Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι δεν έχει ηλιακο. Οπότε λες οτι είναι φυσιολογικό. Δεν βλέπω να κάνω και κανένα λάθος οπότε το προχωράω ετσι. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Edited by geofun
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα τον ταρζαν και το μετρησα

Απο πισω η ψευδοροφη δε συνεχιζοτανε οποτε το τραβηξα φωτο. ενω απο μπροστα το μετρησα σε μηκος απο το κατω κουφωμα και σε υψος απο το διπλα μαγαζι :D

Τζαμια οτι και κατω, διπλο 4-8-4, σταθερο και τελος!

 

Παμ παρακατ'

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι


έχω ΠΕΑ για κατάστημα το οποίο αποτελείται από δυο συνενωμένα καταστήματα με διαφορετική οριζόντιο ιδιοκτησία και στα οποία υπάρχει νομίμως υφιστάμενο πατάρι (προβλέπεται ως βοηθητικός χώρος). Το κάθε κατάστημα είναι 40τμ και το πατάρι 2*20τμ. Ακόμα δεν έχω διευκρίνηση αν τα τετραγωνικά συμμετέχουν στο συντ. δόμησης.  Λογικά θα κοιτάξω το ενοικιαστήριο...


 


Στον πελάτη ζητήσαν ΠΕΑ στην εφορία. Αυτό έγινε φαντάζομαι γιατί συνυπολογίσαν και τα τετραγωνικά του παταριού και βγήκαν 60 για το κάθε κατάστημα>50?


 


Στην περίπτωση αυτή πραγματοποιώ ένα κοινό ΠΕΑ για τις δυο ιδιοκτησίες ως ένα κατάστημα - ή για σιγουριά στην εφορία από τη στιγμή που υπάρχει διαφορετική οριζόντιος βγάζω από ένα ΠΕΑ για το κάθε κατάστημα; Έτσι κιαλλιώς το ίδιο θα πληρωθώ, συν ότι οι συνθήκες και για τα δυο είναι ίδιες (copy paste αν γίνουν δυο).


 


Επίσης για την επιθεώρηση πως προχωράω? Θεωρώ το κατάστημάα μαζί με το πατάρι σαν ενιαίο θερμαινόμενο χώρο και κάνω την επιθεώρηση σε έναν ενιαίο ανηγμένο χώρο 60τμ? Το πατάρι επικοινωνεί μέσω σπειροειδούς σκάλας αλλά είναι κλειστό με το κλασσικό κυκλικό άνοιγμα.


Ή κάνω ΠΕΑ για τα 40τμ θεωρώ πατάρι μη θερμαινόμενο και βάζω επικοινωνία με μη θερμαινόμενο αλλά στα συνολικά βάζω 60; Προσωπικά η πρώτη περίπτωση μου φαίνεται πιο σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε κατσε κατσε...

Τα καταστηματα ειναι συνενωμενα η οχι?

Αν ειναι συνενωμενα θα βγαλεις ενα ΠΕΑ για ενα καταστημα, οπως το βλεπεις.

Αν δεν επικοινωνουν εσωτερικα αλλα εχουν ξεχωριστες εισοδους, πας για δυο

 

Αν υποθεσουμε πως ειναι δυο ενωμενα σε ενα ενιαιο λειτουργικως, τοτε θα κανεις ενα πεα για ΟΛΟ το καταστημα

Λογικα τα παταρια θα επικοινωνουν εσωτερικα με ροη θερμοτητας ελευθερη απο κατω προς τα πανω και δε θα αποκοπτονται με τοιχο, πορτες κλπ

Σε αυτην την περιπτωση θα το παρεις ειτε μια θερμικη ζωνη ολοκληρο, αν θερμαινεται κι αυτο, ειτε δυο με το παταρι να εχει στοιχεια του ΚΑ

 

Σε περιπτωση που δεν επικοινωνει αλλα αποκοπτεται με καποια πορτα κλπ, ενω δε θερμαινεται, τοτε μπορεις να το θεωρησεις και ΜΘΧ, αν δε συμπεριεληφθη ση δομηση και γενικα χρησιμοποιειται ως βοηθητικος χωρος

 

Συνηθεστερη περιπτωση η πρωτη παντως

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λοιπόν ένα ένα:

- Τα καταστήματα έχουν ξεχωριστή οριζόντιο. Δλδ Ι1 και Ι2

- Το Ι1 έχει 1 ιδιοκτήτη ενώ το Ι2 2 άλλους ιδιοκτήτες

- Έχω στα χέρια μου τρία διαφορετικά ενοικιαστήρια.

- Αυτή τη στιγμή ο χώρος είναι γιαπί, οπότε το τι βλέπω εγώ δεν έχει μεγάλη σημασία - έτσι δεν είναι; Δεν υπάρχει τπτ τώρα, έτσι κιαλλιώς όλα θα πάνε με κτίριο αναφοράς

- Στην οριζόντιο το πατάρι δεν αναφέρεται αλλά υπάρχει βεβαίωση μηχανικού για τη νόμιμη ύπαρξή του ως βοηθητικού χώρου. Παράλληλα αναφέρεται και στο μισθωτήριο ως νόμιμα υφιστάμενος βοηθητικός χώρος

- Εάν κάνω ένα ΠΕΑ και για τα δυο θα βάλω δυο διαφορετικές οριζόντιες (Ι1 και Ι2?)

- Νομίζω πιο απλό είναι από τη στιγμή που πρόκειται για γιαπί και από τη στιγμή που υπάρχουν δυο μισθωτήρια να κάνω δυο ξεχωριστά ΠΕΑ

- Το πατάρι επικοινωνεί με ένα άνοιγμα σκάλας - οπότε τείνω στο να "ανοίξω" το χώρο στα 60τμ αλλά με θερμαινόμενο όγκο 40τμ * ολόκληρο ύψος

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε...

Το θεμα ειναι τι ειναι νομιμο απο τη δικη σου πλευρα

Τα συμβολαιογραφικα με τα πολεοδομικα για σειρα ετων ερχοντουσαν σε αντιπαραθεση

Δε σε απασχολει ποσες ΟΙ εχουν συσταθει

Εσυ θα βγαλεις ΠΕΑ για ο,τι βλεπεις με τα ματια σου τη στιγμη της αυτοψιας...

 

Το βλεπεις ενιαιο? Ενα θα κανεις. Ελα σε συνεννοηση με τους ιδιοκτητες πριν κανεις το παραμικρο. Θα καταθεσουν 2 συμφωνητικα, οσοι και να ειναι οι ιδιοκτητες, με ενα ΠΕΑ.

Εκτος και αν χωριστει στη συνεχεια, οποτε καλυτερα να περιμενεις για να βγαλεις ΠΕΑ σε καθε μαγαζι ξεχωριστα αλλα μετα τα εσωτερικα χωρισματα

 

Οσον αφορα το παταρι, παρτο 2η θερμικη ζωνη απο τη στιγμη που υτπαρχει ροη θερμοτητας

 

Αλλα αν τα εχεις ολα του ΚΑ, τοτε βαλτα ολα σε μια ΘΖ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα συμφωνήσω στο αυτό που βλέπω αυτό καταγράφω...

 

Το πρόβλημά μου εμένα με τα τετραγωνικά είναι όμως άλυτο.

 

Έχω 2*40τμ κατάστηματα ισογείου και 2*20τμ πατάρι. Αναφέρονται έτσι στα μισθωτήρια και υπάρχει βεβαίωση μηχανικού για την νόμιμη ύπαρξη. Αλλά στην ΟΙ δεν υπάρχει το πατάρι. Εγώ αν κάνω λχ ΜΙΑ επιθεώρηση θα βάλω "Κατάστημα 80τμ με 40τμ βοηθητικούς χώρους" αλλά στα συνολικά τμ 120?

 

Και η απορία μου είναι απλώς αν αυτό θα περάσει από εφορία... Την τυχούσα νομιμότητα μπορώ να την υποστηρίξω αν ποτέ κληθώ...

Edited by SbioTech
Link to comment
Share on other sites

Η εφορια δεν ειναι σε θεση να ελεγξει τη νομιμοτητα των τετραγωνικων του κτισματος.

 

Ελεγχει την υπαρξη ΠΕΑ και μονο

 

Θα περασει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδερφοι,

νέος σχετικά στον τομέα των ΠΕΑ θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω ένα ΠΕΑ για μαγαζί (καφετέρια) με κάτοψη ισογείου 160τμ και έχει πατάρι 50τμ στο οποίο έχει τραπέζια κανονικά. Το πατάρι μπροστά έχει κάγκελο οπότε υπάρχει οπτική επαφή καθώς επίσης και air-condition. Οπότε σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει και παραπάνω για τα τετραγωνικά θα θεωρήσω 160+50=210τμ και για όγκο 160*5,2=832κμ (5,2 είναι το συνολικό ύψος). Θα δουλέψω με μία θερμική ζώνη. Σωστά αυτά για την περίπτωσή μου;

Η πλάκα του παταριού είναι κανονική αλλά νομίζω δεν χρειάζεται να την περάσω κάπου στο κέλυφος εφόσον είναι σε επαφή με θερμαινόμενο χώρο (ούτε έδαφος, ούτε ΜΘΧ), δηλαδή αντιμετωπίζεται ως ενιαίος όλος ο όγκος. Σωστό αυτό;

Για φωτισμό και μηχανικό αερισμό έχω θεωρήσει του κτιρίου αναφοράς καθώς για μηχανικό αερισμό δεν υπάρχει κάποιο σύστημα. Αυτό είναι σωστό ή πρέπει να ορίσω κάτι άλλο;

Με ένα πρώτο τρέξιμο που έχω κάνει το κτίριο βγαίνει στην τελευταία κατηγορία ενεργειακά (οριακά). Ποια είναι πιθανά σενάρια βελτίωσης για τέτοια μαγαζιά εκτός από διαφορετική μόνωση και διαφορετικοί υαλοπίνακες που έχει αναφερθεί παραπάνω;

Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι πολύ χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.