Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

Panos τι εννοείς με το παραπάνω

Το παρακάτω, από την ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, ενότητα 3.2.1., δεύτερη παράγραφος:

<<Στην περίπτωση κτηρίου µεικτής χρήσης µε διαφορετικές βασικές κατηγορίες κύριων χρήσεων, όπου απαιτείται η έκδοση ξεχωριστού ΠΕΑ, το κτήριο αναφοράς ορίζεται ξεχωριστά για την κάθε βασική κατηγορία κύριας χρήσης και κατά συνέπεια ο µέσος συντελεστής θερµοπερατότητας του κτηρίου αναφοράς ανά χρήση πρέπει να πληροί τους περιορισµούς του µέγιστου επιτρεπόµενου µέσου συντελεστή θερµοπερατότητας Um (πίνακας 3.3.β)>>. Δες αν θες, και αυτά που λέω στο νήμα: Έκδοση ΠΕΑ σε 100% αδιαβατικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα!!

έχω προβληματιστεί πολύ με τα πατάρια και όσο διαβάζω εδώ τα θέματα τόσο μπερδεύομαι!!

Η δική μου περίπτωση είναι ένα κατάστημα 17τ.μ. και 15τ.μ. πατάρι. Στο πατάρι έχει πρόσβαση με μεταλλική κυκλική σκάλα όπου πάνω είναι η τουαλέτες.Το ύψος του παταριού είναι 2,20μ καθαρό και το καταστημα προορίζεται για υγειονομικού ενδιαφέροντος αλλά χωρίς καθήμενους μόνο διερχόμενους. Το πατάρι είναι ανοιχτό προς το κατάστημα με εξώστη

 

Η συνολική επιφάνεια ταυτίζεται με την θερμαινόμενη και ψυχόμενη επιφάνεια?? Έχω μια θερμική ζώνη εμβαδού (17+15)

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Στο μισθωτήριο γράφει τα τ.μ του καταστήματος κ του παταριού. Εγώ στο πιστοποιητικό αν γράψω συνολικό εμβαδό=εμβαδό καταστήματος χωρις το πατάρι=εμβαδό θερμικής ζώνης στο πεα θα φαίνονται μόνο τα τ.μ του καταστήματος. Το ότι θα βάλω σαν όγκο τον συνολικό αλλά σαν τ.μ μόνο του καταστήματος τι διαφέρει απο το να βάλω και τα τ.μ του παταριού??προσπαθώ δηλ. να καταλάβω λίγο την λογική!

 

Ευχαριστώ.

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα (άσχετα με το τι γράφει το μισθωτήριο) είναι τι ορίζεις ως θ.ζ.

Αν βάλεις και το πατάρι, θα πρέπει να υπολογίσεις και γι αυτό φωτισμό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...επειδή όμως το πατάρι επικοινωνεί με τον χώρο του καταστήματος σαν διαχωριστικές επιφάνειες τι θα έχω??

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θεωρήσεις την επιφάνεια του παταριού ως τμήμα της θ.ζ., οι διαχωριστικές επιφάνειες είναι αδιαβατικές (=σαν να μην υπάρχουν).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.... αν έπαιρνα μόνο τμ. του καταστήματος σαν θερμική ζώνη όπως μου πρότεινες πιο πάνω διαχωριστική θα είχα μόνο το δάπεδο του παταριού???

Link to comment
Share on other sites

Στο μισθωτήριο γράφει τα τ.μ του καταστήματος κ του παταριού. Εγώ στο πιστοποιητικό αν γράψω συνολικό εμβαδό=εμβαδό καταστήματος χωρις το πατάρι=εμβαδό θερμικής ζώνης στο πεα θα φαίνονται μόνο τα τ.μ του καταστήματος. Το ότι θα βάλω σαν όγκο τον συνολικό αλλά σαν τ.μ μόνο του καταστήματος τι διαφέρει απο το να βάλω και τα τ.μ του παταριού??προσπαθώ δηλ. να καταλάβω λίγο την λογική!

 

Αν η χρήση του παταριού είναι βοηθητική, βάζεις θ.Ζ. το ισόγειο + έναν ΜΘΧ το πατάρι.  Άρα στο ΠΕΑ θα φαίνετεται το συνολικό εμβαδόν.

 

Αν είναι χρήση καταστήματος το πατάρι, βάλε Θ.Ζ. όλα τα τ.μ. .

 

Αν κάνεις το πρώτο, διαχωριστική είναι το δάπεδο του παταριού και οι τοίχοι του παταριού προς το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ έχει πατάρι που επικοινωνεί με τον χώρο πωλήσεων, μέσω ανοικτού εξώστη (και πιθανόν μέσω της σκάλας αν δε υπάρχει πόρτα προς αυτήν). Υπάρχει κυκλοφορία αέρα, οπότε πως θα μπορούσε να θεωρηθεί το πατάρι ως μ.θ.χ.; Ως μια δεύτερη θερμική ζώνη, ίσως, αν συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις. Αλλά μ.θ.χ.;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.