Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Παραθέτω 2 από τα κεφάλαια της εξεταστέας ύλης για τους συναδέλφους που ακόμα αναζητούν τα υπερ και τα κατά της ιδιότητας του ελεγκτή δόμησης.

"προσφυγές κατά των πορισμάτων των ελεγκτών δόμησης"

"Παράσταση των ελεγκτών δόμησης ενώπιον δημοσίων αρχών".

Τα συμπεράσματα δικά σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνω απολυτα......οπως και το οτι 150 ευρω για ελεγχο ειναι αστειο ποσο.........

 

ακομα σημειωνω και το γεγονος οτι επειδη οι ελεγτες θα ειναι χιλιαδες μιλαμε για 2 ή 3 ελεγχους τον χρονο , αρα η αμοιβη ειναι μικρη.........

 

ομως σε ενα κλαδο με τεραστια ανεργια και υποαπασχοληση ειναι λογικο πολλοι να δηλωσουν συμμετοχη......

Link to comment
Share on other sites

όταν θα σκασουν οι πρώτες μηνύσεις για αποζημιώσεις από πορίσματα ελεγκτών να δεις τι θα γίνει Σάββα.

Κατά πόσο θα έχει ο μέσος μηχανικός την οικονομική δυνατότητα να υπερσπιστεί τον εαυτό του με τον κάθε επίσης λιμοκτονούντα δικηγόρο να ακροβατεί πάνω στην ασάφεια της δαιδαλώδους πολεοδομικής νομοθεσίας και να βγάζει το μηχανικό εκτός.

Πιθανές μηνύσεις, από ιδιοκτήτες, επιβλέποντες ή μελετητές, κακοπροαίρετους γείτονες και δε συμμαζεύεται ....Το σωστό γνωρίζουμε όλοι ποιό θα έπρεπε να είναι. Πλήρης άρνηση μέχρι να διαμορφωθεί σωστό πλαίσιο εργασίας ελεγχων.Στη πραγματικότητα όμως θα ισχύσουν όλα όσα έχουν αναφερθεί .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εδω δεκαδες μηχανικοι κανουν αιτησεις για καθαριοτητα δημων ή να πανε υπαλληλοι σε σουπερ μαρκετ με ημιαπασχοληση

 

Συγγνώμη που ρωτάω, αυτό είναι εικασία ή στοιχείο? Μιλάς για γνωστούς σου? Αν όχι, μπορείς να τεκμηριώσεις πού ακριβώς το είδες? Δεν σε πιέζω φυσικά συνάδελφε, διότι ούτε εμένα μου αρέσει να τεκμηριώνω.

Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι μεγαλοφώνως και λέω:

επειδή οι αυθαιρεσίες με το Ν4014 ειναι απαγορευτικές πλέον, ως επιβλέποντες μηχανικοί θα κατασκευάζουμε τα οριζόμενα απο τη μελέτη και μόνον. Ετσι ως ελεγκτες δόμησης θα είναι πιο απλό το έργο μας απ ότι μας φαντάζει τώρα. Αβλεψίες βέβαια δεν χωράνε ούτε απο τη μεριά του επιβλέποντα, ούτε απο τη μερια του ελεγκτη, θέλει σοβαρότητα, αλλά άνθρωποι είμαστε βρε αδερφέ, τα λάθη για τους ανθρώπους είναι. Γιαυτό γίνονται οι έλεγχοι σε κρίσιμες φάσεις του έργου για να διορθώνονται αυτά.

Οι μελέτες είναι το ερώτημα αν θα είναι σωστές...Αλλα υπαρχουν και οι αναθεωρήσεις .

Και αν σε κάποια αυτοψία διαπιστώσουμε κάτι στραβό, αυτο σε τι μπορεί να συνίσταται? Δεδομένου ότι το κέλυφος ουσιαστικά θα έχει ελεγχθεί απο την αρμόδια υπηρ. δόμησης, μπορούμε μάλον με ασφάλεια να υποθέσουμε οτι θα πρόκειται για κατι ήσσονος σημασίας, όπως ...? Βάλτε με το νού σας.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

συναδελφε , εφημεριδα της θεσσαλονικης ειχε αρθρο περυσι πως πολλοι πτυχιουχοι ακομα και μηχανικοι κατεθεσαν στις περσινες 8 μηνες συμβασεις του δημου θεσσαλονικης αιτηση.........

σε χθεσινο τηλεοπτικο δελτιο μιλουσε για εκατονταδες αιτησεις πτυχιουχων για θεση ημιαπασχολησης σε σουπερ μαρκετ....μαλιστα ανεφερε και για μηχανικο......

βλεπω και ακουω φιλους που κυνηγαν οποιαδηποτε προκηρηξη , ΔΕ, ΠΕ αλλα και οποιαδηποτε θεση............

 

τωρα αν τα ΜΜΕ υπερβαλουν , η΄εγω γνωριζω μονο ανεργους μηχανικους ισως κανω λαθος........

 

παντως υπαρχει μεγαλη ανεργια και δεν σε γλιτωνει το πτυχιο του μηχανικου απο την ανεχεια........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας κανείς το ΦΕΚ για την θεματολογία που θα πρέπει να γνωρίζει κάποιος μηχανικός για να δώσει εξετάσεις ως ελεγκτής δόμησης καταλαβαίνει ότι πρέπει να έχει μία εμπειρία τουλάχιστον 20 χρόνων..... Το περίεργο είναι ότι η αμοιβή που έχει ορισθεί για τους ελέγχους είναι σε πολλές περιπτώσεις χαμηλότερη και από αυτή του ανειδίκευτου εργάτη.... στην οποία αν βάλεις την ασφάλιση που ο μηχανικός πληρώνει μόνος του και την εφορία... μάλλον χαρτζιλίκι σχολείου καταλήγει.... Πραγματικά πολλές φορές ντρέπομαι για τη δουλειά που κάνω.... και λυπάμαι για όλους αυτούς τους φωστήρες που μας κυβερνάνε.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σ ολα αυτά η λύση δεν είναι να εμπλακούμε σε κατι τέτοιο. Μια απλή ακύρωση απ το Τ.Ε.Ε. και μη συμμετοχή απ όλους θα έδεινε να καταλάβουν ότι τα πράγματα πρέπει να μπουν σε άλλη βάση. Παρ όλα αυτά πραγματικά οι έλεγχοι θα γίνουν κατα 5% σε καινούριες οικοδομές και κατά 95% σε παλιές ή υπό κατασκευή οποτε πιασε το αυγό και κούρεψτο. Απλά αλλάζουμε δουλειά ή για 200 ευρω ξετινάζουμε τον ιδιοκτήτη ή τον συνάδελφο για να μην είμαστε μετά εκτεθειμένοι εμεις ως ελεγκτες και μας γαμήσει ο επόμενος ελεγκτής. τι να πω? πραγματι δουλειά δεν υπάρχει αλλά... Ας μου πει ένας συνάδελφος ότι δεν έχει συμβει μικροπαρανομία σε επιβλεψή του και βγάζω τον σκασμό. Αλλωστε το ότι θέλουν να βγάλουν ελεγκτές δόμησης με έστω 2 χρόνια εμπειρία κάτι λέει.Διαφορετικά θα μιλούσαν για πολύχρονη εμπειρία αν μη τι άλλο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ρωτάω, αυτό είναι εικασία ή στοιχείο? Μιλάς για γνωστούς σου? Αν όχι, μπορείς να τεκμηριώσεις πού ακριβώς το είδες? Δεν σε πιέζω φυσικά συνάδελφε, διότι ούτε εμένα μου αρέσει να τεκμηριώνω.

 

Εσύ δεν έχεις ακούσει τίποτα για άνεργους μηχανικούς? Για αυτούς που δεν έχουν λεφτά ούτε για το ΤΣΜΕΔΕ που τρέχει μονίμως? Εγώ πάντως τελείωσα το 2009, οι μισοί μου και παραπάνω συνομήλικοι συνάδελφοι πρώην συμφοιτητές είναι άνεργοι. Δουλεύουν σε άσχετες δουλειές, γραμματεία, τηλεφωνικό κέντρο, πωλήτριες ή δε δουλεύουν πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.