Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Μα για κανέναν δεν θα υπάρχει δουλειά όπως την εννοούσαμε.

Ας πούμε σε έναν νομό πως είναι 1500 ΠΜ,ΑΜ,τεχνολόγοι.

Θα γίνονται κάθε μέρα πάνω από 3 αιτήσεις; Δεν πιστεύω.

1500/3=500. Δηλαδή αν κληρωθεί κάποιος θα ξανακληρωθεί μετά από 500 ημέρες. Ζήσε Μάι να φας τριφύλλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή θα πρέπει να κλείσει ο κύκλος με τους Ε.Δ της περιοχής...και μετά να σε ξανακαλέσουν από ότι κατάλαβα.

Επίσης (τώρα ψιλοδιαβάζω τις εγκυκλίους), βλέπω πως αν ο ΜΜ έχει λόγο ύπαρξης σαν Ε.Δ και μπαίνει μόνο σε κτίρια >2000τμ, αυτομάτος θα πρέπει να έχει και άδεια Β'τάξης, δηλαδή 4 χρόνια εμπειρία σωστα?

 

Και τέλος, ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η 12η Μαρτίου. Μετά? Θα ξαναγίνει πρόσκληση στο μέλλον?

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραίτητα σε κτίρια >2000τμ, αρκεί να περιλαμβάνουν τις χρήσεις που αναφέρονται στην ΚΥΑ. Η ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η 1 Μαρτίου. Αν ενδιαφέρεσαι ξεκίνα.......... 12 Μαρτίου θα ξεκινήσουν οι εξετάσεις λέει η πρόσκληση. (λίγο απίθανο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Οκ...ευχαριστώ και πάλι. Ως προς τις εξετάσεις η λογική λέει ότι ο καθένας θα εξεταστεί με βάση την ειδικότητά του σωστά? Εχουμε υπόψιν τη μορφή των εξετάσεων? Υλή συγκεκριμένη δεν υπάρχει έτσι δεν είναι?

Μάλλον θα το βάλω και ο Θεός βοηθός.....

Link to comment
Share on other sites

Όσοι συναδελφοί βλέπουν τους ελεγκτές δόμησης ως διέξοδο δεν έχουν ιδέα τι τους περιμένει,ας κάνουν τον κόπο να ρωτήσουν σε ένα τμήμα αυθαίρετων πόσα δικαστήρια έχουν κάθε μήνα ως κατηγορούμενοι γιατί έκαναν σωστά τη δουλειά τους και πόσα χρηματα ΄έχουν χαλάσει για δικηγόρους.

Κατά την γνωμη μου μέσω της βεβαίωσης ο καθένας ξέρει πια ότι αν παρανομήσει δεν μπορεί να κάνει συμβολαιογραφική πράξη οπότε όλοι θέλοντας και μη θα προσαρμοστούν.

Τελικά πιστευώ ότι δεν προκειται να εφαρμοστούν οι ελεγκτές δόμησης (νομοθετήματα από ανθρωπους άσχετους που σε πολύ λίγο δεν θα υπάρχουν πουθενά) αν και έπρεπε το Τ.Ε.Ε. να πει ότι κανεις μηχανικός δεν πρέπει να συμετασχει σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλουν πραγματικά να κρατήσουν τον νέο θεσμό των ελεγκτών δόμησης θα πρέπει να διασφαλίσουν με κάθε τρόπο το μηχανικό.

Με νομική κάλυψη, είτε με απόφαση ότι ο ελεγκτής δεν θα έχει την υποχρέωση να παρίσταται σε καμία αντιδικία και κανένα δικαστήριο.

Θα εξετάζεται το παράπτωμά του (εαν υπάρχει) από το αντίστοιχο συμβούλιο, το πόρισμά του θα εξετάζεται από ανώτερο κλιμάκιο σε περίτπωση καταγγελίας του και θα υπάρχουν μόνο ως προς το πειθαρχικό μέρος ποινές (στέρηση άδειας επαγγέλματος για κάποιο διάστημα) ή κάποιο πρόστιμο ανάλογα με την παράβαση τις συνθήκες τις οποίες συντελέστηκε και πολλά ακόμα.

Επίσης αν θέλουν να δουλέψει ο θεσμός και να περιοριστούν οι πιθανότητες συναλλαγής θα πρέπει οι αμοιβές να ανταποκρίνονται στο έργο των ελεγκτών.

Τέλος, δεν εχει εξεταστεί καθόλου η "συνείδηση του κόσμου" ως προς τον έλεγχο οικοδομών τους από ιδιώτες και όχι από δημόσια αρχή.

Βέβαια τι να περιμένει κανείς απο "Σήφουνες" που πρώτα βγάζουν νόμο για νέο τρόπο αδειών δόμησης και έλεγχο κατασκευών χωρίς να υπάρχουν ακόμα ελεγκτές δόμησης....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πάνε ελάχιστοι από αυτούς που είναι ικανοί και κατάλληλοι για Ε.Δ, και πολλοί από αυτούς που έχουν άγνοια κινδύνου

Link to comment
Share on other sites

Και όσοι πάνε τώρα και αντιμετωπίζοντας τα πρώτα δικαστήρια θα αρχίσουν τις αρνήσεις (ίσως σε μεγάλες δουλειές -πολλά μ2- να λένε ναι) αλλά τη δεύτερη διετία θα λακίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη λογική δήλωσα και εγώ: βλέποντας και κάνοντας. Διστακτικά, διοτι παρόλο που ειμαι 20 χρόνια στη δουλειά, και εχω αδειοδοτησει και κατασκευασει κάμποσες οικοδομές, ακόμα και τωρα όταν πάω πολεοδομία, αισθανομαι ανασφαλής σαν αδιάβαστο μαθητούδι που θα το μαλώσει ο δάσκαλός του γιατι με τα κενά της νομοθεσίας, τις διαφορες εγκυκλιους, τις πολυερμηνειες τους και τις αλληλοεπικαλυπτόμενες αρμοδιοτητες διαφορων υπηρεσιών, δε ξέρω κάθε φορά απο που θα μου βγάλει ο υπάλληλος κάποιο κουκούτσι που μπορεί να μου δυναμητίσει όλη τη μελέτη μου. Θα έπρεπε ΠΡΙΝ το νέο νομο έκδοσης αδειών και ελέχου δομησης, να εκδιδόταν επιτέλους ενας σαφής οικοδομικος κανονισμός. Δεν ξερω αν ο ΝΟΚ ειναι σε αυτη την κατευθυνση. Και πάντως όλες οι τρεχουσες οικοδομές να ρευματοδοτούντο με το παλιό καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι τα λεφτα ειναι λιγα και οι ευθυνες πολλες.........αυτα ειναι γνωστα......

οπως γνωστο ειναι οτι χιλιαδες θα εγγραφουμε στα μητρωα.......... φυσικα κυριως οι συναδελφοι απο 2 εως 10 χρονια , οι οποιοι αντιμετωπιζουν και μεγαλυτερο προβλημα........

 

δεν ειναι αγνοια κινδυνου αλλα αναγκη........εδω δεκαδες μηχανικοι κανουν αιτησεις για καθαριοτητα δημων ή να πανε υπαλληλοι σε σουπερ μαρκετ με ημιαπασχοληση , θα φοβηθουν τις ευθυνες του ελεγκτη;;;

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.