Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

Εγω λεω το λογικο της υποθεσης. Αν εχω ενα καταστημα δικο μου με τα αυτα δομικα στοιχεια να το περιβαλλουν εχω καποιες απωλειες θεωρωντας μονοδιαστατη ροη θερμοτητας (ν. Fourier). Ξερω πχ οτι χαλαω ενα ποσο στανταρ καθε χρονο για πετρελαιο.

 

Αν σε καποια στιγμη μου ερθει να φτιαξω μια μεταλλικη κατασκευη εντος του καταστηματος για να βαλω αλλο ενα γραφειο υπερυψωμενο τα ιδια δομικα στοιχεια δεν εχω για τον ιδιο ογκο του καταστηματος; Θα εχω λογοτερεσ απωλειες μεταφορας; Ισως λογω αερισμου να εχω επειδη "επιβαρυνα" το χωρο αλλα οχι απο μεταφορα. Θα χαλαω λογοτερα χρηματα το χρονο σε πετρελαιο δηλαδη; Επειδη αυξησα τον παρονομαστη;

 

Αν βγαλω το παταρι θα χαλαω περισσοτερα δηλαδη το χρονο η κοροιδευω την καταταξη μειωνοντας τον παρονομαστη στην καταναλωση ανα τετραγωνικο;

 

Αυτο ειναι το πρακτικο. Τωρα η καταναλωση "ανα τετραγωνικο" ειναι θεμα χρησης, δομησης κλπ. Μη σκεφτομαστε μονο νουμερα. Να σκεφτομαστε την πραγματικη αξια του πεα. Η καταναλωση ανα τετραγωνικο πρεπει να συνοδευεται παντα με το εμβαδον και καπως να φαινεται και ποιο εμβαδο θεωρησε ο επιθεωρητης.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μπερδευτεί τελείως... Ας υποθέσουμε οτι έχουμε την τομή που παρέθεσε ο χρήστης nik αλλά δεν υπάρχει η ψευδοροφή. Το πατάρι δηλαδή έχει και οπτική επικοινωνία με τον υπόλοιπο χώρο. Το πατάρι έχει και αυτό όμως την ίδια χρήση με τον υπόλοιπο χώρο, συγκεκριμένα η χρήση είναι καφενείο. Ο χώρος κάτω (Α.κ) έχει εμβαδό 48 τ.μ. και το πατάρι (Α.π) έχει 25 τ.μ. Η επιφάνεια για υπολογισμό πόσο είναι? Είναι 48 τ.μ. οπότε δεν χρειάζεται ΠΕΑ ή είναι 73 τ.μ. και χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν το πατάρι μετράει στο συντεεστή δόμησης είναι 78τμ οπότε θέλει ΠΕΑ, άν όχι τοτε είναι 48τμ και δεν θέλει ΠΕΑ

 

Αλλα για δες τι γραφει και στο μισθωτήριο συμβόλαιο ο ιδιοκτήτης...

Link to comment
Share on other sites

Το τεε απαντάει πάντως στο faq σύμφωνα με τη λογική θερμομόνωσης ή μη του διαχωριστικού στοιχείου (ψευδοροφής ή αποθηκευτικού χώρου εντός διαμερίσματος) οτι εντάσεται στη θερμική ζώνη.

Πως ορίζονται οι ψευδοροφές μια θερμικής ζώνης για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης κτηρίου
Οι δευτερεύοντες βοηθητικοί χώροι που δεν θερμαίνονται και που συνδέονται λειτουργικά με μια θερμική ζώνη (π.χ. αποθηκευτικός χώρος εντός διαμερίσματος, ψευδοροφή που διαχωρίζεται από το θερμαινόμενο χώρο με δομικό στοιχείο που δεν είναι θερμομονωμένο) λαμβάνονται ως τμήμα της θερμικής ζώνης.

 

Δεν  απαντάει για τα τ.μ. Αν μετράει στο Σ.Δ. το βάζεις. Θα φαίνεται και στην οικ. αδ. όπως και στο μισθωτήριο άρα πρέπει να φαίνονται και στο ΠΕΑ για την εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα που να βαλω την περιπτωση μου και ετσι τη γραφω εδω

Εχω περιπτωση καταστηματος υπερυψωμενου, χωρις παταρι μεν, που στο μισο εχουν βαλει ψευδοροφη, δε και τα κουφωματα (σταθερα) που ειναι εντος ψευδοροφης, στη φατσα του καταστηματος, τα εχουν καλυψει με γυψοσανιδα.

Δεν ηταν ανοιγομενα τα κουφωματα, φαινεται και απο τα διπλα καταστηματα.

 

Πως θα τα λαβουμε σε αυτην την περιπτωση?

ως κουφωματα αγνοωντας την υπαρξη της γυψοσανιδας? Και πως θα τα μετρησουμε?

Η θα το θεωρησω ολο ως τοιχο να τελειωνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi,

 

κατά την γνώμη μου με τίποτα τοίχο. Αν δεν είναι οροφή γυψοσανίδας, αλλά πλάκες ορυκτών ινών, σήκωσε καμία και κοίτα με φακό τι γίνεται. Αν  είναι οροφή γυψοσανίδας, ψάξε για καμία θυρίδα επισκεψης.

Μάλλον θα είναι επένδυση γυψοσανίδας και ο αέρας θα περνά μια χαρά μεταξύ γυψοσανίδας κου κουφώματος. Θεώρησέ τα διαφανή, όπως τα βλέπεις απ έξω.  Το μέτρημα διαστάσεων είναι το δύσκολο (μάλλον κατά προσέγγιση).

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ορυκτη ινα. Ψευδοροφη ειναι κανονικα.

Απο εξω το βλεπω γυψοσανιδα!

Απο μεσα δεν το βλεπω καν!

Εξωτερικες διαστασεις μπορω να παρω, γιατι εχει μαρμαρινο κουτελο περιμετρικα

Αλλα παχη υαλοπινακων, αναλογια τζαμιου προς πλαισιο κλπ ουτε κατα διανοια....

 

Δεν ξερω... Τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει ότι υαλοπινακα εχουν τα λοιπα κουφωματα...

Σε παρομοια περιπτωση που φερεται να υπηρχε κουφωμα με μονο υαλοπινακα και γυρω γυρω επενδεδυμενο με κουτελο γυψοσανιδας κλειστο περιμετρικα, υπολογισα αναλυτικα το U του τοιχου γυψοσανιδος χωρις να λαβω υποψιν το παμπαλαιο κουφωμα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα πεα. Πρόκειται για ένα διαμέρισμα 72 τμ που έχει και σοφίτα μη θερμαινόμενη 51 τμ που τακτοποιηθηκε κιολας με τον 4178. Στο Πεα το αντιμετωπιζω ως εξης: συνολικη επιφανεια 123 τμ, θερμαινόμενη 72 τμ και βάζω και έναν μη θερμαινόμενο χώρο 51 τμ. Είναι λογικό να βγαίνει κλάσης Δ όταν ειναι κατασκευής 2007 με μόνωση κατα κθκ και λεβητα πετρελαίου;  Θα το περιμενα Γ ... Μήπως το γεγονός ότι εχει έναν μη θερμαινόμενο χώρο ρίχνει την κλάση του ή αντιμετωπιζω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.