Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στελέχωση


kitsos

Recommended Posts

δυο παρατηρησεις σε οσα πολυ σωστα αναφερατε..

α) με τον ΠΜ και το δικο σου ΜΕΚ Α θα κανεις Α2 σε ολα καθως θα εχεις 2 ΜΕΚ ΟΔΟ,ΥΔΡ και θα παρασυρουν κ τα υπολοιπα

β) το υπεχωδε ζηταει αναλογα με το μεκ του στελεχους ιδιωτικο συμφωνητικο με την ελαχιστη αμοιβη της ταξης του μεκ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eπειδή στο δ15 δε σήκωνε κάποιος τηλεφωνο σήμερα, μπορείς να μου πείς για το β) ;

 

Στη περίπτωση μου, θέλω ένα ΜΕΚ Α' ΟΙΚ.

 

Εφόσον υπογραφεί ιδ. συμφωνητικό, προφανώς πρέπει να κατατεθεί και στην εφορία έτσι; και ασφαλώς να κοβονται τα σχετικά παραστατικά. Εκτός αν το ποσό της πιάτσας ειναι μικρό (που μου φαίνεται λογικο,μιας και μιλάμε για μεκ α).

Link to comment
Share on other sites

το ποσο για το Α δεν το θυμαμαι ακριβως θα σε γελασω..αλλα παντα υπαρχουν παραθυρακια τα οποια θα σου πω πριβε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αγαπητέ! Ετσι για το θεαθήναι, στο Δ15 να ρωτήσω για το ποσό του ΜΕΚ Α ;

 

Εκτός κι αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος που το έχει/είχε διαθέσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εαν το γνωρίζεται , υπάρχει η δυνατότητα σύστασης ετερόρυθμου εταιρίας με τον ΠΜ να είναι το ετερόρυθμο μέλος και η εταιρία να γραφτεί στους καταλόγους εγγυοδοσίας του ΤΣΜΕΔΕ ;

Ποιά άλλη μορφή εταιρίας είναι πιο σωστή να δημιουργηθεί ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είναι θεσμοθετημένη η αμοιβή για πτυχία ΜΕΚ ή είναι υπο διαπραγμάτευση; Είσαι δηλαδή υποχρεωμένος να υπογράψεις συγκεκριμένη σύμβαση; Αν ναι ποιος νόμος το αναφέρει, γιατί δεν μπορώ να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δυο παρατηρησεις σε οσα πολυ σωστα αναφερατε..

α) με τον ΠΜ και το δικο σου ΜΕΚ Α θα κανεις Α2 σε ολα καθως θα εχεις 2 ΜΕΚ ΟΔΟ,ΥΔΡ και θα παρασυρουν κ τα υπολοιπα

 

1)o ΠΜ και ο Εργων Υποδομης κανουν Α2 σε ολα?! ακομα και στα Οικοδομικα?

 

ο Εργων Υποδομης εχει ΜΕΚ Α ΟΔΟ, ΥΔΡ και με τα αντιστοιχα του ΠΜ θα κανουν Α2 σε αυτες τις κατηγοριες, ενω οικοδομικα ΜΕΚ Α εχει μονο ο ΠΜ επομενως εκει θα κανουν Α1.

Δεν είναι έτσι?

 

Εαν παρασυρει τα υπολοιπα, τοτε δηλαδη ενας ΠΜ και ενας αρχιτεκτονας θα κανουν Α2 σε ολα? ακομα και στα ΟΔΟ, ΥΔΡ που δεν εχει ο Αρχιτεκτονας?

 

2)Στον πινακα στελεχωσης της εταιριας αναγράφονται μονο τα μελη της εταιριας που εχουν ΜΕΚ?

τα υπολοιπα μελη της Ο.Ε. που δεν εχουν ΜΕΚ, ΔΕΝ αναγροφονται στον πινακα στελεχωσης της αιτησης?

 

 

3)Απο ποτε μετραει η 3ετια για την αναβαθμιση του Α2 της παραπανω εταιριας, σε 1ης ταξης?

απο την στιγμη που βγαζει το ΜΕΕΠ η εταιρια ή μετραει ξεχωριστα η 3τια απο την εκδοση του καθε ΜΕΚ ξεχωριστα? οποτε οταν συμπληρωσουν και τα δυο ΜΕΚ την 3ετια τοτε κανουν αναβαθμιση σε 1ης ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχεις χάσει την μπάλα φαίνεται και δεν καταλαβαίνεις τι σου λέμε

Καταρχήν από ΤΕΙ αρχίζεις από Α ΜΕΚ και κάνεις Α1 ΜΕΕΠ

Από πολυτεχνείο μπορείς να πας κατευθείαν υπό προϋποθέσεις σε Β ΜΕΚ επομένως σε Α2 ΜΕΕΠ

Η στελέχωση του ΜΕΕΠ γίνεται μονό από μηχανικούς είτε ΤΕΙ η ΑΕΙ

Υπάρχει ένας πινάκας

http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=63

που λέει η κάθε σχολή σε ποιες κατηγορίες μπορείς να κάνεις αίτηση

Πχ δομικών έργων ΜΟΝΟ οικοδομικά

Αν βάλεις έναν ΧΑΣΑΠΗ στην ΟΕ είναι δυνατόν να έχει ΜΕΚ

Η επόμενη αναβάθμιση ξεκάνει από τότε που πηρές το τελευταίο ΜΕΚ

http://www.ypexd15.g...t.aspx?tabid=71

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Δεν ηταν τοσο περιεργες οι ερωτησεις, εκτος ισως της διευκρινησης για την στελεχωση.

ΟΚ το ξεκαθαρισα, στην στελεχωση αναφερονται μονο οσοι εχουν ΜΕΚ.

 

Η αλλη ερωτηση ηταν, εαν η αναβαθμιση μετραει στην 3ετια του ΜΕΕΠ ή του ΜΕΚ, μου απαντησες οτι η αναβαθμιση μετραει 3ετια για το ΜΕΚ. Το ξεκαθαρισα κι αυτο.

 

 

Η πρωτη ερωτηση ειχε να κανει με αυτο που εγραψε ο chrmats

δυο παρατηρησεις σε οσα πολυ σωστα αναφερατε..

α) με τον ΠΜ και το δικο σου ΜΕΚ Α θα κανεις Α2 σε ολα καθως θα εχεις 2 ΜΕΚ ΟΔΟ,ΥΔΡ και θα παρασυρουν κ τα υπολοιπα

δηλαδη ενας ΠΜ κι ενας Εργων Υποδομης θα κανουν Α2 σε ΟΔΟ, ΥΔΡ και ΟΙΚ ??

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ναι παύλε.

 

Αυτό που σου εξηγεί ειναι το εξής: Εχεις ΜΕΚ Α εσύ του πολυτεχνείο στα πάντα. Εχει και ΜΕΚ Α ο εργων υποδομής σε ΟΔΟ,ΥΔΡ,ΛΙΜ

 

2 ΜΕΚ Α κανουν ένα Α2 ΜΕΕΠ, σε ΟΛΑ ομως. Μιλάμε για το ΜΕΕΠ της εταιρίας. Απο μόνα τους τα ΜΕΚ ειναι Α του καθενός στις ανάλογες κατηγορίες.

 

Εγώ δηλαδή σήμερα εχω Α2 σε ΟΔΟ ΥΔΡ. Αν πάρω το ΜΕΚ Α σου, σε ΟΙΚ,ΒΙ ΠΕ ΕΝ πως διαολο λεγονται, το ΜΕΕΠ μου θα γίνει Α2 ΠΑΝΤΟΥ, και στις δικές σου. Αυτό επειδή τις συμπαρασύρει προς τα πάνω.

 

Εκτός αν τα λέω λάθος, ας διορθωθώ...(ετσι μου τα εχουν πεί και μένα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.