Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω βέβαια τις αμφιβολίες μου για το αν αρκούν οι αναμονές για ακριβείς μετρήσεις περιγράμματος κλπ, θεωρώ ότι απαιτείται ο ξυλότυπος των υποστυλωμάτων (όπου συνήθως μέσα μπαίνει και η μόνωση) για να είναι και πιο καλυμένος ο Ε.Δ.

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την ΕΥΕΔ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σκέφτομαι μεγαλοφώνως:

Αν μετρήσεις μόνο τον οπλισμό, στον αέρα, και δεν τηρηθούν οι επικαλύψεις οπλισμών που προβλέπονται, μπορεί η κατασκευή να πέσει έξω κάποιους πόντους και να εκτεθείς.

Αν σκυροδετήσουν πρώτα την πλάκα και καλουπώσουν μετά τα κατακόρυφα φέροντα στοιχεία, θα είσαι πιο σίγουρος αρκεί να κάνεις γαργάρα το γεγονός ότι θα έχουν πέσει κάποια μπετά (κενό του νόμου είναι) και αρκεί τα μπετά αυτά, να έχουν πέσει με τις προβλεπόμενες διαστάσεις τους (η ευθύνη για αυτό είναι του επιβλέποντα, αν έχει κάνει του κεφαλιού του, τότε του το βγάζεις αυθαίρετο πανηγυρικά).

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ να το κάνω γαργάρα (αν και στο πόρισμα ζητάνε και φωτογραφία του κτιρίου), αλλά υποτίθεται ότι το νόημα του αρχικού ελέγχου είναι να γίνεται πριν από οποιαδήποτε σκυροδέτηση ώστε να μπορούν να διορθωθούν τυχόν αποκλίσεις. Πρόκειται όντως για κενό του νόμου και δεν είναι το μόνο, αλλά έτσι γίνεται όταν αυτοί που γράφουν τους νόμους δεν έχουν δουλέψει ούτε μια μέρα στη ζωή τους έξω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω βέβαια τις αμφιβολίες μου για το αν αρκούν οι αναμονές για ακριβείς μετρήσεις περιγράμματος κλπ, θεωρώ ότι απαιτείται ο ξυλότυπος των υποστυλωμάτων (όπου συνήθως μέσα μπαίνει και η μόνωση) για να είναι και πιο καλυμένος ο Ε.Δ.

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την ΕΥΕΔ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

τότε θα πρέπει η συνολική διάσταση να είναι λίγο μικρότερη από αυτή που προβέπεται στη μελέτη προβλέποντας και την ενδεχόμενη μόνωση των κατακόρυφων φερόντων στοιχείων. θα πρέπει δηλαδη να γίνει αναφορά σε σχέση με τη μελέτη και το τί υπάρχει κατά την ημέρα της αυτοψίας. γενικά θα πρέπει να περιγράψουμε επ' ακριβώς τί συμβαίνει στο εργοτάξιο τη δεδομένη στιγμή του ελέγχου. δεν θα αναλωθούμε για το τί μελλει γενέσθαι αλλά για το τί συμβαίνει τώρα και τί επιφυλάξεις μπορεί να υπάρχουν για τα επόμενα στάδια...κάπως έτσι το βλεπω εγώ ως Ε.Δ.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

To ότι δεν αναρτώνται στο Διαύγεια οι κληρώσεις των ελέγχων θα το χαρακτήριζα απαράδεκτο...Γιατί κύριοι του ΥΠΕΚΑ δεν υπάρχει διαφάνεια σε ένα τόσο κρίσιμο ζήτημα που όλοι γνωρίζουμε τι συνέβαινε μέχρι τώρα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και να γίνει κάτι θα το μάθουμε τελευταίοι....δεν έχω ακούσει ή μάθει κάτι αλλά πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να περιμένουμε να γίνει κάτι περίεργο για τα αυτονόητα...καιρός δεν είναι σε αυτή τη Χώρα;

 

επίσης Ελλάδα δεν είναι μόνο η Μύκονος. Απαράδεκτοι στο ΥΠΕΚΑ μέχρι στιγμής

Link to comment
Share on other sites

Σε αρχικό έλεγχο κτιρίου κατηγορίας Β όπου έχω οριστεί Ε.Δ., έχουν θεμελίωση με κοιτόστρωση. Συνεπώς δεν μπορούν να καλουπώσουν υποστυλώματα και τοιχεία υπογείου, αν δεν ρίξουν τα μπετά της κοιτόστρωσης. Γνωρίζει κάποιος από την - μέχρι τώρα - εμπειρία του, αν προκύπτει πρόβλημα με την ΕΥΕΔ λόγω του ότι κατά τον έλεγχο θα έχει πραγματοποιηθεί σκυροδέτηση θεμελίωσης?

 

Για όποιον ενδιαφέρεται για την απάντηση, μετά από επικοινωνία με την ΕΥΕΔ μου είπαν ότι σε αυτή την περίπτωση λαμβάνονται διαστάσεις με βάσει τις αναμονές οπλισμού...Γενικά το σημαντικότερο είναι να μην έχουν πέσει καθόλου μπετά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει απαίτηση να δει ο ΕΔ τον ξυλότυπο των τοιχίων του υπογείου; Αυτό σου είπαν;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ακριβώς, για τις περιπτώσεις που η κατασκευή του ξυλοτύπου τους προϋποθέτει σκυροδέτηση της θεμελίωσης. Δεν θα πρέπει να έχουν πέσει καθόλου μπετά-ήταν απόλυτοι ως προς αυτό...

Εγώ ανέφερα στο πόρισμά μου ποια ήταν η κατάσταση στο έργο (φαίνεται άλλωστε και στη φωτογραφία) και ότι μέτρησα διαστάσεις με βάσει τις αναμονές οπλισμού (συν την επικάλυψη οπλισμού- τη μόνωση ούτως ή άλλως βάσει της μελέτης την τοποθετούν εσωτερικά). Από εκεί και πέρα...

Edited by Semiramis
Link to comment
Share on other sites

Το μπετο καθαριοτητας το θεωρούν σκυροδέτηση?

Τα ντουλάπια (σε περπτωση ας πουμε, εκσκαφής για δημιουργία υπογείου δίπλα σε όμορο κτίριο που δεν έχει υπόγειο) , τα θεωρούν σκυροδέτηση?

Οι αντιστηρίξεις σε 2 ή και περισσότερα υπόγεια, οι πάσσαλοι?

Ποσες αυτοψίες θ απρέπει να καλούνται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Θελει συμπληρώσεις ο νόμος,

τους το είπες αυτό Semiramis?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.