Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές κάτω των 300 €. Περνάνε από ΕΤΕ;


Recommended Posts

Όχι. Στο πεδίο της "συμφωνηθείσας" βάζεις την καθαρή (χωρίς τον ΦΠΑ). Τον προσθέτει τον ΦΠΑ μετά στο τέλος στην εντολή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τώρα το θυμήθηκα, tpanag έχεις δίκιο. Βγάζουμε το όριο των 300 €. Η ερώτηση που έκανα επαναδιατυπώνεται:

"Για αμοιβή κάτω των 300 € (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ), για βεβαίωση μη αυθαιρεσίας:

1. Κόβουμε ΦΕΜ 10%;

2. Περνάμε την αμοιβή στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ;

3. Πληρώνουμε κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ; (προφανώς επί της νόμιμης 1569,58 €)"

Βέβαια αν στο 2 απαντήσετε ΝΑΙ, τότε αυτόματα και στο 3 γίνεται ΝΑΙ, σωστά;

 

Ξέχασα το εξής: Εννοώ για απλή βεβαίωση μη αυθαιρεσίας που δεν έχει προηγηθεί ρύθμιση. Αλλάζει κάτι στις απαντήσεις σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.. Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι αναφορικά με τα προηγούμενα.. Το ερώτημά μου θα διαφέρει λίγο αλλά ελπίζω να μην έχει ερωτηθεί ξανά και να μην γίνω κουραστικός..

Η ερώτηση είναι η εξής και ερωτώ επειδή ειμαι νέος στο επάγγελμα : ''Κατά πόσο ειναι απαραίτητος ένας λογαριασμός μηχανικού στην Εθνική τράπεζα?" Πρέπει οπωσδήποτε να έχω εκεί δηλαδή? Δεν μπορούν να γίνουν κρατήσεις υπερ τσμεδε κτλ απο αλλες τράπεζες?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ πληρώνονται με ειδικό έντυπο στην ΕΤΕ (χωρίς να είναι απαραίτητη η ύπαρξη λογαριασμού σε αυτήν).

Ο λογαριασμός όψεως της ΕΤΕ ήταν αναγκαίος όταν χρειάζονταν να γίνεται κατάθεση των αμοιβών μας εκεί και να προσκομίζεται στην ανάλογη δημόσια υπηρεσία αντίγραφο αυτής της κατάθεσης (η οποία κατάθεση έπρεπε για να υλοποιηθεί να "φέρει" τον ειδικό κωδικό πληρωμής από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ). Ακόμα για κάποιες εργασίες μας είναι αναγκαίος. προβλέπω ότι, σε λίγο χρονικό διάστημα δεν θα υφίσταται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!

Άρα προς το παρών τουλάχιστον, χρειάζεται.. Αξίζει να κάνω έναν.

Για παράδειγμα για τακτοποιήσεις 4014 προς το παρών είναι αναγκαίος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι bagg21, και για τις ρυθμίσεις Ν.4014 χρειάζεται να κατατεθουν οι αμοιβές σου σον λογαριασμό της ΕΤΕ.Οποτε πρεπει να ανοιξεις εναν

Link to comment
Share on other sites

Ναι bagg21, και για τις ρυθμίσεις Ν.4014 χρειάζεται να κατατεθουν οι αμοιβές σου σον λογαριασμό της ΕΤΕ.Οποτε πρεπει να ανοιξεις εναν

 

Από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το μυαλό όλων μας έχει γίνει λάσπη πλέον.

'Εχουμε γίνει ανέκδοτο, από την μια δεν υπάρχει αντικείμενο εργασίας και όρεξη και από τη άλλη όταν ''κάτσει'' κάτι δεν ξέρουμε και πως θα το πληρωθούμε και έχουμε και ενοχές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.