Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Και από άποψη Κ.Εν.Α.Κ. αν το δεις, έχεις χώρους που κατά την μελέτη επικοινωνούσαν με κλειστό Μη Θερμαινόμενο Χώρο, ενώ στην πραγματικότητα και πριν την τοποθέτηση της πόρτας, επικοινωνούν με ανοιχτό χώρο. Νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα.

Σωστό μεν αλλά αν έχει ληφθεί υπόψιν και το πάχος της μόνωσης είναι τέτοιο που υπερκαλύπτει ακόμα και την περίπτωση να επικοινωνεί με μη θερμαινόμενο χώρο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση παραίτησης από επίβλεψη χωρίς άμεσο ορισμό νέου επιβλέποντα (άρα με διακοπή εργασιών), ο έλεγχος από ελεγκτή δόμησης για τη διαπίστωση του σταδίου εργασιών γίνεται μετά την ανάληψη του νέου επιβλέποντα ή πριν την παραίτηση του απερχόμενου;

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πόση είναι η ανοχή που αποδέχεστε όσον αφορά ανοίγματα και συγκεκριμένα διαστάσεις πόρτες γκαράζ; αν για παράδειγμα αντί 2.40 πλάτος έχουν γίνει 2.55 ή 2.20 και δεν διαπιστωθουν άλλες παραβάσεις στο υπό εξέταση ακίνητο θα δίνατε θετικό πόρισμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι εχω μια διαφωνία με αλλο συνάδελφο σχετικα με το ποτε πρέπει να έρθει ο ελεγκτής δόμησης. Η κατασκευή είναι βιομηχανικό κτίριο και διαφωνούμε στον αν στην 1η φάση του ελέγχου πρέπει να έχουν μπει τα αγκύρια από τις μεταλλικές κολώνες ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασια?

Περιγραμμα μπορεί να ελέγξει?

Εγω θα ελεγα να έχουν μπει και τα αγκυρια, εξαλλου δεν μπορεις να σκυροδετησεις αν δεν μπουν.

Γιατι τετοια να βιασυνη να ερθει ο ΕΔ πριν μπουν τα αγκυρια?

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασια?

Περιγραμμα μπορεί να ελέγξει?

Εγω θα ελεγα να έχουν μπει και τα αγκυρια, εξαλλου δεν μπορεις να σκυροδετησεις αν δεν μπουν.

Γιατι τετοια να βιασυνη να ερθει ο ΕΔ πριν μπουν τα αγκυρια?

Το πρόβλημα ειναι πως το συνεργείο του μεταλλικού σκελετού θα έρθει σε 15 μέρες και δεν θελουμε να χασουμε χρόνο για την κατασκευη της θεμελίωσης.

Οσον αφορα το περιγραμμα δεν μπορεί να αλλάξει καθώς η μεταλλικη θα πατήσει πάνω στη πλακα.

Επισης κατι που δεν ανεφερα ειναι πως δεν θελω να κανω ολη την θεμελιωση παρα μονο τα πεδιλα και της συνδετηριες δοκους

Edited by tekeler
Link to comment
Share on other sites

Τα αγκυρια μπαινουν μετα το σιδερωμα.

Προχωρησε και μολις βαλεις αγκυρια ερχεται ο ΕΔ και την επομενη μερα σκυροδετεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ειναι πως το συνεργείο του μεταλλικού σκελετού θα έρθει σε 15 μέρες και δεν θελουμε να χασουμε χρόνο για την κατασκευη της θεμελίωσης.

Οσον αφορα το περιγραμμα δεν μπορεί να αλλάξει καθώς οι μεταλλικη θα πατήσει πάνω στη πλακα.

Επισης κατι που δεν ανεφερα ειναι πως δεν θελω να κανω ολη την θεμελιωση παρα μονο τα πεδιλα και της συνδετηριες δοκους

Τι εννοείς με το ότι δεν θέλεις να κάνει όλη την θεμελίωση?

Τι είναι αυτό που δεν θέλεις να κάνεις ή μάλλον καλύτερα τι εκτός των πεδίλων και των Σδ περιλαμβάνει η θεμελίωση?

Προσωπικά αν έβλεπα καλουπωμενη και σιδερωμένη την θεμελίωση δεν θα με ενδιέφεραν τα αγκύρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το ότι δεν θέλεις να κάνει όλη την θεμελίωση?

Τι είναι αυτό που δεν θέλεις να κάνεις ή μάλλον καλύτερα τι εκτός των πεδίλων και των Σδ περιλαμβάνει η θεμελίωση?

Προσωπικά αν έβλεπα καλουπωμενη και σιδερωμένη την θεμελίωση δεν θα με ενδιέφεραν τα αγκύρια.

Πέραν των Σ/Δ και των πεδίλων υπάρχουν και οι κολώνες. Σε πρώτη φάση εγώ θέλω να σκυροδετησω τις πεδιλοδοκους και τις συνδετήριες και μετά να συνεχίσω σκυροδετόντας και τις κολώνες όπου πλέον θα υπάρχουν και τα αγκύρια για την έδραση της μεταλλικής. Θεωρώ και συμφωνώ μαζι σου πως από τη στιγμή που μπορεί να παραληφθεί η θεμελίωση(θέση, πλάγιες αποστάσεις γενικα οτι απαιτείται για την ορθή οριοθέτηση της κατασκευής) που ειναι ουσιαστικά ο έλεγχος της 1ης φάσης δεν θα έχω πρόβλημα. Δεν ξέρω αν διαφωνείτε πάνω σε αυτό. Edited by tekeler
Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα μας τα λες.

Αν το μεταλλικο σου εχει "βαθρα" απο ΩΣ, τοτε δεν υπαρχει θεμα.

Αρκει να ειναι ξεκαθαρο το περιγραμμα της θεμελιωσης, απο τον ξυλοτυπο (πιθανως θα διαφερει απο το περιγραμμα του κτηριου)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.