Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για ΦΕΜ Και δύο ιδιοκτήτες


Recommended Posts

Εχω μελέτη για άδεια κατοικίας σε δύο συνιδιοκτήτες (50% έκαστος). Κόβω ένα ή δύο ΑΠΥ; Επίσης συμπληρώνω 1 κοινό ή 2 χωριστά έντυπα ΦΕΜ (ένα για τον καθένα; )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως το αντιλαμβάνομαι 2 ΑΠΥ με το μισό ποσό στον καθένα και 2 ΦΕΜ με ποσό το 1/2 του συνολικού.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά κόβω μια απόδειξη (με τα δύο ονόματα -αλλά με το ένα ΑΦΜ) και ένα ΦΕΜ (επίσης με το ίδιο ΑΦΜ)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν ΑΦΜ. Είναι περιττό για ιδιώτες. Μη "σπάτε" πάντως αμοιβές θα πρότεινα. Ειδικά τη διαδικασία του 4014 την κινεί ένας. Ούτε καν συναίνεση του τυχόν υπάρχοντα συνιδιοκτήτη δε χρειάζεται. Αν θέλουν αποδείξεις να κοιτάνε να μαζεύουν αυτές από τις ταβέρνες και τα "σκυλάδικα" (όσα κόβουν) τις οποίες όμως πετάνε επιδεικτικά για μαγκιά...

Link to comment
Share on other sites

Μα πρόκειται για άδεια και όχι για 4014. Μάλλον tpanag επειδή αυτή την εποχή κινείται μόνο ο 4014 το θεώρησες έτσι; :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σύζυγοι τότε συνήθως κόβουμε 1 ΑΠΥ.Αν έχουν άλλη σχέση καλύτερα 2 ΑΠΥ για να τα ξεχωρίζουν μην τυχόν και τσακωθούν στο μέλλον, εσύ να είσαι ξεκάθαρος με τα οικονομικά σας.

Link to comment
Share on other sites

tpanag

το ΑΦΜ είναι υποχρεωτικό για αμοιβή >ή =300 με ΦΠΑ

(όσες φορές δεν το είχα ο λογιστής μου, μου το ζητούσε)

 

Υ.Γ οι αποδείξεις μηχανικών δεν μπαίνουν πουθενά

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

tpanag

το ΑΦΜ είναι υποχρεωτικό για αμοιβή >ή =300 με ΦΠΑ

(όσες φορές δεν το είχα ο λογιστής μου, μου το ζητούσε)

 

Δεν υπάρχει καμία τέτοια υποχρέωση.

Υ.Γ οι αποδείξεις μηχανικών δεν μπαίνουν πουθενά

 

Χρησιμοποιούνται κανονικότατα για το αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

tpanag

προσωπικά γνωρίζω ότι για όποια απόδειξη προπληρώνεται ΦΕΜ, δεν μπαίνει στο αφορολόγητο

Ίσως όμως και να έχεις δίκαιο

Link to comment
Share on other sites

Aν και ειναι πιο βολικό να κόβουμε μια ΑΠΥ και να πληρώνουμε ένα ΦΕΜ , η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει εμπόδιο στο να κοπούν τόσες ΑΠΥ όσοι και οι ιδιοκτήτες οπότε και να πληρωθούν ισάριθμα ΦΕΜ. Ακόμα κι αν μιλάμε για τον 4014. Οποιος πληρώνει δικαιούται απόδειξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.