Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός κάλυψης φορτίου στην ψύξη


johnjohn1

Recommended Posts

Νομίζω ότι τα νούμερα στο #18 είναι σωστά.

Ισως θα μπορούσες να τα βάλεις στα πραγματικά τμ δηλαδή να είχες μην. κάλυψη >0,5. Αλλά έχω την αίσθηση ότι καλύτερα να το αφήσεις συνολικά 0,5 αφού πρόκειται για κατοικία με τοπικές αντλίες θερμότητας.

 

Μη σε προβληματίζει το ότι 18.000 μηχάνημα έχει συμμετέχει στον μην. βαθμό κάλυψης με την τιμή 0,19. Εχει να κάνει με τον τρόπο χρήσης των μηχανημάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Σε κατοικίες κάνουμε πρώτα υπολογισμό ψυκτικών φορτίων π.χ. 8KW, στη συνέχεια απο διάφορους κατασκευαστές βρίσκουμε τις συσκευές που μας καλύπτουν και το αντίστοχιο EER και μετά στο ΚΕΝΑΚ περνάμε 8KW (ή 4KW???) και το EER?

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω καταλάβει ότι καταρχήν βάζουμε ότι συσκευές έχουμε και εφόσον με βάση τους υπολογισμούς που λές δεν επαρκούν τα υπάρχοντα κλιματιστικά, τότε συμπληρώνουμε τα υπόλοιπα ψυκτικά φορτία (μέσω του βαθμού κάλυψης) με αυτά του Κ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο zio7 ρωτά για τη φάση της μελέτης και στη συνέχεια για την υλοποίησή της.

Σ' αυτή την περίπτωση είναι όπως το περιγράφει, εαν όμως υπάρχει εγκεκριμένη μελέτη κλιματισμού (ή μάλλον ψύξης και θέρμανσης μιας και κλιματισμός σε συνηθισμένη κατοικία είναι λίγο σπάνιο). Αν για τη θέρμανση προβλέπεται ξεχωριστό σύστημα που καλύπτει το 100% των αναγκών, τότε εάν στη μελέτη ψύξης και στην Μ.Ε.Α. δεν προδιαγράφονται μονάδα/ες με EER > 3.0 και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, αλλά απλώς προβλέπεται κάλυψη του 50% των υπολογιζόμενων ψυκτικών φορτίων, με θεωρητικό σύστημα (σαν το Κ.Α.) και EER-3.0, μπορείς και να μην εγκαταστήσεις σύστημα ψύξης.

Αν όμως προδιαγράφεται σύστημα με EER>3.0, τότε πρέπει να εγκατασταθεί σύστημα με (τουλάχιστον) αυτό το βαθμό απόδοσης και τα χαρακτηριστικά που προδιαγράφονται στην αντίστοιχη μελέτη. Και βέβαια να καλύπτει τουλάχιστον το 50% των υπολογισμένων ψυκτικών φορτίων.

 

Αυτά έχω καταλάβει. Δεν ξέρω, ίσως και να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε διαμερισμα 54τ.μ. υπαρχει ενα κλιματιστικο σχυος 2.90kw,στον ενιαιο χωρο σαλονι-κουζινα.Ο συγκεκριμενος χωρος ειναι 30τ.μ.>1/2Χ 54.Στο συστημα ψυξης τι βαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αερόψυκτη Α.Θ. ισχύος 2.9kW με το COP που βρήκες με βαθμό κάλυψης 0.5

 

στη καρτέλα με τα θερμαινόμενα / ψυχόμενα τετραγωνικά, βάζεις 30 τ.μ. στα ψυχόμενα

Link to comment
Share on other sites

Αερόψυκτη Α.Θ. ισχύος 2.9kW με το COP που βρήκες με βαθμό κάλυψης 0.5

 

στη καρτέλα με τα θερμαινόμενα / ψυχόμενα τετραγωνικά, βάζεις 30 τ.μ. στα ψυχόμενα

 

Μήπως εννοείς EER?

 

Επίσης γιατί να βάλει βαθμό κάλυψης 0.5 αφου τα καλυπτόμενα τετραγωνικά είναι 30; Να βάλει 30/54 δηλαδή 0.56... Ξέρω ότι δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αλλά αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς αυτό δεν είναι το σωστό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σωστό το COP είναι για τη θέρμανση, το EER για την ψύξη

 

fade εκ παραδρομής έγραψα το περί κάλυψης, έχεις απόλυτο δίκιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.