Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Ο νόμος στην παράγραφο 2β του 24 λέει:

Στο σώμα της αίτησης και της υπεύθυνης δήλωσης πρέπει να βεβαιώνεται από δημόσια αρχή η

γνησιότητα της υπογραφής του αιτούντος. Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή

αεροφωτογραφίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή

εγκατάστασης της χρήσης. (N4030/11 49§5) Η υπεύθυνη δήλωση συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή

αεροφωτογραφίες, από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης

της χρήσης. Αν δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, που αποδεικνύουν το χρόνο

ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης, αυτός μπορεί να αποδειχτεί και από ιδιωτικά

έγγραφα βεβαίας χρονολογίας, κατά την έννοια του άρθρου 446 του Κώδικα Πολιτικής #ικονομίας, προ

της 31.1.1983 (Ν4042/11 50§1) και εφόσον δεν υπάρχουν ούτε τέτοια έγγραφα και με υπεύθυνη δήλωση

του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία υποστηρίζει το

περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωση.

 

Κάπου εκεί μπλέκεται και το ΣτΕ που λέει από το (N4030/11 49§5) σβήστε τα και να αρθεί η διαγραφή.

Δλδ να ισχύει ο νόμος όπως δημοσιεύθηκε στην αρχή (4014 και χωρίς τις τροποποιήσεις για αυτό το κομμάτι).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χιλια χρονια ηρακλής!! καλημερα καρνταση

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσον αφορά την απόφαση του ΣτΕ, δεν έγινε ποτέ διαγραφή

του λεκτικού του 4042, άρα μήπως ο νόμος είναι εν ισχύει;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΗΡΑΚΛΑΡΑ μου.

Η απόφαση του ΣτΕ ήταν προτροπή να το πω.... Δε ξέρω ακριβώς πως.

Αλλά είναι πιθανό η απόφαση μέσα στο Σεπτέμβρη να είναι σε αυτό το κλίμα.

Μέχρι στιγμής ο νόμος ισχύει όπως τροποποιήθηκε. Υπάρχουν μόνο προφορική συμμόρφωση του ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και σου εβγαλε καποιο χαρτι περαιωσης οταν ανεβασες ολα τα αρχεια; με τη τρωτοτητα το δεχθηκε κανονικα εστω και αν ειναι σχεδιο ακομα; Με την παλαιοτητα απλα σκαναρες την αεροφωτογραφια;

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι,εχω καποιες δηλωσεις του ν. 4014/2011 σε προσωρινη υπαγωγη και εχω επισυναψει ολα τα απαραιτητα εγγραφα.

 

1)να τα προχωρησω σε οριστικη υποβολη?

2)γενικοτερα,ποτε πρεπει να κανω οριστικη υποβολη?

3)ποτε μπορω να παρω βεβαιωση που να λεει οτι ολα ειναι οκ κ να μπορουν οι πελατες να πληρωσουν τα προστιμα?

 

 

ειμαι νεος μηχανικος και οι απαντησεις οσων γνωριζουν θα μου ειναι εξαιρετικα χρησιμες

Link to comment
Share on other sites

Και σου εβγαλε καποιο χαρτι περαιωσης οταν ανεβασες ολα τα αρχεια; με τη τρωτοτητα το δεχθηκε κανονικα εστω και αν ειναι σχεδιο ακομα; Με την παλαιοτητα απλα σκαναρες την αεροφωτογραφια;

Βασικά δεν έχω βάλει ΔΕΔΟΤΑ ούτε Α/Φ διότι είχα άλλα αποδεικτικά. Οπότε αν βγάζει κάποιο χαρτί δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω βάλει ΔΕΔΟΤΑ ούτε Α/Φ διότι είχα άλλα αποδεικτικά. Οπότε αν βγάζει κάποιο χαρτί δεν το γνωρίζω.

Εκανες οριστικη υποβολή; Γιατι αν έκανες, κανονικα δεν θα επρεπε να σου βγάλει και καποιος επισημο χαρτι για την οριστικη υποβολη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.