Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη ύπαρξη κοινόχρηστου κλιμακοστασίου


Recommended Posts

Kan62 να σου πω οτι δεν πολυκατάλαβα το ερώτημά σου.

 

Περιγράφω αναλυτικότερα την κατάσταση.

Εχω κατοικία εκτός σχεδίου. Αποτελείται από Υπόγειο, Ισόγειο, Α' όροφο και Σοφίτα.

 

Η δόμηση στην εκτός σχεδίου είναι 200 τ.μ.

 

Αρα μπορώ να έχω

α) 200 τ.μ. + 12 τ.μ. σκάλα (γενικώς και στους δύο ορόφους)  + 1/2 τ.μ. του υποκείμενου Α' ορόφου για σοφίτα ???? = 200 +12 + σοφίτα

= 212 + σοφίτα?

 

β) 200 τ.μ. + 12 τμ. σκάλα ισόγειο προς Α΄όροφο + 12 τμ. τρύπα σκάλας Α΄ ορόφου + 1/2 τ.μ. του υποκείμενου Α' ορόφου για σοφίτα ???? = 200 +12 + 12+ σοφίτα = 224 + σοφίτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μη μπερδεύεσαι με αριθμούς και πράξεις ...

Η σκάλα είναι τμήμα ενός ορόφου που κατεβαίνει προς τα κάτω (σαν μιά γλώσσα) για να εξυπηρετηθεί ο όροφος, δηλ. να ανέβει κάποιος σ' αυτόν.

Πολεοδομικά το τμήμα αυτό το μετρούσαμε πάντα μαζί με τον όροφο από τον οποίο κόπηκε (κλείνοντας την τρύπα).

Π.χ. η τελευταία σκάλα με τη σοφίτα και η σκάλα από το υπόγειο κλείνοντας την τρύπα του ισογείου.

Ο ΝΟΚ σου λέει : εγώ κάνω δώρο 12 κιλά γλώσσες (συγνώμη τ.μ.), ένα υπόγειο και μιά σοφίτα (υπό προϋποθέσεις) ... τα υπόλοιπα τα χρεώνω ...

Άρα : αφαιρώντας τη στάθμη υπογείου και τη σοφίτα ... υπολογίζω μαζί όλες τις πλήρεις στάθμες ορόφων και αφαιρώ τα 12 τμ.

Στο παράδειγμά σου, δηλ. πρέπει : πλήρες ισόγειο + πλ. όροφος - 12 τ.μ. < 200 --> πλ. ισόγειο + πλ. όροφος < 212 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας kan62 να συνοψίσω...

 

1. Μετρώ όλα τα τετραγωνικά μέτρα του ισογείου και του ορόφου και έχω ένα BONUS + 12 τ.μ. για σκάλα που εξυπηρετεί τους δύο αυτούς ορόφους.

 

2. Το υπόγειο μετράει όλο (οχι στο Σ.Δ.) και τέλος

 

3. η σοφίτα μετράει όλη (όχι στο Σ.Δ. αλλα να πληροί την προϋποθεση ώστε να είναι < 50% της επιφανείας του υποκείμενου ορόφου και δεν αφαιρώ τα τ.μ. της "τρύπας" που αφήνει η σκάλα για να ανέβεις σε αυτή)

 

ΣΩΣΤΑ???

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχουσα διώροφη οικοδομή με άδεια του 89 στην οποια δεν εχει γινει σύσταση οριζοντίου. Ο όροφος στα επιχρίσματα αλλά εχει αναθεωρηθεί επ' αόριστον. Υπάρχει εξωτερικό ανοιχτό κλιμακοστάσιο, που όταν εκδόθηκε η άδεια τα τμ του δεν προσμετρούσαν στο σ.δ. Η εξωτερική σκάλα εξυπηρετεί μόνο τον όροφο. 

Σήμερα επιθυμώ να διαμορφώσω το κλιμακοστασιο και να το κλέισω αλλά αφού δεν έχω ούτε ένα τμ υπόλοιπο σ.δ. θα κάνω τροποποίηση της κάθετης να πάρω από το υπόλοιπο οικόπεδο.

το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να κερδίσω εγώ αυτά τα 12 τμ, ενώ δε θα κάνω καμία άλλη προσθήκη στην οικοδομή μου και επίσης αν η σκάλα μετράται 2 φορές ή μόνο στο ένα επίπεδο (επισυνάπτω παλιά εγκύκλιο) Εγγρ-40719/89.

[ΙΣΧΥΕΙ από 22.9.1989] Εφαρμογή της παρ.1Αα του Αρθρον-7 του ΓΟΚ/85.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να το κλείσει 

 

Θα πρέπει να κάνεις αναθεώρηση για αλλαγή μελετών 

Γιατί να μην μπορείς να επωφεληθείς από τα 12 τμ (από την στιγμή που δεν κάνεις προσθήκη) ;

κατα την γνώμη μου ούτε τροποποίηση κάθετης πρέπει να κάνεις

 

Αναγκαστικά θα πας με ΝΟΚ πρόσεχε το κτίριο πρέπει να έχει τις προδιαγραφές ΝΟΚ

 

μάλλον πρέπει να συνεννοηθείς με την ΥΔΟΜ

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.