Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Η κάτι δεν λες καλά ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ....

Οι τοίχοι 1 και 3 δεν "ορίζουν" γωνία ορίζοντα και προβόλου.....όχι δεν έχουν....

Από τις 11-12 το μεσημέρι που ο ήλιος έχει κάποιο ύψος έχουν 100% σκίαση

 

....

 

Θα καταλάβεις ότι οι συντελεστές σκίασης έχουν ελάχιστη επίπτωση στο ΠΕΑ....

 

...

Το ίδιο πράγμα λέμε. Fov και Fhor = 0 και στους 2. Πλευρικά όμως δέχονται ηλιακή ακτινοβολία η οποία δεν εμφανίζεται πουθενά εφόσον το ολικό γινόμενο είναι 0.

Ισχύει οτι δεν θα αλλάξει και κατηγορία ότι και να βάλω αλλά οτι υπάρχει έλλειψη ως προς το υπολογιστικό κομμάτι υπάρχει. Μπορεί και γι αυτό το λόγο να μην προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Αν μιλάμε για ΠΕΑ πάντως εδώ γίνονται τόσες παραδοχές η σκίαση μας πείραξε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

επειδή με τις σκιάσεις έχω πολύ παιδευτεί στο ΠΕΑ.

Χτες ανακάλυψα κάτι που με βοήθησε προσωπικά και για αυτό το μοιράζομαι μαζί σας.

Υπάρχει μία εφαρμογή στο appstore του iphone που υπολογίζει τους συντελεστές σκίασης βάσει

των αποστάσεων που θα εισάγει ο χρήστης. Λέγεται ΚΕΝΑΚ SUN

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω σχέδιο, το κτίριό μου είναι το μπλε, και δεξιά του είναι όμορο κτίριο με ύψος 20μ.

post-53519-0-86035800-1354616358.jpg

Θα "σπάσω" τον τοίχο Τ1 σε τρία (3) τμήματα;

1. Αυτό που έχει μόνο απέναντι κτίριο, οπότε θα έχει σκίαση από μακρινό εμπόδιο και πλαϊνό εμπόδιο.

2. Αυτό που έχει απέναντι κτίριο αλλά και εξώστη (διακεκομμένη γραμμή), οπότε θα έχει σκίαση από μακρινό εμπόδιο, πλαϊνό εμπόδιο και εξώστη.

3. Το τμήμα που έχει επαφή με το όμορο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, αν δεν το χώριζα σε 3 τμήματα, και ήθελα να βάλω το 1ο και 2ο μαζί, θα υπολόγιζα τη σκίαση του 1+2 με ποσοστό.

Το έχω τσεκάρει και δεν αλλάζει τίποτα στα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν εκεί που τελειώνει ο πρόβολος ξεκινά το εμπόδιο ορίζοντα δεν "περνάει" το φως... Τουλάχιστον ο ένας συντελεστής μηδενίζεται

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι, εχεις και εμμεση ηλιακη ακτινοβολια....

Δε μηδενιζεται κανενας συντελεστης αν δεν ειναι προς ΜΘΧ

Κι εγω σε 3 θα το χωριζα, ακριβως οπως το ανεφερες συναδελφε

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σας pggiotas και Faethon11. Από τη στιγμή που μπροστά από κάποιον από τους πλευρικούς τοίχους σχηματίζεται ένα Γ (ως προς το κατακόρυφο επίπεδο), δεν πέφτει φως σ' αυτόν τον τοίχο. Γι' αυτό νομίζω πως έχει δίκιο ο Faethon, που λέει πως και οι συντελεστές Fον θα είναι μηδενικοί.

Μόνο το χειμώνα και μόνο τις πρώτες πρωινές ή τις τελευταίες απογευματινές (ανάλογα με το αν είναι ανατολικός ή δυτικός) ώρες, θα δέχεται άμεση ηλιακή ακτινοβολία, από το πλάι, όταν ο ήλιος είναι χαμηλά. Πάντως διάχυτη ακτινοβολία θα δέχεται.

Και

Το ίδιο πράγμα λέμε. Fov και Fhor = 0 και στους 2. Πλευρικά όμως δέχονται ηλιακή ακτινοβολία η οποία δεν εμφανίζεται πουθενά εφόσον το ολικό γινόμενο είναι 0.

Ισχύει οτι δεν θα αλλάξει και κατηγορία ότι και να βάλω αλλά οτι υπάρχει έλλειψη ως προς το υπολογιστικό κομμάτι υπάρχει. Μπορεί και γι αυτό το λόγο να μην προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Αν μιλάμε για ΠΕΑ πάντως εδώ γίνονται τόσες παραδοχές η σκίαση μας πείραξε...

Φίλε Inzaghi, δες λίγο τα μηνύματα 231 ως 241. Νομίζω πως έχει δίκιο ο Λάμπρος. Δεν έχεις άδικο για την έμμεση ακτινοβολία, αλλά για τις κατακόρυφες επιφάνειες, η ΤΟΤΕΕ δεν προβλέπει κάποιο ελάχιστο συντελεστή σκίασης διάφορο του μηδενός, όπως κάνει ας πούμε για τις οριζόντιες επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα διαφωνησω.

Σε καθε περιπτωση παιρνω ξεχωριστα τους συντελεστες για οριζοντα, ππροβολο και πλευρικα.

Και Γ να δημιουργησει, η Π, δε δυναται ο ηλιος να πεσει απο πανω?

Εκτος κι αν δεν καταλαβα καλα εγω...

Το σοι εμποδιο εχεις απο μπροστα ωστε να σκιαζει σκεδον πληρως σε συνδυασμο με πλευρικα...?

Και ποσο ψηλα ειναι και τα πλευρικα αντιστοιχα για να κοβουν τον ηλιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.