Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

Συμφωνώ με τα παραπάνω εκτός από το φωτισμό.

Αν έχει φωτιστικά θα πάρεις την υφιστάμενη κατάσταση και όχι του κτιρίου αναφοράς.

Αν δεν έχει φωτιστικά θα πας με το κτίριο αναφοράς.

 

Τελευταία κατηγορία με φωτισμό όπως του κτιρίου αναφοράς δε μου κάθεται καλά.

Θα περίμενα να ήσουν σε καλύτερη κατηγορία. Εκτός αν έχει ηλεκτρικά σώματα για θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για θέρμανση-ψύξη έχει 2 κλιματιστικά οπότε με την αναλογία 1watt -> 3.4BTU έχω πολύ μεγάλη ισχύς της τάξης 35kW.

Θα ελέγξω τον φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Η ισχύς των κλιματιστικών δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο στα αποτελέσματα.

Τελευταία κατηγορία με τέτοια συστήματα λίγο δύσκολο να βγαίνει.

Τέλος πάντων.

Πέρνα σωστά τον φωτισμό και βάλε σενάρια για αυτόν.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Το είπα επειδή ανέφερες τα ηλεκτρικά σώματα για θέρμανση παραπάνω αλλά κάτι θα κατάλαβα λάθος. Θα περάσω σωστά τον φωτισμό και θα το ελέγξω πάλι όλο εφόσον κάτι δεν πάει καλά. 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα είχα κάνει λάθος στα συστήματα θέρμανσης-ψύξης γιαυτό και έβγαινε το κτίριο μου στην τελευταία κατηγορία παρόλο που ο φωτισμός ήταν του ΚΑ. Έβαζα στο πρόγραμμα ''Μονάδα παραγωγής άλλου τύπου'' με ΒΑ=0.85 ενώ περνώντας τα παρακάτω στοιχεία στις καρτέλες θέρμανση και ψύξη (Αερόψυκτη αντλία θερμότητας) και πάλι με φωτισμό ΚΑ γιατί ακόμα δεν το έχω διορθώσει, ενεργειακά είμαι στην κατηγορία Ε(1.85) όπως φαίνεται και στην εικόνα ''πεα''

Αυτό το αποτέλεσμα σου φαίνεται πιο λογικό;

Επίσης θέλω να ρωτήσω..το μαγαζί είναι καφετέρια όπως είπα και έχει φωτιστικά αλλά τώρα έχει κλείσει (δεν έχει ρεύμα) και θα νοικιαστεί σε άλλον. Εγώ καταγράφω την ισχύ των φωτιστικών όπως έχουν; Όπως δούλευε δηλαδή ως καφετέρια;

 

Στο link είναι τρεις φωτογραφίες. Καρτέλα θέρμανση-καρτέλα ψύξη και το αποτέλεσμα

https://www.dropbox.com/sh/ase7kp7q6q1z2qd/AAB_fAtvSg3baYUwT7-M9T46a?dl=0 

Edited by gianni_s
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να ρωτήσω..το μαγαζί είναι καφετέρια όπως είπα και έχει φωτιστικά αλλά τώρα έχει κλείσει (δεν έχει ρεύμα) και θα νοικιαστεί σε άλλον. Εγώ καταγράφω την ισχύ των φωτιστικών όπως έχουν; Ναι Όπως δούλευε δηλαδή ως καφετέρια; Ναι

 

Όσο για το αποτέλεσμα που δειχνεις (Ε), εκτιμώ οτι θα πέσει κι άλλο αν έχει διαφορετικό φωτισμό (που θα έχει) απο το ΚΑ.

 

Για σενάριο βελτίωσης, βάλε καινούργια A/C (με COP και EER) > 3.0 και επίσης βάλε αυτοματισμούς στο φωτισμό (οτι προβλέπεται στη πινακίδα για αναβάθμιση κατηγοριών)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η καφετέρια δεν έχει ρεύμα δε σημαίνει ότι δεν έχει εγκατάσταση φωτισμού. Αφού υπάρχουν φωτιστικά πρέπει να εκτιμηθεί η κατανάλωσή τους ως έχει.

 

Καταγράφεις την ισχύ και την τεχνολογία των φωτιστικών αλλά θα ακολουθήσεις τα όσα ορίζονται στην 3η παράγραφο της 5.1.3.1 της ΤΟΤΕΕ1.

Δηλαδή: που αποδίδουν χαμηλότερη στάθμη (lx) γενικού φωτισμού από τα καθορισμένα στον πίνακα 2.4, τότε για τους υπολογισμούς , ως εγκατεστημένη ισχύς γενικού φωτισμού λαμβάνεται η υπολογιζόμενη ελάχιστη απαιτούμενη εγκατεστημένη ισχύς φωτιστικών της ίδιας τεχνολογίας με τη χρησιμοποιούμενη στο εξεταζόμενο κτήριο, που πληροί την ελάχιστη στάθμη (lx) γεινικού φωτισμού. ...... >>

 

Για περισσότερα δες αυτά που αναφέρονται στα αντίστοιχα θέματα για τον φωτισμό στο φόρουμ.

 

Μη θεωρήσεις ότι το θέμα του φωτισμού είναι κάτι με δευτερεύουσα σημασία και δε δώσεις σημασία στην ορθή καταχώρησή του.

Μπορεί να σου κατατάξει το κτήριο λανθασμένα με μεγάλη διαφορά (περισσότερες από μία κατηγορίες).

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα το προσέξω ώστε να γίνει ορθή καταχώρηση. Θα δω και τα όσα γράφονται και στο θέμα του φωτισμού στο forum και θα επανέλθω είτε με απορίες είτε με το ΠΕΑ μου!!  :smile: Ευχαριστώ για την βοήθεια που μου προσφέρετε! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.