Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

Το οτι στο εξωτερικο ζουνε ανεξαρτητοι και κανουν και σχετικα καλη ζωη, το λεμε σκλαβια και μιζερια.

 

 

 

Αυτό θα μπορούσες να το επαναλάβεις μπροστά σε δύο πρώην συγκάτοικούς μου Μανατζαραίους πολυεθνικών τότε με τους οποίους μοιραζόμουν (εγώ ως ένας ταπεινός μεταπτυχιακός ) ένα three bedroom flat σε μεγαλούπολη της εσπερίας ; Θέλω να είμαι μπροστά με μια camera για να καταγράψω αντιδράσεις και να χτυπήσω μερικές χιλιάδες like στο youtube.

 

 

Απορώ πάντως γιατί μιζεριάζεστε και μένετε όλοι στην Ψωροκώσταινα ; Γιατί δεν πάτε να γίνετε Engineering Μανατζαραίοι εκεί που σας περιμένουν με ανοιχτά πορτοφόλια ;

 

Για τα σχόλια περί αλεπούδων κλπ τους εύχομαι ειλικρινά και promotion σε Director ή ακόμη και Vice President of Engineering (για τους πέραν του ωκεανού). Τα δικά μας @@ δεν είναι αρκετά για να διεκδικήσουμε τέτοιες θέσεις όπως σωστά υπονοείτε, ως εκ τούτου τις αφήνουμε για εσάς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα μπορούσες να το επαναλάβεις μπροστά σε δύο πρώην συγκάτοικούς μου Μανατζαραίους πολυεθνικών τότε με τους οποίους μοιραζόμουν (εγώ ως ένας ταπεινός μεταπτυχιακός ) ένα three bedroom flat σε μεγαλούπολη της εσπερίας ; Θέλω να είμαι μπροστά με μια camera για να καταγράψω αντιδράσεις και να χτυπήσω μερικές χιλιάδες like στο youtube.

 

 

Απορώ πάντως γιατί μιζεριάζεστε και μένετε όλοι στην Ψωροκώσταινα ; Γιατί δεν πάτε να γίνετε Engineering Μανατζαραίοι εκεί που σας περιμένουν με ανοιχτά πορτοφόλια ;

 

Για τα σχόλια περί αλεπούδων κλπ τους εύχομαι ειλικρινά και promotion σε Director ή ακόμη και Vice President of Engineering (για τους πέραν του ωκεανού). Τα δικά μας @@ δεν είναι αρκετά για να διεκδικήσουμε τέτοιες θέσεις όπως σωστά υπονοείτε, ως εκ τούτου τις αφήνουμε για εσάς.

 

 

πολλες φορες εδω στο ινγλαντ σκεφτομαι οτι αν τους προβαλα σε εναν προτζεκτορα την ζωη που εκανα ελλαδα προ κρισης, με φιλους, βολτες, μπανια μετα την δουλεια, σβκ εκδρομουλες, το εξοχικο μου κτλ θα βαζανε τα κλαματα....δεν τιθεται καμια συγκριση σε ποιοτητα ζωης....και ας ηταν ο μισθος 50% μικροτερος...

Edited by ANEMONA
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συγγρινεις ανομοια πραγματα. Καποιον με σπιτι εδω με καποιον που αναγκαστικα θα δινει 1000 τον μηνα να μενει μονος. Εξαρταται τι θα κανεις ποσα θα παιρνεις παρα πολλα. Ο σνομπισμος παντως που κολλαει ? Στην Ελλαδα καταρχας δεν υπαρχουν δουλειες αρα τι συγκρινουμε?

Link to comment
Share on other sites

 

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου εξω­τερικών (ΥΠΕΞ), ο αριθμός των καταγεγραμμένων Ελλή­νων ανά χώρα έχει ως ακολούθως:

 

ΧΩΡΑ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΗΠΑ 3.000.000 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 700.000 ΓΕΡΜΑΝΙΑ 354.500 ΚΑΝΑΔΑΣ 350.000 ΟΥΚΡΑΝΙΑ 250.000 ΒΡΕΤΑΝΙΑ 212.000 ΡΩΣΙΑ 150.000 ΓΕΩΡΓΙΑ 120.000 Ν. ΑΦΡΙΚΗ 120.000 ΚAΖΑΚΣΤΑΝ 50.000 ΓΑΛΛΙΑ 35.000 ΒΡΑΖΙΛΙΑ 25.000 ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 25.000 ΒΕΛΓΙΟ 25.000 ΙΤΑΛΙΑ 21.000 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 20.000 ΣΟΥΗΔΙΑ 20.000 ΑΡΜΕΝΙΑ 15.000 ΡΟΥΜΑΝΙΑ 14.000 ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ 10.500 Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑ 10.000 ΛΕΤΟΝΙΑ 10.000 ΕΛΒΕΤΙΑ 8.340 ΑΥΣΤΡΙΑ 6.500 ΑΙΓΥΠΤΟΣ 5.000 ΖΑΪΡ 5.000 ΠΟΛΩΝΙΑ 4.300

 

 

Σύνολο 5541140.

 

Πάντως ορισμένα νούμερα μου φαίνονται υπερβολικά, π.χ Νότια Αφρική Γεωργία και Βουλγαρία.

Link to comment
Share on other sites

Την Αλβανία δεν είδα .

 

Τώρα για τον τρόπο ζωής κλπ , το μεγάλο πρόβλημα το έχουμε οι μηχανικοί . 

 

Στις άλλες ειδικότητες βρίσκονται λύσεις , ιδιαίτερα για νέα παιδιά . 

 

Εμάς μας έκλεισαν το επάγγελμα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες εδω στο ινγλαντ σκεφτομαι οτι αν τους προβαλα σε εναν προτζεκτορα την ζωη που εκανα ελλαδα προ κρισης, με φιλους, βολτες, μπανια μετα την δουλεια, σβκ εκδρομουλες, το εξοχικο μου κτλ θα βαζανε τα κλαματα....δεν τιθεται καμια συγκριση σε ποιοτητα ζωης....και ας ηταν ο μισθος 50% μικροτερος...

+1 από μένα. Το μόνο ασφαλές και σίγουρο συμπέρασμα ειναι οτι η ποιότητα ζωης στην Ελλάδα προ κρίσης ηταν πολυ καλύτερη απο εδω. Αν τους το πεις δε σε πιστεύουν ομως. Ή μαλλον κάνουν οτι δε σε πιστεύουν... Βέβαια απο την άλλη καποιος θα μπορουσε να πει οτι εν μέρει, αυτη η ποιότητα ζωης μας οδηγησε στην κρίση... Τουλάχιστον μεγαλωσαμε καλα... Και αυτο δεν ειναι δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

+1 από μένα. Το μόνο ασφαλές και σίγουρο συμπέρασμα ειναι οτι η ποιότητα ζωης στην Ελλάδα προ κρίσης ηταν πολυ καλύτερη απο εδω. Αν τους το πεις δε σε πιστεύουν ομως. Ή μαλλον κάνουν οτι δε σε πιστεύουν... Βέβαια απο την άλλη καποιος θα μπορουσε να πει οτι εν μέρει, αυτη η ποιότητα ζωης μας οδηγησε στην κρίση... Τουλάχιστον μεγαλωσαμε καλα... Και αυτο δεν ειναι δεδομένο.

Εσενα και εμενα που ειμαστε οικονομικοι μεταναστες ητοι μαριδα τι μας οδηγησε στην κριση;;;; το απογευματινο μπανιο στην βουλιαγμενη με 3 ευρω εισοδο μετα την δουλεια ή το καφεδακι των 5 ευρω σβκ σε απιθανα μερη;;;; αυτα τα μικρα ομως κανουν την τεραστια διαφορα στο επιπεδο ζωης των 2 χωρων..εμεις δουλευαμε για να ζουμε αυτοι ζουνε για να δουλευουν με μοναδικες εξαιρεσεις παρασκευοσαβατοκυριακα οπου πινουν και 15 μερες καλοκαιρι στην ισπανια, πορτογαλια ή ελλαδα..θα συμφωνησω μαζι σου οτι μεγαλωσαμε καλα

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Εσενα και εμενα που ειμαστε οικονομικοι μεταναστες ητοι μαριδα τι μας οδηγησε στην κριση;;;; το απογευματινο μπανιο στην βουλιαγμενη με 3 ευρω εισοδο μετα την δουλεια ή το καφεδακι των 5 ευρω σβκ σε απιθανα μερη;;;;

 

Προφανώς δεν εννοεί το καφεδάκι και την διασκέδασή μας, αλλά αναφέρεται σε άλλες κατηγορίες ατόμων με δάνεια θαλασσοδάνεια χρωστούμενα, λαμόγια με φοροδιαφυγή κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.