Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Επίσης, γνωρίζετε αν την Κυρ 30/9 θα έχουμε την δυνατότητα να ανεβάζουμε ή θα το κλείσουν?

 

Αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς δυστυχώς μ' αυτούς που μπλέξαμε... Τη Δευτέρα έχει 30 πάντως όχι Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς δυστυχώς μ' αυτούς που μπλέξαμε... Τη Δευτέρα έχει 30 πάντως όχι Κυριακή

 

Α καλά το έχω κάψει παντελώς. Σ' ευχαριστώ συνάδελφε, κάτι είναι και αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις 31 Μαΐου έληγε η προθεσμία  που αφορούσε την δυνατότητα ΝΕΩΝ υπαγωγών του 4014/2011 ΚΑΙ ΟΧΙ οι λοιπές διαδικασίες όπως διορθώσεις, επεξεργασίες που μόνο σε προσωρινή μπορούσες κλπ...... που ήταν μέχρι τις 30/09/2011.

ορίστε και η ανακοίνωση

Λήξη προθεσμίας για υπαγωγή στο Νόμο 4014/2011 περί Αυθαιρέτων

 

Συνεπώς εμείς μπορούσαμε ΜΕΧΡΙ και τις 30/09 να κάνουμε ΟΤΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ θέλαμε. Είναι έτσι ή δεν είναι;

 

Απ εκεί και πέρα όταν "αυθαίρετα - φασιστικά" όπως θέλετε πείτε το, κλειδώνουν συστήματα, καταλύουν νόμους και αποφάσεις, είναι κάτι πέρα από τις δυνάμεις μας.....

 

Συγγνώμη, είμαστε επιστήμονες και όχι διεκπεραιωτές όσο και να θέλουν να μας ρίξουν χαμηλά, να μας ταπεινώσουν ή να μας εκθέσουν στους πελάτες μας......

 

Εν κατακλείδι λοιπόν, όταν οι άλλοι κάνουν τις αυθαιρεσίες τους και τις παρανομίες τους, όταν οι άλλοι φάσκουν και αντιφάσκουν, όταν οι άλλοι καταλύουν συστήματα και νόμους, εγώ σαν Ελεύθερος Μηχανικός Επιστήμονας γιατί να ενστερνίζομαι το βάρος όλων των κακών δρώμενων;

 

Τα γράφω αυτά γιατί ακούω πολλούς αγαπητούς συναδέλφους να αγχώνονται, να υποφέρουν από κατάθλιψη, να βρίσκονται σε απόγνωση με πολλές φορές να οδηγούνται και σε ακραίες καταστάσεις, όπως ένα χθεσινό περιστατικό συναδέλφου μας για το αν πρόλαβαν να πατήσουν το κουμπί της οριστικής, για το αν πρόλαβαν να ανεβάσουν τα δικαιολογητικά της Β φάσης, πως θα το πούμε στους πελάτες μας κλπ κλπ...

 

Αποβάλλεται την πίεση αυτή συνάδελφοι, είναι κρίμα και λυπηρό από υπαιτιότητα  τρίτων να επωμιζόμαστε τα λάθη τους. 

 

 

 

 

P.s.: Για την ιστορία, στο νοσοκομείο που εργάζεται η μητέρα μου "Ψυχιατρική Κλινική Αθηνών" μόνο, έχουν νοσηλευθεί πάρα πολλοί συνάδελφοι μας τα τελευταία 2 χρόνια..........

Επειδη ειχα φτασει κι εγω σ αυτο το σημειο παρακρουσης πριν μια βδομαδα , αποφασα να κλεισω τους διακόπτες!!!Καλό κακό;; Θα δείξει.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια άραγε εκείνα η απόφαση απο το ΣΤΕ για να δούμε τελικά αν θα πρέπει να πάνε όλοι με το νέο νόμο που είναι? 5 μήνες για να γράψουν μια απόφαση και αυτοί.Μήπως το υπουργείο περιμένει να τη δει για να δει τι θα κάνει και τι θα γράψει στην εγκύκλιο που ετοιμάζει?Μήπως το πότε θα κλείσει η δεύτερη φάση του 4014 έχει να κάνει και με την ανάρτηση της απόφασης?

Link to comment
Share on other sites

το   ΣτΕ    στον  κοσμο  του    οπως  παντα  . η  αποφαση  μπορει  να    εκδοθει  επισημα  και  μεσα  στο  2014 

με  την  ληξη  του  4178  ως  τοτε  θα  παιζουμε  τις  τυφλομυγες  .

Link to comment
Share on other sites

ρε συναδελφοι υπαρχει καποια π@@@ανα ενημερωση ποτε θα βγουν αυτες οι διευκρινιστικες και οι υπουργικες αποφασεις? εμενα εδω και 15 μερες μου ελεγαν οταν τηλεφωνουσα στο υπεκα και στο τεε ή εστελνα μειλ οτι δεν μπορουμε να σας απαντησουμε τωρα αλλα σε 10 μερες οταν βγουν εγκυκλιοι αποφασεις κτλπ.

τι γινεται?

οπως γραφει και συναδελφος απο πανω πρεπει να ηρεμισουμε λιγο γιατι ετσι οπως πανε θα μας κανουν ψυχακηδες. εγω προσωπικα εχω 2 υποθεσεις που εχουν εξοφλισει το προστιμο αλλα τις ειχα σε προσωρινη και δεν ανεβαζω σχεδια. οτι ειναι να γινει ας γινει.

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως για να μπορέσει να προχωρήσει ο νόμος πρέπει να ....αλλάξει!!! Οπότε καμιά ΚΥΑ, ΥΑ, ή εγκύκλιος δεν το σώζει. Θα χρειαστεί να περιμένουμε πολύ. Βέβαια ίσως να είναι απλά η φαντασία μου.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι λεω να παω καμμια εκδρομουλα το ΣΚ με καλη παρεα, τωρα που εχει και καλο καιρο, και να χαλαρωσω εφησυχαζοντας οτι ολες οι οριστικοποιημενες υπαγωγες με ελλειψεις στο ανεβασμα αρχειων, θα λαβουν παραταση βασει του νεου νομου 4178-2013 αρ.16 παρ.30 μεχρι τη νεοτερη καταληκτικη ημερομηνια υπαγωγης. 

Θεωρειτε οτι κινδυνευω να εκτεθω καπου;

Εσεις εχετε κενα στα αρχεια; τι θα κανετε;

Edited by alexandergreek
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι λεω να παω καμμια εκδρομουλα το ΣΚ με καλη παρεα, τωρα που εχει και καλο καιρο, και να χαλαρωσω εφησυχαζοντας οτι ολες οι οριστικοποιημενες υπαγωγες με ελλειψεις στο ανεβασμα αρχειων, θα λαβουν παραταση βασει του νεου νομου 4178-2013 αρ.16 παρ.30 μεχρι τη νεοτερη καταληκτικη ημερομηνια υπαγωγης.

Και πολύ καλά θα κάνεις!

Δεν «θα» λάβουν παράταση. Έχουν ήδη λάβει! (βλ. Ν.4178/13, Άρθρο 30, Παρ. 6)

Συμφωνώ με όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους που καλούν για ψυχραιμία. Δεν θα μας τρελάνει κανένα ΤΕΕ ότι βλακεία κι αν λέει. Διαβάστε το παραπάνω απόσπασμα του νόμου και κοιμηθείτε (ή πηγαίνετε εκδρομή το ΣΚ) ήσυχοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.