Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν, επειδή ο συντηρητής δεν έβλεπε μονάδες σε kw τα θεώρησε σε kcal. Οπότε εμείς θα πάμε με τη λογική και θα πούμε ότι τα 70.000 που έγραψε είναι 81,41kw.

 

Μετά, έχουμε παροχή καυσίμου 1,25 και βαθμό απόδοσης 90%. Ετσι 1,25x11,92 (θερμογόνος δύναμη πετρελαίου)χ 0,9= 13,41kw η πραγματική ισχύ λέβητα Pm. :smile:

 

Αλλά επειδή μάλλον δεν είναι παροχή 1,25 αλλά 12,5 η παραπάνω πράξη μας δίνει πραρματική ισχύ Pm= 134,1Kw που μάλλον είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα...

Τα υπόλοιπα έπειτα τα γνωρίζεις... :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O λέβητας είναι 50~70kW, το είδα στο ταμπελάκι, έγραφε και κάτι άλλα στα γερμανικά αλλά οι μονάδες ήταν στάνταρ kW

το σκέφτηκα και εγώ το 12,5 αλλά δε παίζει, καθότι ο λέβητας δεν υποστηρίζει τέτοια νούμερα...

Pgen = 37kW, χωρίς τα boiler (εντάξει 8 Υ/Δ εξυπηρετούν), άντε να πάει 40~42 kW

εγώ τι υπερδιαστασιολόγηση να υπολογίσω smiley-bangheadonwall-yellow.gif

 

το βρήκες μπαμ μπαμ πάντως :D 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, επειδή ο συντηρητής δεν έβλεπε μονάδες σε kw τα θεώρησε σε kcal. Οπότε εμείς θα πάμε με τη λογική και θα πούμε ότι τα 70.000 που έγραψε είναι 81,41kw.

 

Μετά, έχουμε παροχή καυσίμου 1,25 και βαθμό απόδοσης 90%. Ετσι 1,25x11,92 (θερμογόνος δύναμη πετρελαίου)χ 0,9= 13,41kw η πραγματική ισχύ λέβητα Pm. :smile:

 

Αλλά επειδή μάλλον δεν είναι παροχή 1,25 αλλά 12,5 η παραπάνω πράξη μας δίνει πραρματική ισχύ Pm= 134,1Kw που μάλλον είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα...

Τα υπόλοιπα έπειτα τα γνωρίζεις... :mrgreen:

το 134,1 που θα σου χρησιμέψει?

Το 81,41 θα χρησιμοποιήσεις στην υπερδιαστασιολόγηση.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

O λέβητας είναι 50~70kW, το είδα στο ταμπελάκι, έγραφε και κάτι άλλα στα γερμανικά αλλά οι μονάδες ήταν στάνταρ kW

 

Δεν ξερω τι είδες στο ταμπελάκι, αλλα επειδή οι καυστηρατζήδες το 99,99999% γράφουν την ισχύ σε Kcal/h, άρα τα 70.000 που γράφει νομίζω οτι είναι σε Kcal/h, άσχετα αν στο φύλλο έχει για μονάδες τα KW, συνεπώς 70.000 * 1,16 = 81000 W = 81 KW

 

Αυτό πιστεύω εγω, τώρα εσύ λες οτι είδες το ταμπελάκι και έγραφε 50-70 KW, εσύ ξέρεις καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

70kW είναι παιδιά, μια χαρά το είδα το ταμπελάκι του λέβητα ;)

άρα αυτό θα βάλω ως υπολογιζόμενο και τέλος

 

thnx :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.