Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

καλησπέρα, γνωρίζεται τί γίνεται αν σε καλέσουν για τον πρώτο έλεγχο, αφού έχουν πέσει τα μπετά?

υπάρχουν κυρώσεις για τον επιβλέποντα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειμαι επιβλέπων μηχανικός της Στατικής μελέτης ενός κτιρίου του οποίου η η οικοδομική άδεια εκδόθηκε τον Ιουνιο του 2011. Υπάγεται στην νομοθεσία σχετικά με τους ελεγκτές δόμησης, πρέπει δλδ να προβούν σε έλεγχο της κατασκευής?

 

Θα παρακαλούσα, λόγω της επιθυμίας του ιδιοκτήτη να ξεκινήσουν άμεσα οι εργασίες ανέγερσης, να γνωρίζω τι ισχύει ώστε να προβώ στις αναγκαιες ενέργειες.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, γνωρίζεται τί γίνεται αν σε καλέσουν για τον πρώτο έλεγχο, αφού έχουν πέσει τα μπετά?

υπάρχουν κυρώσεις για τον επιβλέποντα?

 

 

Κανε μια ερωτηση στην ΕΥΕΔ για σιγουρα.

 

Γνωμη μου.

Αν εχει σκυροδετηθει η θεμελιωση, δεν εχει μπαζωθει και μπορεις να τσεκαρεις οτι προβλεπει ο αρχικος ελεγχος, γτ να δημιουργησεις προβλημα στον επιβλεποντα?

Link to comment
Share on other sites

@nana10,

αν σου απαντήσουν και αν θέλεις ... κάνε μας μια ενημέρωση ...

 

Γενική ερώτηση προς ΕΔ ... υπάρχει επικοινωνία με την ΕΥΕΔ ;

Δηλαδή σε δικά σας ερωτήματα δίνουν κάποιες απαντήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ terry για την ανταποκρισή σου, αλλά δεν ξέρω τί να κάνω με αυτή την περίπτωση? θα μπορούσα να παω αυριο και να κανω τον έλεγχο, να δειξω φωτογραφια με την υπαρχουσα κατασταση και τα στοιχεία που αφορά τον πρώτο έλεγχο, και να ξεμπερδέψω ή να μην αποδεχτώ την εντολη και να παει σε άλλον. (σήμερα μετράει ως μη εργάσιμη?)

επίσης δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με την ΕΥΕΔ ακόμα, άθλος για οποιον το καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι επιβλέπων μηχανικός της Στατικής μελέτης ενός κτιρίου του οποίου η η οικοδομική άδεια εκδόθηκε τον Ιουνιο του 2011. Υπάγεται στην νομοθεσία σχετικά με τους ελεγκτές δόμησης, πρέπει δλδ να προβούν σε έλεγχο της κατασκευής?

 

Θα παρακαλούσα, λόγω της επιθυμίας του ιδιοκτήτη να ξεκινήσουν άμεσα οι εργασίες ανέγερσης, να γνωρίζω τι ισχύει ώστε να προβώ στις αναγκαιες ενέργειες.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Βασει εγκυκλιου ΥΠΕΚΑ (Αρ.Πρωτ.621/9.3.12 με αριθμο αναρτησης στη διαυγεια ΑΔΑ: Β44ΘΟ-ΣΒ ) οσες αδειες εκδοθηκαν πριν απο την 1/3/12 αλλα οι εργασιες ξεκινησαν μετα υπαγονται στη διαδικασια των ελεγκτων δομησης.

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ρώτησα την ΕΥΕΔ, σχετικά με το θέμα εαν εχουν πέσει τα μπετα και σε καλουν για πρώτο έλεγχο, και απαντησαν οτι κάνεις τον έλεγχο κανονικά και το αναφέρεις στις παρατηρήσεις.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ρώτησα την ΕΥΕΔ, σχετικά με το θέμα εαν εχουν πέσει τα μπετα και σε καλουν για πρώτο έλεγχο, και απαντησαν οτι κάνεις τον έλεγχο κανονικά και το αναφέρεις στις παρατηρήσεις.

Και ενημέρωσέ μας αν θα κινηθεί κάποια διαδικασία για τον επιβλέποντα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.