Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ για φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα νομίζω.

 

Στη ΔΕΗ μας δέχονται Υ.Δ.Ε. και γενικά την αίτηση της ΔΕΗ, ΔΕΔΗΕ, για τα οικιακά δεκαράκια....το ότι αναφέρεται σε 4 σημεία η λέξη μηχανικός μάλλον δεν έχει κάποια σημασία......

 

Πήγα στο σύνδεσμο ηλεκτρολόγων εγκαταστατών και μου είπαν πως αυτός που έχει άδεια ΣΤ υπογράφει άνετα......

 

Ρώτησα και στην Αθήνα και μου είπαν πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

 

Στο Ηράκλειο, στο σύνδεσμο πάλι, μου είπαν πως υπάρχει ο Νόμος 2442, 11/9/2009 Β τεύχος που το επιτρέπει.......που είναι αυτός ο νόμος...δεν τον έχω εντοπίσει ακόμη...

 

Αν παίρνουν άδεια υπογραφής για παραγωγικές μονάδες οι ηλεκτρολόγοι του ΟΑΕΔ τότε κρίμα που τελείωσα Πολυτεχνείο.....

 

Θα το ψάξω και θα επανέλθω.

 

Τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην έχουν δικαίωμα κατασκευής οι εγκαταστάτες? Η άδειά τους είναι αυτή ακριβώς του εγκαταστάτη ΣΤ ειδικότητας, της αντίστοιχης κατηγορίας.

 

Σε ότι αφορά την μελέτη προφανώς δεν έχουν κανένα επαγγελματικό δικαίωμα.

 

Διαχωρίστε, τι εννοεί ο καθένας με τον όρο "υπογραφή".

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

@ Kane : Ναι αγαπητέ, τα έχουμε πάρει τα επαγγελματικά διακαιώματα των Μηχ. Μηχ.

 

@ Sdim: εκεί ποντάρω και εγώ, στο ότι τα Φ/β είναι μονάδα παραγωγής.....αυτοί έχουν άδεια ισχύος για καταναλώσεις....με το που παίρνεις την άδεια του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη έχεις νομίζω όριο ελέγχου και εγκατάστασης έως 15 κιλοβάτ

 

@ nikmech: Προφανώς και έχουν δικαίωμα κατασκευής, το θέμα είναι εάν έχουν δικαίωμα να συντάξουν και να υπογράψουν την δήλωση που παραδίδουμε στη ΔΕΔΔΗΕ μαζί με τα επισυναπτόμενα έγγραφα (Υ.Δ., μονογραμμικό, κάτοψη, ΥΔΕ..κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ερωτημα Νο 43 στις απαντησεις στις διευκρινησεις της ΔΕΗ:

 

43.Ποιός δικαιούται να υπογράφει την Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη

Ηλεκτρολόγου (ΥΔΕ) για τη συνολική ηλεκτρική εγκατάσταση του ΦΒ

συστήματος;

Η Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου, ήτοι το υπ’ αριθμ.13 δικαιολογητικό

στο έντυπο αίτησης, η οποία απαιτείται για την ενεργοποίηση του ΦΒ συστήματος, καθώς

και της σχετικής τεκμηρίωσης που τη συνοδεύει (σχέδια, μελέτες, περιγραφή μεθόδου

αποφυγής νησιδοποίησης, ρυθμίσεις προστασιών κλπ), υπογράφεται από Διπλωματούχους

Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Πτυχιούχους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Μηχανικούς

παρεμφερών ειδικοτήτων με τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα, όπως Μηχανολόγοι,

Μηχανικοί κλπ

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει. Σε ποιο νόμο βασίζεται και απαιτεί η ΥΔΕ να υπογράφεται μόνο από μηχανικό?

 

Στο κομμάτι που αφορά στη μελέτη, φυσικά και απαιτεί υπογραφή μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

@ Sdim: εκεί ποντάρω και εγώ, στο ότι τα Φ/β είναι μονάδα παραγωγής.....αυτοί έχουν άδεια ισχύος για καταναλώσεις....με το που παίρνεις την άδεια του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη έχεις νομίζω όριο ελέγχου και εγκατάστασης έως 15 κιλοβάτ

 

Η στ' ειδικότητα δεν αφορά ΕΗΕ. αφορά εγκαταστάσεις ΠΜΔ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εάν κατεύθυνα αλλού τη κουβέντα, απλά ήθελα να επιβεβαιώσω λεγόμενα συναδέλφου μηχ/μηχ πως κάποια τμήματα έχουν πάρει τα πλήρη Ε.Δ. τους (οπως το εν λόγω τμήμα στη ξάνθη και κάτι παρόμοιο στη κοζάνη,που θαρρώ πως έκλεισε πλέον).

Εφόσον λοιπόν έχουν τα πλήρη Ε.Δ. υπογράφουν κανονικά ότι υπογράφει κι ένας "αμιγώς" μηχ/μηχ.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.