Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαναχώρηση σε αγορά λογισμικού από internet


Recommended Posts

Αγόρασα πριν μερικές μέρες λογισμικό από ιντερνετ με downloading και απλά δεν μου άρεσε πως δουλεύει.

Στον Ν.2251/94 αρθ4 Εμπορία από απόσταση αγαθών και υπηρεσιών, πλην των χρηματοοικονομικών υπηρεσιών" δεν αναφέρει κάτι για τα λογισμικά...

Μπορώ λέτε να το δώσω πίσω μέσα στο διάστημα των 14 ημερών?

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει χωρίς κλειδί (hasp ή αντίστοιχο)?

Δεν αναφέρεται τίποτα στους όρους της αγοράς?

 

edit: Μαζί γράφαμε akis73...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα η αγορά; Ο νόμος αναφέρει "πλήν των χρηματοοικονομικών". Είναι για τέτοια χρήση; Αν όχι καλυπτεται από αυτή τη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Να γιατί είναι απαράδεκτο που μερικές εταιρίες λογισμικού δεν έχουν demo εκδώσεις των προϊόντων τους.

Θα πρέπει να τα σκάμε για να πάρουμε "γουρούνι στο σακί", να μη γίνεται η δουλειά μας και μετά να τα ξανασκάμε σε δικηγόρο για να μπορέσουμε να αποζημιωθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή απευθύνθηκα στην ΓΓ καταναλωτή προς ενημέρωση μου. Με παρέπεμψαν στους όρους χρήσης (όπως είπε και ο akis73 σε κάποιο ποστ παραπάνω). Για να τους διαβάσω όμως έπρεπε να επανεγκαταστήσω το πρόγραμμα αφού δεν μπορούσα να βρω με τίποτα το αρχείο των όρων χρήσης.

Προτίμησα λοιπόν να μιλήσω με την εταιρία, η οποία και δέχτηκε την υπαναχώρηση χωρίς καμία αντίρρηση, χωρίς να ρωτήσει τον λόγο. (!!)

Προσπάθησαν για λογιστικούς λόγους να μου προωθήσουν -με κοσμιότατο τρόπο-, άλλο λογισμικό, αλλά αφού αρνήθηκα συμφωνήσαμε να συμψηφίσουμε το ποσό στη επόμενη αναβάθμιση άλλου λογισμικού που έχω από την εν λόγω εταιρία.

Ολα καλά, λοιπόν, συγχαρητήρια.

Και για να είμαστε επίκαιροι.... Το παν είναι η διαπραγμάτευση. :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.