Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

Συνάδερφοι πέρασα και τον φωτισμό. Παρέμεινα ίδια κατηγορία αλλά με τιμή 2,12 από 1,85 που είχα πριν. Σε ένα άλλο μαγαζί που είχα βέβαια και ήταν κατάστημα (500lx από πίνακα 2.4) η αλλαγή ήταν τεράστια. Από κατηγορία Ε με φωτισμό ΚΑ πήγα στην τελευταία.

 

hkamp τα αποτελέσματα τώρα τα βλέπεις πιο κοντά σε κάτι που θα περίμενες να δεις;

Έχω περάσει και τα σενάρια βελτίωσης, όπου στο πρώτο με αλλαγή των τζαμιών σε διπλά έχω πολύ μικρή αλλαγή στην κατάταξη ενώ στο δεύτερο που βάζω και αλλαγή των κλιματιστικών με COP και EER 3 βελτιώνεται αρκετά και μπαίνει στην κατηγορία Δ. 

 

https://www.dropbox.com/sh/ifv51jkgnwmh6j9/AAAUexDI6KdDhYl4dTvoYk69a?dl=0  

Edited by gianni_s
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδερφοι καλημέρα!

 

Σε κατάστημα με

- Ισόγειο = 35 τμ 

- Υπόγειο = 35 τμ (h=3.00)

- Πατάρι = 30 τμ (h=2.75)

 

τα οποία όλα συνδέονται μεταξύ τους με εσωτερική σκάλα,

πώς καταχωρούνται;

 

Συνολική επιφάνεια = 35+35+30=100 τμ

ΘΧ = 65 τμ

ΜΘΧ = 35 τμ

?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνολική επιφάνεια = 35+35+30=100 τμ

ΘΖ = 65 τμ

ΜΘΧ = 35 τμ

 

Ναι ... στη περίπτωση που έχεις πόρτα στο υπόγειο που απομονώνει το ισόγειο απο το υπόγειο

 

Αν όχι,  το λαμβάνεις όλο (100τμ) ως ΘΖ.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εχω την εξής περίπτωση και αν και διάβασα όλο το θέμα, δεν έχω καταλάβει πώς αντιμετωπίζεται. 

 

Όταν σε ένα κατάστημα έχουμε κλειστό πατάρι που είναι διαχωρισμένο από τον υπόλοιπο όγκο του καταστήματος όπως φαίνεται στα σχέδια με τις χρήσεις όπως σημειώνονται, τότε θεωρούμε

 

α) για το ίδιο μήκος μία επιφάνεια όψης ή δύο(μία από δάπεδο Κ έως Π και μία από Π και άνω)  

 

β) μία θερμική ζώνη?

 

γ) τα τ.μ. μπαίνουν όλα στο ΠΕΑ 65+40=105 τ.μ.?

 

Ευχαριστώ

 

Το τμήμα της τοιχοποιίας που έρχεται σε επαφή με μ.θ.χ. άλλης ιδιοκτησίας  το σπάμε ή παίρνουμε ένα μ.ο.

post-37340-0-08675500-1453433668_thumb.jpg

post-37340-0-50294200-1453433677_thumb.jpg

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν έχει σημασία πώς θα πάρεις τις επιφάνειες, αρκεί η συνολική να είναι η σωστή. Αν δουλεύεις με εμπορικό πρόγραμμα βάζεις δύο επίπεδα με τους αντίστοιχους τοίχους. Αν δουλεύεις με ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, βάζεις μια επιφάνεια.

2. Μία θερμική ζώνη (εφόσον έχεις την ίδια χρήση)

3. Ναι. Διότι οι η/μ εγκ/σεις, και ειδικά ο φωτισμός, επηρεάζουν σημαντικά την κατάταξη.

Αν έχεις τοιχοποιία (και γενικά επιφάνεια) με περισσότερες της μιας οριακές συνθήκες, κάνεις διαχωρισμό. Το να κάνεις μ.ο. δεν είναι σωστή αντιμετώπιση (πρακτικά δεν έχει διαφορά) διότι δεν σου παρέχει εποπτεία. Αν π.χ. βάλεις στο σενάριο, θερμομόνωση της αντίστοιχης πλευράς, θα μπλέξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιαμβλιχε,

 

ο χωρισμός σε θερμικές ζώνες σελ. 18, ΤΟΤΕΕ 1. Αν έχουν τα ιδια Η/Μ οι χώροι, κατά την γνώμη μου μία ΘΖ. Οσον αφορά την γειτνίαση, μόνο με τον ΜΘΧ ασχολείσαι (αποθήκη). Με το διαμέρισμα είναι αδιαβατική επιφάνεια, δεν υπολογίζεις τίποτα. Εξετάζεις μόνο τα μ2 προς την αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω ΠΕΑ σε κατάστημα με πατάρι. Το πατάρι συνδέεται με το κατάστημα μέσω σκάλας και δεν υπάρχει πόρτα. Το κατάστημα είναι 26.90m2 και το πατάρι 8.75m2. To καθαρό ύψος του παταριού είναι 1.82m και έχει νομιμοποηθεί με τον 4178 σαν αποθήκη. Το κατάστημα έχει καθαρό ύψος 4.02m και κάτω από τον χώρο του παταριού 2.06m (0.14m είναι το πάχος του δαπέδου του παταρίου).

 

Στο εμβαδό του ΠΕΑ θα συμπεριλάβω και το πατάρι δηλαδή 26,90+8,75=35,65m2 ή μόνο το εμβαδό του κυρίως καταστήματος, δηλαδή 26,902;

Link to comment
Share on other sites

 

3. Ναι. Διότι οι η/μ εγκ/σεις, και ειδικά ο φωτισμός, επηρεάζουν σημαντικά την κατάταξη.

 

Σωστά, ευχαριστώ, το είχα ξεχάσει αυτό ότι είναι σημαντικός παράγων που λαμβάνουμε όλα τα τ.μ.

 

Ιαμβλιχε,

 

ο χωρισμός σε θερμικές ζώνες σελ. 18, ΤΟΤΕΕ 1. Αν έχουν τα ιδια Η/Μ οι χώροι, κατά την γνώμη μου μία ΘΖ. Οσον αφορά την γειτνίαση, μόνο με τον ΜΘΧ ασχολείσαι (αποθήκη). Με το διαμέρισμα είναι αδιαβατική επιφάνεια, δεν υπολογίζεις τίποτα. Εξετάζεις μόνο τα μ2 προς την αποθήκη.

έλα ντε, ότι θέλω λέω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

akaliak

δεν έχω καλή γνώση των πραγμάτων αλλά απ' ότι καταλαβαίνω μπορείς να το παραλείψεις αν είναι ανοικτό πατάρι και δεν έχει επιπλέον φωτισμό αφού είναι και αποθήκη.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω το ποστ του/της akaliak, με τις εξης σκεψεις:

εστω τα τετραγωνικα που αναφερει ,και το παταρι ειναι σαν και αυτο εδω.

Διαβασα ολη τη συζητηση που εχει ξεκινησει εδω και χρονια σ'αυτην την αναρτηση και εκθετω τη σκεψη μου.

Τα καθετα δομικα στοιχεια θα μπουν στους υπολογισμους ειτε ληφθει υπ' οψιν το εμβαδον του παταριου ειτε οχι. Τα οριζοντια (πλακα δαπεδου ισογειου και πλακα οροφης) κανονικα. Η ενεργειακη συνεισφορα του δαπεδου του παταριου ειναι μηδενικη. Το παταρι, ας πουμε οτι θα χρησιμοποιηθει για βοηθητικη χρηση. Κανεις δεν ξερει προς το παρον.

Απο τις παραμετρους που μπορω να σκεφτω, που επηρεαζουν τη συνεισφορα της επιφάνειάς του στο μοντελο του υπολογισμου ενεργειακης αποδοσης,  τα εσωτερικα θερμικα κερδη απο χρηστες και ηλ. εξοπλισμο ειναι σιγουρα δυο, οπως και οι αναγκες για φωτισμο και αερισμο. Δηλ. σ'αυτην την επιφανεια, θα υπαρχει καποια συγκεκριμενη δραστηριοτητα, η οποια θα εχει καποιες ενεργειακες συνεπειες/απαιτησεις.

Σκεπτομενος την περιπτωση να οριστει χωριστη θερμικη ζωνη (Θ/Ζ) χρησης «Διαδρομοι και αλλοι κοινοχρηστοι χωροι», μαλλον η ιδια η φωτογραφια μου την αποκλειει. Αρα, η αλλη επιλογη ειναι να ενταχθει στην κυρια χρηση, που ειναι καταστημα.

Αν επιλεγει να ληφθει υπ' οψιν ως βοηθητικος χωρος, ενταγμενος στην κυρια Θ/Ζ, κατα την παρ. 2.2 της ΤΟΤΕΕ1, γιατι, ουσιαστικα ενας ενιαιος ογκος ειναι, τοτε, απο τις παραμετρους που αναφερθηκαν παραπανω, αυτες που πραγματικα  επηρεαζουν το ενεργειακο αποτελεσμα ειναι οι απαιτησεις σε φωτισμο και αερισμο (θερμικα κερδη απο χρηστες και ηλ.εξοπλισμο μηδεν). Παραθετω εδω εδαφιο απο την ενοτητα 2.4.3 της ΤΟΤΕΕ1:

«Διευκρινιζεται πως για τον υπολογισμο του απαιτουμενου αερα για τη μελετη ενεργειακης αποδοσης, οι βοηθητικοι χωροι (πχ κλιμακοστασια, διαδρομοι, λουτρα, αποθηκες κ.α) καθε θερμικης ζωνης (σ.σ.  αρα, δεν οριζει χωριστη Θ/Ζ), θα συνυπολογιζονται με την τιμη του πιν. 2.3 που αντιστοιχει σε βοηθητικους χωρους. Δηλ. σε θερμικη ζωνη που περιλαμβανει και βοηθητικους χωρους (πχ θερμικη ζωνη γραφειων συμπεριλαμβανομενων των διαδρομων), ο υπολογισμος του απαιτουμενου αερισμου θα γινει με αλλη τυπικη τιμη για το εμβαδον της χρησης και με αλλη για το εμβαδον των βοηθητικων χωρων, συμφωνα με τον πιν. 2.3».

Μετα τα παραπανω δε θα μπορουσε κανεις να θεωρησει πως το παταρι αντιμετωπιζεται ως βοηθητικος χωρος, ενταγμενος στη Θ/Ζ καταστημα, που απο τους πινακες των επιμερους παραμετρων για χρηση «βοηθητικοι χωρου και διαδρομοι», τιμες διαφορετικες του μηδεν, εχουν μοναχα ο αερισμος και ο φωτισμος;
Σκεφτομαι, ομως, ακομη και να μην υπηρχε το παταρι (που εχει αυτην τη δευτερευουσα χρηση), αυτος ο ογκος του καταστηματος, θα επρεπε να αεριστει και να φωτιστει.

Αν λοιπον, το παταρι δεν προσμετρουταν στο συντ.δομησης, επειδη πχ εγινε με παλιο ΓΟΚ, δεν ειναι τραβηγμενο, να συνυπολογιστει η επιφανεια του σ'αυτην που θα αναγραφεται στο ΠΕΑ, αλλα και να επηρεασει την τιμη μοναδας της ενεργειακης καταναλωσης του ακινητου (kWh/m^2);

Και τελειωνω με μια απορια, σε σχεση με το εδαφιο που παρεθεσα παραπανω απο την ΤΟΤΕΕ1. Η οδηγια, λοιπον, λεει πως γινεται χρηση αλλης τυπικης τιμης για την κυρια χρηση και αλλης για το βοηθητικο χωρο, χωρις να οριζεται 2η Θ/Ζ  προσθετω εγω. Πού ξερει , ομως, το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ το οτι χρησιμοποιουνται 2 διαφορετικες τιμες, για να τις εφαρμοσει και στο Κ.Α.,  οταν βλεπει 1 μοναχα Θ/Ζ;
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.