Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός κάλυψης φορτίου στην ψύξη


johnjohn1

Recommended Posts

Προσωπικα δεν ακολουθω αυτη τη λογικη που περιγραφεται στο αρχειακι πιο πανω

Θεωρω οτι το κλιματιστικο, αναλογως Btu/h καλυπτει και συγκεκριμενα τετραγωνικα...

Αν τα τετραγωνικα που θα καλυπτε υπερβαινουν αυτα του δωματιου, τοτε το επεκτεινω και σε αλλο χωρο

Υπαρχουν και πορτες, ανοιγματα κλπ

 

Αν, παλι, ο χωρος ειναι μεγαλυτερος απο τα τετραγωνικα που θα καλυπτοντουσαν απο την ισχυ του εν λογω κλιματιστικου, χρησιμοποιω μονον εκεινη την περιοχη

 

Διαιρω το αθροισμα των τετραγωνικων με τη μεικτη συνολικη επιφανεια, μετα των παχων των τοιχων και το πηλικο αυτο το χρησιμοποιω ως ποσοστο καλυψης

Δηλαδη δεν το πολλαπλασιαζω με 0,5 επιπροσθετως

 

Τελος, αν υπερβαινει το 50%, το περιοριζω εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι αυτό σωστό φαίνεται.

Κι αν πω ότι δεν θα το επεκτείνω σε άλλο χώρο αλλά θα βάλω μόνο σαν ποσοστό κάλυψης αυτό που προκύπτει από τα τμ μέσα στα οποία βρίσκεται το κλιματιστικό.. κι αυτό σωστό θα μου φαίνεται.

Κι αν πω ότι αν βγει η κάλυψη με τη λογική των τμ >0,5 και βάλω αυτό που βρίσκω... κι αυτό σωστό θα μου φαινόταν.

 

Οσο η διατύπωση της ΤΟΤΕΕ είναι τέτοια που σου λέει σε τοπικά συστήματα κατοικιών στην ψύξη <<θα βάλεις μεταξύ 0,5 και 1, αλλά μπορείς να βάλεις και 0,5>> και δεν γίνεται διευκρίνηση της τεχνικής υπολογισμού του μηνιαίου βαθμού κάλυψης, η όλη ιστορία θα θυμίζει το γνωστό κινέζικο ανέκδοτο <<κι εσύ δίκαιο έχεις>>.

Το έχουμε συζητήσει και παλιότερα.

 

Το περίεργο είναι ότι 2 πιστοποιητικά που έχουν διαφορετικά νούμερα γιατί ο ένας πήρε το 0,5 και ο άλλος αυτό που εκτιμά π.χ. 0,7 (άσχετα αν η διαφορά τους είναι σχετικά μικρή), είναι και τα 2 σωστά!

 

Νομίζω ότι θα έπρεπε να βγει ένας είδος διευκρίνησης σε αυτό το θέμα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω διαμέρισμα 71μ2 με κλιματιστικό 9000 btu/h και ΕΕR=2. Βάζω βαθμό κάλυψης 0,5.

Στο σενάριο αναβάθμισης (είναι για το εξοικονομώ) μπαίνει κεντρική Α.Θ. με δίκτυο fcu. Το ΕΕR της Α.Θ. είναι 2.8 και βάζω ως βαθμό κάλυψης=1. 

Παράλληλα γίνονται και άλλες επεμβάσεις (κουφώματα, εξωτερική μόνωση, ηλιακός).

 

Για την ψύξη με αυτά τα δεδομένα μου βγάζει για το υφιστάμενο κατανάλωση = 75.9 kwh/m2 και για το σενάριο κατανάλωση = 88.5 kwh/m2.

Αν βάλω βαθμό κάλυψης = 0.5, τότε η κατανάλωση είναι 45.9 kwh/m2.

 

Αλλά έχω κεντρικό σύστημα με Α.Θ. και fan-coils, οπότε η κάλυψη είναι 100%. Πως γίνεται με την κεντρική Α.Θ. με υψηλότερο EER  σε σχέση με το αρχικό σύστημα, να προκύπτει μεγαλύτερη κατανάλωση?

Link to comment
Share on other sites

πολύ λογικό, αφού διπλασιάζεις την κάλυψή σου...

γιατί όμως να είναι η κάλυψή σου 1 τη στιγμή που έχεις τοπικές μονάδες ;

 

148vbc.jpg

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Εδω σου διδεται προσεγγιστικα τι εμβαδον καλυπτει καθε μοναδα, αναλογως ισχυος...

http://www.aircondi.co.za/

Προσεγγιστικα και παλι...

 

Φίλε Inzaghi, αυτοί οι πίνακες φτιαχτήκανε πριν από χρόνια με βάση την εμπειρία των τότε μηχανικών και τεχνικών. Τότε όλα τα κτήρια είχαν τις ίδιες προδιαγραφές (παράθυρα που μπάζουν από παντού, ξύλινα ή συρόμενα, χωρίς επαρκή μόνωση, με επιθυμητή θερμοκρασία χώρου που υπερβαίνει τις ελάχιστες προδιαγραφές).

 

Ενδεικτικά, τα παλιά μεταλλικά παράθυρα με μονό τζάμι έχουν διπλάσιες θερμικές απώλειες ανά τ.μ. σε σχέση με τα νέα προδιαγραφών ΚΕΝΑΚ.

Τα δομικά στοιχεία σε ένα παλιό κτήριο μπορεί να είχαν εξαπλάσιες θερμικές απώλειες ανά τ.μ. σε σχέση με τα νέα προδιαγραφών ΚΕΝΑΚ.

 

Πλέον δεν μπορεί να βασιστεί κανείς σε αυτούς τους πίνακες. Το πιο σωστό είναι να βασιστεί κανείς στην μελέτη ψύξης/κλιματισμού ή αν δεν υπάρχει να ζητήσει από μηχανικό να του την κάνει. Σε μεγάλες εγκαταστάσεις απαιτείται και μελέτη στατικών για το βάρος των Η/Μ των μονάδων κλιματισμού, αν θα τοποθετηθούν σε πλάκα ή σε μπαλκόνι, λόγο μεγάλου βάρους και κραδασμών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.