Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχουμε τιποτα νεοτερο οσον αφορα την μεταφορα 4014 σε 4178?

 

κυριως με ενδιαφερει η παλαιοτητα.

Υποτιθεται οτι ο συντελεστης παλαιοτητας και να αλλαξει, δεν θα πληρωσει ο ιδιοκτητης την διαφορα που προκυπτει.

Συνεπως, θα δηλωσουμε σε ολες εν τελει τις ανω υποθεσεις, παλαιοτητα μετα του 2004, και δεν θα υποβαλλουμε κανενα δικαιολογητικο παλαιοτητας?

 

επισης τα πολεοδομικα μεγεθη με ποιον κανονισμο θα ελεγχθουν? με νοκ?

Link to comment
Share on other sites

εχουμε τιποτα νεοτερο οσον αφορα την μεταφορα 4014 σε 4178?

 

κυριως με ενδιαφερει η παλαιοτητα.

Υποτιθεται οτι ο συντελεστης παλαιοτητας και να αλλαξει, δεν θα πληρωσει ο ιδιοκτητης την διαφορα που προκυπτει.

Αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα. Από που προκύπτει;

Πάντως όχι από τη διευκρίνηση ότι δεν μεταβάλονται τα πρόστιμα όταν μεταβάλονται ΜΟΝΟ οι συντελεστές.

Αυτό προϋποθέτει ότι τα στοιχεία της δήλωσης παραμένουν αμετάβλητα. Η αλλαγή της παλαιότητας αποτελεί μεταβολή κατά τη γνώμη μου.

Αλλά μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!

Συνεπως, θα δηλωσουμε σε ολες εν τελει τις ανω υποθεσεις, παλαιοτητα μετα του 2004, και δεν θα υποβαλλουμε κανενα δικαιολογητικο παλαιοτητας?

 

επισης τα πολεοδομικα μεγεθη με ποιον κανονισμο θα ελεγχθουν? με νοκ?

Σύμφωνα με τις διευκρινήσεις ελέγχουμε με ΓΟΚ, ο οποίος ίσχυε τον Ιούλιο του 11

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν αλλαξουν τα πολεοδομικά μεγέθη το προστιμο δεν αλλαξει.Αυτο ειναι ξεκαθαρο στην εγκύκλιο και εφαρμόσιμο σε ολες τις μεταφορές δηλώσεων απο τον 4014 στον 4178.....

Στον 4178 τα πολεοδομικά μεγέθη συγκρινονται με τα σημερινά επιτρεπόμενα.

Link to comment
Share on other sites

1. Μα σοβαρά το συζητάμε αυτό;

Ακόμα κι αν είναι ξεκάθαρο από την εγκύκλιο, που πολύ θα ήθελα να μου πείτε που το λέει για να το δω κι εγώ,

δεν έχει καμία λογική και καμία απολύτως βάση.

Αν δηλαδή από παραδρομή ή έστω και από δόλο, κάποιος έχει βάλει λάθος παλαιότητα προ 83 και την αλλάξει τώρα σε προ 2011,

θα γλιτώσει το 80% του προστίμου επειδή η εγκύκλιος λέει ότι δεν μεταβάλεται το πρόστιμο από μεταβολή συντελεστών.

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που το κάνει αυτό με αυτό το σκεπτικό;

Δηλαδή το ίδιο ισχύει και για τους συντελεστές ειδικών κοινωνικών ομάδων;

Δηλαδή, για παράδειγμα, οι τρίτεκνοι δεν δικαιούνται της έκπτωσης;

Κι αν είχες βάλει ΑΜΕΑ ή παλινοστούντες και τελικά διαπιστώνεις ότι δεν είναι έτσι, εξακολουθεί να ισχύει η έκπτωση;

Μήπως εννοεί τους συντελεστές προσαύξησης δόμησης, κάλυψης κλπ, λόγω της μεταβολής του καθεστώτος σύγκρισης

με τα επιτρεπόμενα του ιδανικού μεριδίου έναντι του συνόλου της άδειας που κάναμε στον 4014,

και λόγω της διαφορετικής αντιμετώπισης βοηθητικών κλπ ;  

Έχω χάσει κάποιο επισόδειο;

 

2. η ερώτηση αφορούσε τον κανονισμό εξ όσων κατάλαβα και όχι τα επιτρεπόμενα,

τα οποία νομίζω κι εγώ ότι πρέπει να είναι τα σημερινά.

Όσο για τον κανονισμό, η εγκύκλιος λέει ΓΟΚ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

...Aν κανεις κάποια μεταφορά θα το εξακριβώσεις.Αν παλι δεν σε πείθει, ειναι άλλο θέμα.....

Αναμένεται διευκρινηση να μην επαναυπολογίζεται προστιμο για χωρους βοηθητικης χρησης στον 4014 που στον 4178 πρεπει αναγκαστικά να περασουν σαν χωροι κύριας χρήσης εφοσον δεν αλλαζουν τα πολεοδομικά μεγεθη.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

...Aν κανεις κάποια μεταφορά θα το εξακριβώσεις.Αν παλι δεν σε πείθει, ειναι άλλο θέμα.....

Αναμένεται διευκρινηση να μην επαναυπολογίζεται προστιμο για χωρους βοηθητικης χρησης στον 4014 που στον 4178 πρεπει αναγκαστικά να περασουν σαν χωροι κύριας χρήσης εφοσον δεν αλλαζουν τα πολεοδομικά μεγεθη.

Λέω λοιπόν ότι ανεξάρτητα από το τεχνικό μέρος που έχει να κάνει με το σύστημα / πλατφόρμα,

υπάρχει και ένα ουσιαστικό. Εσύ θα διατηρούσες μία δήλωση με λάθος παλαιότητα;

Επειδή το ξέρω ότι το σύστημα από μόνο του δεν αλλάζει τα πρόστιμα αν δεν το πειράξεις,

γι' αυτό φωνάζω σε όλα τα post για το "γ@μ...κουμπο" των αιτήσεων,

το οποίο μόλις φτιαχτεί θα μας επιτρέψει τη μεταβολή διαφόρων πραγμάτων που χρειάζονται ενδεχομένως μεταβολή.

 

Και μία ερώτηση γιατί δεν μου έχει τύχει ακόμα περιστατικό:

Αν σε δήλωση με δόσεις κάνω μεταφορά στον 4178,

και στο σύστημα του 4178 πάω και αλλάξω την παλαιότητα ή τα κοινωνικά κριτήρια,

τότε πάλι το πρόστιμο μένει αμετάβλητο;

 

Αυτή η διευκρίνηση / εγκύκλιος / ότι νά'ναι, που περιμένουμε, έχουμε καμιά ένδειξη για πότε προγραμματίζεται;

thnx

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διευκρίνηση / εγκύκλιος / ότι νά'ναι, που περιμένουμε, έχουμε καμιά ένδειξη για πότε προγραμματίζεται;

thnx

Σύμφωνα με τα χθεσινά για τέλος της ερχόμενης εβδομάδος  και μέχρι τέλος Νοεμβρίου η "Ταυτότητα Κτιρίων'

 

 

εχουμε τιποτα νεοτερο οσον αφορα την μεταφορα 4014 σε 4178?

 

κυριως με ενδιαφερει η παλαιοτητα.

Υποτιθεται οτι ο συντελεστης παλαιοτητας και να αλλαξει, δεν θα πληρωσει ο ιδιοκτητης την διαφορα που προκυπτει.

Συνεπως, θα δηλωσουμε σε ολες εν τελει τις ανω υποθεσεις, παλαιοτητα μετα του 2004, και δεν θα υποβαλλουμε κανενα δικαιολογητικο παλαιοτητας?

 

επισης τα πολεοδομικα μεγεθη με ποιον κανονισμο θα ελεγχθουν? με νοκ?

Νεότερο όχι ακόμα....... λίγο υπομονή....

 

Για την παλαιότητα σωστά το σκέφτεσαι...... Εφόσον δεν αλλάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη το πρόστιμο δεν αλλάζει όσους συντελεστές και να αλλάξεις......

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

apier,

Eπειδή ειναι εντελως παραλογο, σε ερωτηση που εκανα σε εκπροσωπους του υπεκα μου ειπαν οτι ειναι πολιτική αποφαση....Και μετα απ αυτο σταματησα ν ασχολουμαι και ν αναρωτιεμαι βασει λογικής.....

Το προστιμο παραμένει αμεταβλητο οτι και ν αλλαξεις εκτος απο τα πολεοδομικα μεγεθη.Το μονο θεμα ειναι αυτο που προανεφερα με τους βοηθητικους χωρους που αναμενεται τροποποιηση.Αν εχεις τετοια περιπτωση καλο ειναι να περιμενεις

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.