Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι...

Τό τόπι δέν έχει χαθεί....Ήτοι...Δεν καταλαβαίνω στο τι δεν είναι ξεκάθαρο...αφού όταν υπάρχει πατάρι ανοιχτό το εντάσουμε στη θερμική ζώνη και όταν είναι κλειστό το αντιμετωπίζουμε ως μη θερμαινόμενο χώρο.

Στις περιπτώσεις των βοηθητικών χώρων εφόσον είναι λειτουργικά ανεξάρτητοι, ακόμη και αν θερμαίνονται, οι διαχωριστικές τους επιφάνειες θεωρούνται αδιαβατικές.

Όλα τα παραπάνω τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση έχουν διευκρινιστεί από τα σεμινάρια των μόνιμων ενεργειακών επιθεωρητών.

Απλά θα πρέπει κάθε περίπτωση να εξετάζεται με προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν περιμένεις από άσχετους πολλές φορές εισηγητές να τα διευκρινήσεις κάηκες. Κράτα καμία πισινή σε αυτά που λένε .

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω 60 τ.μ ισογειο 30 τμ παταρι που ναι ανοιχτο (δεν εχει τοιχους ουτε γυψοσανιδες με το ισογειο) και 60 τ.μ υπογειο (το υπογειο επικοινωνει με 2 τ.μ ανοιγμα με ισογειο)

 

αν εχω καταλαβει σωστα οσα αναφερουν οι συναδελφοι βγαζω 60+30=90 τ.μ 1 ΘΧ και το υπογειο ΜΘΧ

το μοναδικο μου προβλημα ειναι οτι το παταρι εχει 2,10 υψος επομενως ως χρηση απο τον μελλοντικο ενοικιαστη ουτε ως Βοηθητικη χρηση δνε μπορει να παρει

 

εκει ειναι το θεμα μου....βοηθητικη χρηση δεν θα παρει αλλα ομως θα μετρησω τα τ.μ σαν ναναι κανονικο καταστημα σε ΦΩΣ-ΝΩΠΟ ΑΕΡΑ ?

 

 

και το καταστημα ειναι αδιαμορφωτο επομενως ολα με θεωρητικα συστηματα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μπορει καποιος να περιγραψει ενα απλο σεναριο για Πεα καταστηματος με πατάρι,προφανως ο ηλιακος δεν εμπιπτει στα σεναρια....και λογω μη διαμορφωσης παω με θεωρητικα συστηματα...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολεοδομικό και ότι μετράει στο Σ.Δ. πρέπει να μπει στο πιστοποιητικό. Αν δεν μετράει στο Σ.Δ. το αντιμετωπίζεις όπως λέει ο gandalfthegrey κατά τη γνώμη μου με όσα αναφέρουν οι ΤΟΤΕΕ περί αδιαβατικών οριζόντιων στοιχείων και διαχωρισμού θερμικών ζωνών και ΜΘΧ.

 

Διαφορετική μόνωση το ένα σενάριο ή διαφορετικοί υαλοπίνακες αντί γι αυτά που έχουν όλα αυτά τα καταστήματα με το μονό τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έστω ότι καταγράφουμε ότι μετράει στον Σ.Δ.

 

Ότι μετράει όμως με την τρέχουσα νομοθεσία ή με τους όρους που βγήκε η άδεια;

 

Για παράδειγμα τα υπόγεια παλιά δεν μετράγανε στον συντελεστή δόμησης, ενώ αργότερα άλλαξε η νομοθεσία και αν ήταν λειτουργικά εξαρτημένα με χώρο κύριας χρήσης μετρούσε το 50% στον Σ.Δ.

Επίσης με τον ΓΟΚ η οροφή του υπογείου μπορούσ ενα είναι έως 1.50μ από την στάθμη του εδάφους. Αν ένα υπόγειο είναι στο +1.40μ, ενώ τότε δεν μέτραγε στον Σ.Δ. τώρα μετράει καθώς άνω του 1.20 δεν είναι υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερωτηση

Εχω κι εγω περιπτωση ΠΕΑ σε τσιπουραδικο που ειναι μεγαλο σε υψος, σαν οροφος και παταρι επισης μονο που στο οριο του παταριου τρεχει ψευδοροφη με τους αεραγωγους του μηχανικου αερισμου πανω που δινουν στα στομια

Μη βατο παταρι

 

Το υψος του οροφου θα το παρω ως την ψευδοροφη η ως την πλακα του 1ου ορόφου?

Το υπολοιπο τμημα εχει μεν κουφωματα τα οποια δεν ανοιγουν, δε μπορω να τα μετρησω καθοτι μη βατο, ενω ειναι και μη θερμαινομενο

 

Τα τετραγωνικα του καταστηματος δεν αυξανονται αν μετρηθει ολο το υψος, αλλαζει η επιφανεια η συνολικη των κατακορυφων που εχουν απωλειες, ενω προβλημα δημιουργειται με τη μετρηση των κουφωματων που δεν ειναι προσβασιμα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιάννη σε τσιπουράδικο πήγες και κάθεσαι και αγχώνεσαι να μετρήσεις μη προσβάσιμα ανοίγματα; Χτύπα κανά 2 καραφάκια επί τόπου και θα βρεις τη λύση στη στιγμή..... :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγα κακη ωρα για τσιπουρα, ακριβως επειδη επρεπε να μετρησω

Ασε που σκεφτομαι τι σοι απωλειες να υπαρχουν πανω απο την ψευδοροφη απο τη στιγμη που ουτε θερμαινεται ουτε ψυχεται...

 

Πως θα το αντιμετωπιζες?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά την εικόνα και δε κάνω λάθος, έχεις ένα πατάρι που χρησιμεύει σαν ψευδοροφή. Δηλαδή είναι σαν μια κατασκευή για να στηρίζει τους αεραγωγούς και τίποτα άλλο.

Νομίζω ότι θα πρέπει να θεωρήσεις το ύψος του μαγαζιού ως το δάπεδο του 1ου ορόφου.

Για τα κουφώματα δες αν μπορείς να τα προσεγγίσεις απ την έξω μεριά. Σε κάθε περίπτωση είμαι σίγουρος ότι θα βρεις τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.