Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός κάλυψης φορτίου στην ψύξη


johnjohn1

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

ήθελα να ρωτήσω για περίπτωση αντλία θερμότητας που έχει θέρμανση/ψύξη με fan coil. Αφού τα fan coil μπορούν να απομονοθούν με διακόπτη, το ποσοστό κάλυψης για τη ψύξη είναι 50%. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σου, αυτό που ρωτάς πιο πολύ σχέση έχει με την κατηγορία αυτοματισμών πάρα με το % κάλυψης, γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το ρωτάω γιατί σε περίπτωση κασέτας π.χ. το % κάλυψης μπορεί να είναι >50%. Και επειδή τα fan coils είναι παντού στο σπίτι, το ερώτημα είναι αν το % κάλυψης είναι 50%, καθώς μπορούν να απομονωθούν, ή μεγαλύτερο απο >50% καθώς είναι παντού στο σπίτι.

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΤΕ 1 σελ 121....

Ιδιαίτερα για τα συστήματα ψύξης των κτηρίων κατοικίας, το ποσοστό κάλυψης του συνολικού ψυκτικού φορτίου μπορεί να περιοριστεί μέχρι και 50%, όπως και στο κτήριο αναφοράς. Διευκρινίζεται ωστόσο, πως ακόμη και για τα κτήρια κατοικιών, όταν το σύστημα ψύξης καλύπτει τμήμα του κτηρίου μεγαλύτερο από 50% και είναι κεντρικό χωρίς δυνατότητα κάλυψης μερικών μόνο χώρων, τότε το συνολικό ποσοστό κάλυψης θα πρέπει να αντιστοιχεί στην πραγματικότητα και όχι να περιορίζεται στο 50% (π.χ. κεντρική καναλάτη μονάδα που λειτουργεί ενιαία για όλη την κατοικία με κάλυψη 70%, θα πρέπει να αξιολογηθεί με ποσοστό κάλυψης στους υπολογισμούς 70%).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αυτό είχα διαβάσει και εγώ. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να πώ οτι η Α.Θ. πηγαίνει στο παράδειγμα της καναλάτης  (οπότε κάλυψη >50%) ή στο παράδειγμα που έχει δυνατότητα κάλυψης μερικών μόνο χώρων αφού μπορεί η τερματική να απομονωθεί?

 

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ σε συγκρίνει με βαθμό κάλυψης 0,5 ανεξάρτητα από τον συνδυασμό συστήματος και δικτύου που βάζεις...

Το αποτέλεσμα είναι να σε τσακίζει στην κατάταξη σε περίπτωση που βάλεις οτιδήποτε επιπλέον του 0,5.... 

Εγώ εκφράζοντας πάντα προσωπική άποψη που πιθανόν να είναι και λάθος θα έβαζα 0,5.....

Υ.Γ.

Το ιδεατό θα ήταν να σου απαντούσαν από το ΤΕΕ σε αντίστοιχη ερώτηση....

Εγώ πάντως περιμένω απάντηση γραπτή ή τηλεφωνική για ένα θέμα που έχω , πάνω από 20 ημέρες....

Edited by pggiotas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.