Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Σύμφωνα με τα χθεσινά για τέλος της ερχόμενης εβδομάδος  και μέχρι τέλος Νοεμβρίου η "Ταυτότητα Κτιρίων'

 

 

Απορώ γιατί βιάζονται τόσο???

Ακόμα δεν κατανοήσαμε τον 4178, θα μας κοτσάρουν και ταυτότητα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ είμαι ο περίεργος που μου φαίνεται τρελό αυτό το πράγμα; Anyway.

Και sorry κιόλας που "χαλάω την πιάτσα", αλλά μου φαίνεται αδιανόητο,

κι ας είναι φτιαγμένο ώστε να το κάνει το σύστημα. 

Μάλλον εγώ κάτι δεν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι ο περίεργος που μου φαίνεται τρελό αυτό το πράγμα; Anyway.

Σκεψου οτι ειναι και ενας τροπος για να μας κλεισουν τα στοματα εμας των μηχανικων που κλεισαν παρανόμως τη β φαση του 4014.....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί βιάζονται τόσο???

Ακόμα δεν κατανοήσαμε τον 4178, θα μας κοτσάρουν και ταυτότητα???

 

 

Ναι....... προσπαθούν να μας νοικοκυρέψουν........ είτε με το Κτηματολόγιο, είτε με το Περιουσιολόγιο και εν συνεχεία με την Ταυτότητα Κτιρίων.

 

Το concept τους είναι απλό. Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα και ο΄τι μείνει από όλα τα παραπάνω, δικό τους στα ταμεία τους. Είναι πολλά τα κέρδη και τα λεφτά από όλο το παραπάνω project, είναι δυνατόν να μην βιάζονται;

 

Όποιος βιάζεται όμως σκοντάφτει και αν είναι γερασμένος πάει από πέσιμο........ Σκόνταψαν στον ν. 4014, σκόνταψαν στον ν. 4178

είναι δυνατό να μην σκοντάψουν και στην Ταυτότητα;

 

Κάτι ήξερε η Μπιρμπίλη που το μελέτησε και έπαιξε περιοριστικά και αμυντικά μέσα στο κέλυφος του κτιρίου και όχι έξω από αυτό......

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι ειναι και ενας τροπος για να μας κλεισουν τα στοματα εμας των μηχανικων που κλεισαν παρανόμως τη β φαση του 4014.....

Θα μου φανεί πολύ περίεργο να μην πέσει αυτό το παρξικόπημα τελικά.

Κάποιος θα βρεθεί με γερό πελάτη που θα το κυνηγήσει το θέμα.

Κι ας βάλουν ένα ανταποδοτικό στην τελική, αλλά μέσω 4014, όχι με μεταφορά.

Βέβαια όλα αυτά υπό την αίρεση της απόφασης του ΣτΕ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ναι....... προσπαθούν να μας νοικοκυρέψουν........ είτε με το Κτηματολόγιο, είτε με το Περιουσιολόγιο και εν συνεχεία με την Ταυτότητα Κτιρίων.

 

Το concept τους είναι απλό. Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα και ο΄τι μείνει από όλα τα παραπάνω, δικό τους στα ταμεία τους. Είναι πολλά τα κέρδη και τα λεφτά από όλο το παραπάνω project, είναι δυνατόν να μην βιάζονται;

 

Όποιος βιάζεται όμως σκοντάφτει και αν είναι γερασμένος πάει από πέσιμο........ Σκόνταψαν στον ν. 4014, σκόνταψαν στον ν. 4178

είναι δυνατό να μην σκοντάψουν και στην Ταυτότητα;

 

Κάτι ήξερε η Μπιρμπίλη που το μελέτησε και έπαιξε περιοριστικά και αμυντικά μέσα στο κέλυφος του κτιρίου και όχι έξω από αυτό......

ναι, ήταν η ειδικότητά της αυτή στο Πολυτεχνείο και ήξερε καλά τα Πολεοδομικά (χα, χα, χα ^ n )

Το κίνητρο δεν ήταν η ασφάλεια δικαίου. Ήταν το επόμενο βήμα που είχαν στο μυαλό τους

(γιατί δεν ήταν μόνη της σε αυτή την ιστορία, και σκεφτείτε λίγο ποιοι έπαιζαν μπάλα σε αυτό το σύστημα)

και δεν ήταν άλλο από την πραγματική και οριστική κατάργση της εκτός σχεδίου,

και την πραγματική και οριστική κατεδάφιση αυθαιρέτων που δεν θα μπορούσαν να σωθούν με κάποιον πιο αυστηρό 4014 που θα έβγαζαν,

όχι βέβαια γιατί αγαπούσαν την πατρίδα και το περιβάλλον κλπ κλπ,

αλλά γιατί είχαν στο μυαλό τους την οργανωμένη δόμηση με ιδιωτικές / ημιδημόσιες πολεοδομήσεις σε ξένα πρότυπα,

αφού αυτές συμφέρουν τις μεγάλες κατασκευαστικές και τις διευκολύνουν να διαλύσουν τα τοπικά συστηματάκια που παίζουμε οι μικρομηχανικοί.

Εδώ που τα λέμε, δεν είμαι και σίγουρος ότι θα ήταν χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τελος Νοεμβρη "ταυτοτητα κτιρίου"????????????

Τα πιάσαμε τα λεφτά μας.............

 

Ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο δεν υπάρχει για να ισχύσει κάτι τέτοιο!!!!!!!

Μόνο το ΤΕΕ θέλει 1,5 χρόνο ακόμα για να φτιάξει την εφαρμογή!!!!

Παίζεται το αν θα είναι έτοιμοι εκεί γύρω στα μέσα με τέλος του 2015!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο άμα παίξει η ταυτότητα θα δηλωθούν τα αυθαίρετα. Όποιος έχει την πολυτέλεια να μην ασχολείται και βρίσκει ακόμα πελάτες για άδειες και οικοδομές, μπράβο του και είναι μάγκας. Οι υπόλοιποι με αυτά θα συντηρηθούμε τα επόμενα 2 - 3 χρόνια. Μόνο αν γίνει υποχρεωτική η ταυτότητα ΚΑΙ για τις μισθώσεις θα καταγραφούν πραγματικά τα ακίνητα στη χώρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.