Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

Eγώ δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά από μία τυπική ψευδοροφή πλην του ασυνήθιστα μεγάλου ύψους, συνεπώς θα ψήφιζα 1. Βγάζεις και φώτο για να είσαι καλυμμένος στην περίπτωση που το κάνει βατό πατάρι και νομίζω είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η διαφορά στο δικό μου το κεφάλι, είναι ότι έστω και αυτή η γυψοσανίδα/διαχωριστική επιφάνεια (θα το πω μπακάλικα) "εγκλωβίζει" αέρα με συνέπεια η όποια απώλεια/κίνηση κτλ να γίνεται από το "κάτω" κομμάτι του καταστήματος.

 

Σαν αποτέλεσμα πιστεύω ότι θα είναι παρόμοιο.

Αν έπρεπε να διαλέξω από τώρα θα έλεγα ότι η 2η λύση θα δώσει λίγο καλύτερο αποτέλεσμα. (η πρώτη λύση θα έχει μεγαλύτερο ανάπτυγμα τοίχων/απωλειών)

Δεν έχει κάτσει να ψάξω βαθύτερα την επιρροή ΜΘΧ οπότε μπορεί να κάνω λάθος.

 

Εποπτικά, η 2η λύση μου φαίνεται ορθότερη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 3 εκδοχες

1. Να το θεωρησω ολο ως μια θερμικη ζωνη με απωλειες στα κατακορυφα δομικα στοιχεια σε ολο το υψος

2. Να παρω θερμαινομενο χωρο το κατω και ΜΘΧ το πανω με διαχωριστικη τη γυψοσανιδα

3. Να θεωρησω U/2 στη διαχωριστικη επιφανεια του πανω

 

Το 3 είναι παραδοχή υπολογισμού για το 2. Μπορείς να προσθέσεις την "οροφή" προς ΜΘΧ είτε ως στοιχείο προς ΜΘΧ είτε ως στοιχείο σε εξ. αέρα με U/2.

Το 1 είναι για μένα το πιο σωστό. Εξαρταται βεβαίως την περίπτωση. Εγώ θεωρώ πως ακόμα και αν οι 2 χώροι ενώνονται υπάρχει διακριτοποίηση ως προς τη ζώνη και το μθχ (τουλάχιστον στο βάθος του μθχ ή στο βάθος της ζώνης). Πρακτικά όσο μικραίνει ο ΜΘΧ τόσο τείνουν να εξισωθούν οι διαφορετικές συνθήκες που επικρατούν στους 2 χώρους. Νομίζω σε ένα μεγάλο κατάστημα με ένα μικρό πατάρι δεν τίθεται θέμα αν θα το εντάξουμε στη ζώνη. Έτσι;

Ότι και να κάνεις πάντως το πρόβλημα και ίσως και εκεί που πρέπει να δοθούν διευκρινήσεις είναι τα τ.μ. που εισάγονται στο μενού της ζώνης στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. :shock:

 

Αυτό που έχει αναφερθεί είναι πως:

Όσα τέτοια καταστήματα είχαν πατάρι που δεν μέτραγε στο ΣΔ βάζαμε μόνο του ισογείου τα τετραγωνικά.

Σε όσα καταστήματα το πατάρι μέτραγε στο ΣΔ προσθέταμε και τα τ.μ. που είχε το πατάρι.

 

Για μένα είναι λάθος σκεπτικό το να συσχετίσουμε το ΠΕΑ με το τι είναι νόμιμα υφιστάμενο, τι μετράει στο Σ.Δ. κλπ. Εμείς απώλειες προς τα έξω υπολογίζουμε θεωρώντας πάντα συνθήκες στους εσωτερικούς χώρους. Τώρα αν ο ένας λέει πως το ισόγειο θα είναι στους 20οC και το πατάρι στους 10οC (ζώνη και μθχ αντίστοιχα) ενώ ο άλλος πως και οι 2 χωροι θα είναι στους 20οC με κανέναν από τους 2 δε θα διαφωνήσω. Είναι θέμα ΘΕΩΡΗΣΗΣ.

(Το ο ένας και ο άλλος είναι σχήμα λόγου...Μην παρεξηγηθούμε) 8-)

Link to comment
Share on other sites

@ ssouanis

Λογικό αυτό που λες, αλλά νομίζω ότι ισχύει και στις τυπικές ψευδοροφές, συνεπώς εφόσον τις αντιμετωπίζουν με κάποιον τρόπο οι ΤΟΤΕΕ, με τον ίδιο τρόπο θα πρέπει να αντιμετωπισθεί και η συγκεκριμένη ιδιόμορφη ψευδοροφή.

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά σε ισόγεια καταστήματα με βατό πατάρι βοηθητικής χρήσης (το οποίο δεν αναφέρεται σε ΔΕΗ, εφορία, ενοικιαστήριο κ.τ.λ.) στην θερμαινόμενη επιφάνεια βάζουμε και τα τετραγωνικά του παταριού ή μόνο του ισογείου ? Που έχετε καταλήξει ?

Edited by nik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με τις προηγούμενες απαντήσεις στα τετραγωνικά του καταστήματος βάζουμε ισόγειο+πατάρι αν το πατάρι μετράει στη δόμηση. Όλο μαζί το θεωρώ ΘΧ.

Εγώ αυτό έκανα σε κατάστημα 60 τμ ισογείου που επικοινωνεί με πατάρι 40 τμ με τρύπα στην πλάκα και εσωτερική σκάλα.

Το ισόγειο επικοινωνεί με τρύπα στην πλάκα και εσωτερική σκάλα και με υπόγειο, αλλά το υπόγειο το θεώρησα ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Μετραει-δε μετραει στη δομηση εγω δε δεχομαι να ΜΗ μετρησω στα τετραγωνικα το παταρι

Επειδη δηλαδη καποιοι ειδαν οτι θα μπορουσαν ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ να εκμεταλλευτουν το υψος του μαγαζιου, φτιαχνοντας στο μισο της πλακας ενα βατοτατο παταρι μεταλλικο που να στηριζεται στους γυρω τοιχους, δε θα το λαβω υποψιν επειδη δε μετρησε στη δομηση?

Μα αλλαζουν δραματικα οι καταναλωσεις, οι οποιες προκυπτουν ανα τ.μ.

Αλλες καταναλωσεις εχει ενας χωρος 100τ.μ. και αλλες ενας 150 τ.μ. ακομα κι αν οι απωλειες απο πλευρικες κατακορυφες επιφανειες δε μεταβαλλονται...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρατήρηση:

Όταν αυξάνεται η επιφάνεια στην "ζώνη" και όχι στα γενικά στοιχεία "κτίριο"

οι ενεργειακές καταναλώσεις για θέρμανση μειώνονται... :)

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως συνυπολογίσεις και τον απαιτούμενο αερισμό των επιπλέον τμ του παταριού, τότε οι καταναλώσεις μπορεί και να αυξάνονται, ανάλογα τι πραγματική χρήση έχει το πατάρι (κύρια χρήση ή βοηθητικός χώρος).

Και επίσης η κατάταξη γίνεται με τη σύγκριση με το κτίριο αναφοράς και όχι με απόλυτα μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.