακυκλωνουν αγγελιες για να δικαιολογουν την θεση τους

Ζητηση πραγματικη δεν υπαρχει και η υφεση στον κατασκευαστικο τομεα ειναι υπαρκτη..επισης αν δεν εχεις τελειωσει εκει ,δεν εχεις γραφτεις στους συλλογους δεν παρεις cscs καρτα,δεν εχεις αγγλικη προυπηρεσια  ειναι σαν να μην υπαρχεις..ενιωσα σαν αλβανος ενα πραγμα...

 

καλυτερα Αφρικη ή ν.Αμερικη και Ινδιες

 

Ελλαδισταν ουτε για πλακα.....

Ψαχνεις σε εταιρεια consultants σαν μελετητης;;;;

Αν εχεις αξιοπρεπη εμπειρια σε μελετες Ελλαδα μπορεις να ελπιζεις....

 

Αυτη την περιοδο ψαχνω και εγω για δουλεια εδω και οι recruiters μου λενε οτι γινεται χαμος....

 

Θελει υπομονη επιμονη....μην απογοητευεστε....ανεβα αγγλια βρες μια δουλεια καπου προσωρινα να μπορεις να καλυψεις αναγκες και ψαξου καλυτερα...ενας μηνας ειναι μικρο διαστημα 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα. Ελάτε όλοι εδώ να ζήσετε το British Dream!Λεφτά μετριότατα για να μην πω τπτ αλλο, σπίτια πανάκριβα,ασφαλεια αυτοκινητου πανακριβη, μποτιλιαρισματα στους αυτοκινητοδρομους, σχολεία πανακριβα ή μάπα, πανεπιστήμια 9000 το χρονο το καθε παιδί (no wonder γιατι ελαχιστοι Βρετανοί σπουδάζουν), NHS on the brink of collapse, καιρος χαλια (αν και δεν το θεωρω πολυ σημαντικό), δουλειές με υπερεξειδικευση, αν εισαι σε ηλικια που ψαχνεις γκομενα για παντρεια και αντιστρόφως την ψαχνεις με το κυαλι(γτ σαν Ελληνας ΔΕΝ ταιριαζεις με τις Βρετανιδες, αυτη ειναι η νορμα),κλπ κλπ κλπ. Θα μου πεις στην Ελλαδιτσα καλυτερα ειναι; ΟΧΙ. Και θα σου πω: μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..Το ρεμα οσο να κανεις μπορει να ναι καλυτερο. Αμα τιθεται θεμα επιβιωσης σε καταλαβαινω φυσικα.Οχι για να ξερουμε τι λεμε. Ο καθείς πράττει αναλόγως. Κοιταξτε και Ευρωπη αμα μπορειτε. Και λεω Ευρωπη γιατι και αυτοί εδω ετσι λενε. Δεν θεωρουν τους ευατους τους και πολυ Ευρωπαίους. Με συμπονια παντα. Μακαρι ο καθενας να βρει αυτο που θέλει. Πιο πολυ το γραφω για τα παιδακια που προσπαθούν τοσο πολυ να ρθουν εδω και τα εχουν ολα ιδανικα στο μυαλο τους. Συνεχιστε. Απλα σας δινω ενα heads up. Αν θελετε δινετε σημασια αν οχι δεν πειραζει. Τα ξαναλέμε.

  • Upvote 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Για να μην απογοητεύεστε θα σας πω ότι από την προσωπική μου εμπειρία η περίοδος από Μάιο μέχρι τέλη Ιουλίου είναι νεκρή περίοδος για το recruiting. Σεπτεμβριος-Οκτωβριος και Γενάρης-Φλεβάρης είναι οι καλύτερες. Για το αν υπάρχουν δουλειές θα έλεγα καλύτερα να ρωτάτε αν δεν ξέρετε. 2 γνωστοί μου ήρθαν πριν 2 μήνες και μέσα σε 1 μήνα και κάτι βρήκαν δουλειά. Είναι και οι δύο design engineers (Μηχανολόγοι με εμπειρία σε Inventor και SolidWorks). Κανένας τους δεν είχε UK experience. Υπάρχει τρομερή έλλειψη σε Design Engineers (για το ΗΜ κομμάτι μιλάω πάντα, δεν ξέρω τι γίνεται στους άλλους τομείς).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το κόστος ζωής είναι μία μεγάλη κουβέντα. Αν μιλάμε για Λονδίνο ναι, αδιαμφισβήτητα, το κόστος διαβίωσης όπως και το κόστος αγοράς σπιτιού είναι υπέρμετρα ακριβά. Αν μιλάμε όμως για μικρότερες πόλεις όπως το Peterborough, Northampton, Leeds, Nottingham κτλ ΟΧΙ δεν είναι ακριβό. Εκτός του ότι τα σουπερμάρκετ έχουνε εξευτελιστικές προσφορές στα περισσότερα προϊόντα τους, το να βγεις έξω είναι φτηνότερο από Ελλάδα (pint σε μεγάλη pub του κέντρου του Peterborough £2.5). Semi detached house με 3 υπνοδωμάτια (1 master bedroom με ensuite bathroom) και 2 double bedrooms, 1 master bathroom και 1 WC, 3όροφο, ο ένας όροφος ειναι σαλοτραπεζαρίακουζίνα, κήπος και γκαράζ, κατασκευής 2015 σε πολύ καλή περιοχή  180,000 λίρες. Μιλάμε για ολοκαίνουργιο σπίτι σε καλή περιοχή με μισθούς να παίζουν κοντά στα 2.000 τον μήνα. Είναι ακριβό; Ασφάλεια αυτοκινήτου; Ναι είναι πανάκριβη τον 1ο και 2ο χρόνο, μετά από αυτό όμως αν δεν έχεις ατυχήματα πέφτει στα επίπεδα των 350-400 λιρών τον χρόνο(που σημαίνει 3-4 μεροκάματα). Είναι ακριβά λοιπόν; Εξαρτάται, αν τα μεταφράζεις όλα σε ευρώ ναι είναι, αν όμως σκεφτείς ότι το κατώτατο ωρομίσθιο για εργαζόμενο πάνω των 25 ετών είναι 7,2 λίρες τότε νομίζω πως το κόστος ζωής είναι αναλογικά αρκετά φτηνότερο από της Ελλάδας και αρκετών άλλων χωρών.

Edited by project.breeze
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα συμφωνησω με τον project.breeze. Το κοστος μιας χωρας εξαρταται και απο τους μισθους. Υπαρχουν εταιριες που οταν ειναι να βρεις δουλεια εκτος Λονδινου σου λενε μισθος πχ 20000 λιρες το χρονο, αν ομως υπαρχει θεση και στο Λονδινο μπορει το ετησιο εισοδημα να ειναι 25000. Δε λεω οτι το κανουν ολες οι εταιριες αλλα γινεται. πχ εχω περιστατικο που εταιρια του βρηκε σπιτι δωρεαν για 1 χρονο. Εδω ειτε εισαι στην Αθηνα ειτε στο Καστελοριζο ειναι ακριβως τα ιδια.   

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες στα εκτος έδρας εδω πληρώνομαι παραπάνω..πολλες εταιρείες λειτουργούν και στην ελλαδα έτσι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω σας ειπα την εμπειρια μου,στελνω αγγλια εδω και ενα χρονο βιογραφικα μιλαμε για απειρες αιτησεις στο νετ ....!!!!τελος εβαλα με αγγλικο τηλ και αγγλικη διευθυνση ...τιποτε..μετα πηγα και εκει να δω τι παιζει  ενα μηνα...τιποτα...

τι αλλο να κανω ?δεν παει αλλο...αν ειναι να γινω ντελιβερας στο μεγαλο νησι μεχρι να βρω δουλεια μηχανικου να το βρασω...χωρις αγγλικη προυπηρεσια ή σπουδες uk δεν υπαρχεις...οτι προυπηρεσια και να χεις ,εισαι ενας "junior level" απο μπανανια χωρα!!!!

 

+εχει υφεση και η καθιζηση του κατασκευαστικου τομεα μαζι με την αβεβαιοτητα κανουν το κλιμα δυσκολο...

 

πηγαιντε αλλου..δε παιζει λεμε

 

καλυτερα στην ΑΦΡΙΚΗ....)

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Εγω σας ειπα την εμπειρια μου,στελνω αγγλια εδω και ενα χρονο βιογραφικα μιλαμε για απειρες αιτησεις στο νετ ....!!!!τελος εβαλα με αγγλικο τηλ και αγγλικη διευθυνση ...τιποτε..μετα πηγα και εκει να δω τι παιζει  ενα μηνα...τιποτα...

τι αλλο να κανω ?δεν παει αλλο...αν ειναι να γινω ντελιβερας στο μεγαλο νησι μεχρι να βρω δουλεια μηχανικου να το βρασω...χωρις αγγλικη προυπηρεσια ή σπουδες uk δεν υπαρχεις...οτι προυπηρεσια και να χεις ,εισαι ενας "junior level" απο μπανανια χωρα!!!!

 

+εχει υφεση και η καθιζηση του κατασκευαστικου τομεα μαζι με την αβεβαιοτητα κανουν το κλιμα δυσκολο...

 

πηγαιντε αλλου..δε παιζει λεμε

 

καλυτερα στην ΑΦΡΙΚΗ....)

 

 

Η δικιά μου εμπειρία μέχρι τώρα στην αναζήτηση εργασίας στην Γερμανία. Στέλνω βιογραφικά με ελληνική διεύθυνση και ελληνικό τηλέφωνο. Πριν στείλω αίτηση για κάποια αγγελία, επικοινωνώ με το τμήμα HR και τους ρωτάω αν επιθυμούν αιτήσεις από άτομα που αυτήν την στιγμή δεν μένουν Γερμανία. Όποτε απαντούν, απαντούν πάντα θετικά. Από τότε που βελτίωσα την μορφή του βιογραφικού και δίνω ιδιαίτερο βάρος στο cover letter, έχω απαντήσεις και μου δίνουν να κάνω κάποια assesment tests online. Από άκρα του τάφου σιωπή σε assesment test είναι ένα βήμα εμπρός.

 

Υ.Γ. ένα μεγάλο ευχαριστώ στον χρήστη Pavlos που μου έδωσε κάποιες συμβουλές σχετικά με το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.