Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Εσύ δεν έχεις ακούσει τίποτα για άνεργους μηχανικούς? Για αυτούς που δεν έχουν λεφτά ούτε για το ΤΣΜΕΔΕ που τρέχει μονίμως? Εγώ πάντως τελείωσα το 2009, οι μισοί μου και παραπάνω συνομήλικοι συνάδελφοι πρώην συμφοιτητές είναι άνεργοι. Δουλεύουν σε άσχετες δουλειές, γραμματεία, τηλεφωνικό κέντρο, πωλήτριες ή δε δουλεύουν πουθενά.

 

Έχω ακούσει. Δεν είναι ότι το βρίσκω παράλογο, μάλιστα να σου πώ την αλήθεια το θεωρώ και εξέλιξη, χωρίς ειρωνεία το λέω αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

150,000 μηχανικοι σε πληθυσμο 11,000,000 δλδ ενας ανα 73 !!

υπηρχε περιπτωση να υπαρχει δουλεια για ολους ?

 

παλι καλα που μερικοι εχουν εισοδηματα και δεν ασχολουνται με το μηχανιλικι....

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έχεις ακούσει τίποτα για άνεργους μηχανικούς? Για αυτούς που δεν έχουν λεφτά ούτε για το ΤΣΜΕΔΕ που τρέχει μονίμως? Εγώ πάντως τελείωσα το 2009, οι μισοί μου και παραπάνω συνομήλικοι συνάδελφοι πρώην συμφοιτητές είναι άνεργοι. Δουλεύουν σε άσχετες δουλειές, γραμματεία, τηλεφωνικό κέντρο, πωλήτριες ή δε δουλεύουν πουθενά.

 

το καταλαβαίνω, το σέβομαι και πραγματικά θλίβομαι όχι μόνο για τους συναδέλφους αλλά για τους περισσότερους έλληνες που βιώνουμε δύσκολες εποχές.

Τελείωσα το 1998, δούλευα σε εργοτάξια και σαν φοιτητής και δόξα τω θεώ έχω έχω προλάβει να αποκτήσω στον τομέα των ιδιωτικών έργων (σύνταξη μελετών, έκδοση αδειών, επίβλεψη και κατασκευή) αρκετή εμπειρία.

Να σας πω λοιπόν πως θα έκανα εγώ έναν έλεγχο σαν Ε.Δ. ώστε να μειώσω τις πιθανότητες να τρέχω αργότερα από δική μου υπαιτιότητα. Θα έπαιρνα τη μελέτη και θα την ξεψάχνιζα. Το ότι έχει εγκριθεί το Διάγραμμα Δόμησης δε σημαίνει ότι οι μελέτες δεν μπορεί να περιέχουν λάθη πχ κτιριοδομικού. Εν συνεχεία στην αυτοψία θα έπρεπε να έχω τοπογραφικά όργανα για να ελέγξω τη θέση του κτιρίου, της μάντρας, τα υψόμετρα ορόφων, στέγης, περιβάλλοντος χώρου. Αφού συλλέξω στοιχεία από την αυτοψία θα πρέπει να επιστρέψω στο γραφείο να τα επεξεργαστώ και να τα συγκρίνω με αυτά της μελέτης και τέλος στην καλύτερη περίπτωση να συντάξω έκθεση θετική γιατί αν κάτι δεν πάει καλά είναι βέβαιο ότι θα ξανακάνω αυτοψία πριν συντάξω αρνητική έκθεση με ό,τι αυτή συνεπάγεται.

Να σας πω ότι όντας πραγματογνώμονας του ΤΕΕ έχω ήδη συντάξει εκθέσεις πραγματογνωμοσύνης και έχω παραστεί σε σκηνικά απείρου κάλλους μεταξύ διαφωνούντων ιδιοκτητών -γειτώνων - κατασκευαστών - μηχανικών - δικηγόρων κλπ.

Εδώ για επιμέτρηση αυθαιρέτου πας και μερικές φορές (έστω λίγες) ο ιδιοκτήτης που σε έχει επιλέξει κιόλας, σε βλέπει με μισό μάτι και σε ρωτάει πάντα τι μπορούμε να κρύψουμε, σκέψου πως θα είναι σαν Ε.Δ

Άλλα εισοδήματα πέραν της εργασίας μου δεν έχω και αν φτάσω στο σημείο να μην έχω να ταίσω την οικογένειά μου θα κάνω όλη την παραπάνω διαδικασία και θα εμπλακώ σε οποιαδήποτε περιπέτεια, θα αναλάβω τον όποιον κίνδυνο για 150€ μικτά.

Η τεράστια απορία μου είναι πως ένας μηχανικός με 2ετή ή 4ετή εμπειρία σε 5-10 μελέτες θα ελέγξει και θα είναι σίγουρος γι' αυτό που κάνει...

Τελος πάντων, μπορεί να είμαι και υπερβολικός και να αποδειχθούν πιο εύκολα τα πράγματα και να αναθεωρήσω την άποψή μου.

Edited by ΜΠΑΛΑΚΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Η σωστη διαδικασια ειναι αυτη που λεει ο ΜΠΑΛΑΚΑΚΗΣ. Ωστοσο η δικη μου οπτικη ειναι -ασχετα με το τι ακριβως αναγραφει ο νομος- οτι αυτο που απασχολει πλεον το κρατος ειναι να εισπραττει τα μεγιστα απο την ακινητη περιουσια.

 

Επομενως για 150 ευρω ελεγχο σε Κτιριοδομικο; δεν θα παιξει σε δικες μου αυτοψιες. Δομηση, καλυψη, υψος, χρηση και θεση κτιριου βασει νεου ΓΟΚ κ ας παει ο καθενας να κοψει το λαιμο του να διορθωσει λαθη σε Κτιριοδομικο. Μια και μονο αυτοψια, πορισμα ειτε θετικο ή αρνητικο, απολυτα πραγματα. Λαδια-ξυδια εκτος κουβεντας προς αποφυγη ποινικου και δικαστηριων. Απλα πραγματακια. Αν ο ελεγχος κρατησει παραπανω απο μια εργασιμη, το ολο θεμα ειναι τρελη φυρα, ειδικα για μεγαλες αποστασεις. Ουτε συγκαλυψη συναδελφων ουτε τιποτα. Λαθη ΓΟΚ στη μελετη, πορισμα αρνητικο. Σωστη μελετη- σωστη εφαρμογη εντος οριων αποκλισεων, πορισμα θετικο.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ότι βλέπω , όλοι το σκεφτόσαστε . Χιλιάδες αιτήσεις ΕΔ λοιπόν .

 

Ή ύλη της εξέτασης , υπάρχει πουθενά συγκεντρωμένη ?

Link to comment
Share on other sites

Zavi, κανονικά πρέπει να μην ξεπεράσει τη μισή εργάσιμη (υπολογίζω μέσο όρο 20 με 30 ευρώ καθαρά από κάθε έλεγχο)...

Για τα υπόλοιπα, συμφωνώ ότι ο έλεγχος πρέπει να περιορίζεται στα εντελώς απαραίτητα και απαιτούμενα από το νόμο. Θα πρέπει να γίνεται έλεγχος τύπου check list ... ούτε όργανα, ούτε έλεγχος της μελέτης, ούτε τίποτε άλλο χρονοβόρο. Υπάρχουν μελετητές και επιβλέποντες ! Απλή πιστοποίηση των βασικών παραμέτρων του κτηρίου ... χωρίς εμπλοκή και συζήτηση με συναδέλφους και ιδιοκτήτες. Το όποιο συμπέρασμα, ψυχρά μεταβιβάζεται στο ανώτερο επίπεδο ελέγχου για τα περαιτέρω. Καμία εμπλοκή σε νομικά, αυτά (νομίζω ότι τελικά) θα προκύψουν από δευτεροβάθμιο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και το απλούστερο πράγμα

να παλεύει ΜΟΝΟ του ένα άτομο (ο ελεγκτής)

να επαληθεύσει διαστάσεις και αποστάσεις από όρια

 

ενός πετσώματος (που έχει και μια τάφρο τριγύρω του με φάρδος ένα μέτρο)

ανάμεσα σε πύργους και λατάκια,

με κλάπες και τάβλες πεταμένες κάτω με σκουριασμένες πρόκες...

 

Αν έχεις βοηθό μαζί σου

όλα είναι εύκολα και απλοικά.

Αλλά η κλήρωση και οι ευθύνες αφορούν ένα ελεγκτή κάθε φορά.

Πρέπει να έχεις τα χέρια του Τιραμόλα για να μετρήσεις με κορδέλα μόνος.

 

Το να βάλεις κάποιον από το εργοτάξιο να σου βαστάει την άκρη της κορδέλας δεν παίζει

γιατί μπορεί πολύ εύκολα να σε κλέψει στο μέτρημα...

 

Να βάλεις αποστασιόμετρο είναι σχεδόν αδύνατον (χτυπάει η δέσμη στα ενδιάμεσα λατάκια, στο φως του ήλιου δεν εντοπίζεται εύκολα κλπ)

 

Κανονικά θα πρέπει ο έλεγχος κάθε φορά να κληρώνεται σε ζευγάρι ελεγκτών

και όχι σε έναν μόνο του

Κάνω λόγο για το πρώτο στάδιο ελέγχου, πριν την σκυροδέτηση θεμελίωσης και τοιχωμάτων υπογείου

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι , ερχεστε ολοι στα λογια μου......ολοι το κατηγορειται αλλα ολοι κανατε αιτησεις........

 

εγω ημουν ο πρωτος που εγραψα για τα προβληματα που θα συναντησουν οι ελεγκτες αλλα σημειωνα οτι οι αιτησεις θα ειναι πολλες χιλιαδες.......

 

οσο για την προυπηρεσια , θεωρω οτι απο την στιγμη που ο μηχανικος εχει το δικαιωμα να κατασκευασει κτηρια καθε μεγεθους , ειναι ατοπο να του ζητουμε να μην εχει δικαιωμα να ελεγξει κτηριο.............μπαινουμε σε μια διαδικασια που ο ενας θα πει οτι 5 χρονια ειναι λιγα , αλλος θα πει οτι 10 ειναι λιγα και αλλος οτι 20 ειναι πολλα........

οι μηχανικοι που εχουν 2 ή 4 χρονια πραγματικης εμπειριας δεν ειναι παιδακια , αντιλαμβανονται το μεγεθος της ευθυνης και αν κατι δεν κανουν καλα ας αντιμετωπισουν τις συνεπειες...........εγω πιστευω οτι και πολλοι εμπειροτεροι συναδελφοι ίσως αντιμετωπισουν προβλημα , ,

 

οσο για τις μετρησεις και τον τροπο που πρεπει να γινουν συμφωνω με αυτα που αναφερθηκαν παραπανω

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το εργοτάξιο είναι μπουρδέλο, επικίνδυνο, υπάρχουν κλάπες και τάβλες πεταμένες κάτω με σκουριασμένες πρόκες που δυσχεραίνουν το έργο μου ως ελεγκτής θα απειλήσω πως στην αναφορά μου θα δηλώσω ότι δεν κατέστη δυνατός ο έλεγχος λογω παντελούς έλειψης μέτρων ασφαλείας και υγείας. Να δεις για πότε θα κάνουν την οικοδομή τζιτζί, μέχρι να πάω στη γωνία να πιώ έναν καφέ.

Link to comment
Share on other sites

 

Κανονικά θα πρέπει ο έλεγχος κάθε φορά να κληρώνεται σε ζευγάρι ελεγκτών

και όχι σε έναν μόνο του

 

το πιο σωστο πουχω ακουσει +1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.