Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση θερμοδιακοπής στα κουφώματα


Inzaghi

Recommended Posts

Μια απορια μου δημιουργηθηκε τις προαλλες σε μια αυτοψια και ηθελα να τη μοιραστω μαζι σας...

Η θερμοδιακοπη στο κουφωμα γινεται ορατη απο το προφιλ του κουφωματος?

Παρακατω παραθετω φωτογραφια οπως την τραβηξα χτες... Δειτε και πειτε μου αν η μαυρη κατακορυφη λωριδα στη μεση του κουφωματος ειναι θερμοδιακοπη η οχι...

Ευχαριστω!

post-47080-0-18266800-1340406585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί αυτή φώτο για να καταλάβει κανείς αν έχει πολυαμίδιο.Στα περισσότερα κουφώματα αλουμινίου είναι ορατή η θερμοδιακοπή αλλά εδώ το δικό σου είναι συνθετικό η' κάνω λάθος?Προσπαθησε να φωτογραφίσεις το κάσωμα και μακριά από την κλειδαριά.

Link to comment
Share on other sites

Αλουμινιου ειναι το κουφωμα, ειναι παλιο βεβαια, τουλαχιστον 10ετιας αλλα κατι μου ανεφερε ο ιδιοκτητης για θερμοδιακοπες κλπ, το ειδα και ειπα να φωτογραφισω...

Δεν ξερω αν γινεται αντιληπτο η τι αλλο θα επρεπε να δω για να το καταλαβω, παντως το παρον κουφωμα, αν εχει θερμοδιακοπη, αυτη δεν ειναι μεγαλυτερη απο 6mm

Το θεμα ειναι αν ειναι πραγματικα θερμοδιακοπη αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Για να δείς αν ενα κούφωμα είναι θερμοδιακοπής πρέπει να αφειρέσεις το λάστιχο και να προσέξεις το πλαίσιο. Αν το πλαίσιο είναι 2πλό (από δυο κομμάτια) είναι θερμοδιακοπτόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Θερμοδιακοπτόμενο κούφωμα ή όχι?

Τι παίζει με τη μαύρη φετούλα στο προφίλ?

8 χιλιοστά πάχους είναι.

 

Να το θεωρήσω θερμοδιακοπτόμενο η απλό?

post-47080-0-12003200-1368277345_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα δύο λάστιχα (μαύρα), πιό κοντά στο αριστερό, διακρίνεται μια λωρίδα λίγο πιό λευκή, που ίσως είναι θερμοδιακοπή.

Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί δεν βοηθάει και πολύ η φωτογραφία.

Αν είσαι κοντα, και το ψηλαφήσεις καταλαβαίνεις σίγουρα το διαφορετικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Το δεξι, το μαυρο ειναι λαστιχο.

Εγω ρωτησα για την αριστερη λωριδα, που δεν ειναι λαστιχο αλλα ενα κομματι πλαστικο.

Μετρωντας παχη εντος και εκτος προεκυψε οτι ειναι μεσα στο παχος του τζαμιου, που ειναι 4-20-4

Δεν ειναι στο ιδιο υψος με το περιμετρικο εξωτερικο λαστιχο.

 

Αν υπαρχει θερμοδιακοπη ειναι αυτο.

Ειναι ομως?

Link to comment
Share on other sites

Αν με την αφή κατάλαβες ότι είναι πλαστικό, τότε είναι θερμοδιακοπή.

Πρέπει να το βρήκες και στην κάσα του κουφώματος.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό από το κτίριο. Δεν νομίζω ότι φαίνεται η θερμοδιακοπή απ' έξω. Δες αν αναγράφει πουθενά τον αριθμό σειράς του κουφώματος και ψάξε στα φυλλάδια της εταιρείας

 

Κοίτα και αυτό το φυλλάδιο εταιρείας. Η θερμοδιακοπή φαίνεται με πορτοκαλί.

 

Με βάση το πείραμα που φαίνεται εδώ, μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο. π.χ. να θερμάνεις υπερβολικά την μία επιφάνεια και να δεις πως ανταποκρίνεται στην απέναντι πλευρά.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.