Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαρτημένα τοπογραφικά και για συμβόλαια;;;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια θλιβερή σημείωση στο πιο πάνω,

φανταστείτε πόσα θα πάρει ο Τ.Ε. που θα πάει να τα "αποτυπώσει" και τη μπόχα που θα φάει...

Link to comment
Share on other sites

(Από GRTOPO)

ΥΓ. που να φανταζόταν ο ILIASTOP ότι με το άνοιγμα αυτής της θεματικής ενότητας θα εξελισσόταν μια διαφορετική συζήτηση.

 

Είχα καιρό να μπώ και βλέπω ότι το post μου έχει πάρει φωτιά !

Κατ'αρχάς αυτό που έγινε στην Κρήτη είναι τραγικό...

Δεν το σχολιάζω περαιτέρω...

Για να επανέλθουμε στο θέμα... (και να ρίξουμε τους τόνους λίγο) μίλησα με συμβολαιογράφο και μου είπε ότι η Δασική Υπηρεσία τον έστειλλε ,με τον Μηχανικό μαζί, αυτεπάγγελτα στον Εισαγγελέα γιατί μετά την αφαίρεση του δασικού τμήματος από το εμβαδόν αγροτεμαχίου κατά τον χαρακτηρισμό, αυτό δεν ήταν πια άρτιο καθώς ήταν κάτω από 4 στρέμματα . Και γιατί τους έστειλλε;;; Για ψευδή δήλωση 651, άκυρα συμβόλαια αφού το αγροτεμάχιο δεν ήταν άρτιο όπως αναγραφόταν στο συμβόλαιο κτλ. Ακούστε τι έγινε!!!...

Έτσι ο συμβολαιογράφος από εδώ και πέρα ζητάει τουλάχιστον ένα πιστοποιητικό ακαϊας και κατά κύριο λόγο εξαρτημένο τοπογραφικό για τα περαιτέρω...

 

Όσο αφορά την γνώμη μου για όσα ειπώθηκαν στο post είναι ότι πρέπει όλοι Π.Μ. και Τ.Μ. να κάνουμε σωστή δουλειά και να πληρωνόμαστε καλά για αυτήν. (Με το σωστή εννοώ βέβαια ακρίβεια τουλάχιστον μονόσυχνου GPS) Με αυτά και αυτά έχουμε κάνει μάγκες κάποιους κτηνοτρόφους αλλά και άλλους πολλούς...

Αλήθεια θα έκαναν το ίδιο σε δικηγόρους και συμβολαιογράφους;;;

Ε;;;;;;;

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους τους συναδέλφους,

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Ηλία πιστοποιητικό ακαίας θα λάβει και ο συμ/φος? Γιατί αυτός έχει κάψει γούνα.

Τεσπά αν καταγράψω έτσι εντελώς βιαστικά τις υπηρεσίες οι οποίες εμπλέκονται σε ένα τοπογραφικό διάγραμμα θα ήταν

-δασαρχείο

-αρχαιολογία

-πολεμική αεροπορία

-διευθυνση φάρων ναυτικου (ναυτικά οχυρά)

-κοιμητήρια

-ΕΥΔΑΠ (ρέμα)

-ΔΕΗ (γραμμές τάσης)

συμπληρώστε κατα το δοκούν...

 

μετά έχουμε:

-σχέδια πόλης

-οικισμοί

-περπο

-ΓΠΣ

-ΖΟΕ

-Νatura

-εκτός σχεδίου

Και όλα αυτά που είναι δουλειά και ευθύνη του κράτους να τα συλλέξει (κτηματολόγιο, δασικοί χάρτες) θα έρθει ο γνωστός κακομοιρίδης Τ.Μ. να τα βάλει σε μια σειρά και εαν δεν έχει γίνει τροποποίηση σχεδίου την προηγούμενη νύχτα να πάρει το χαρτζιλίκι του και να φύγει..

 

Μπράβο ρε παιδιά να χαίρεστε τις αμοιβές σας!!

Link to comment
Share on other sites

για ότι τραβάμε φταίμε εμείς και μόνο εμείς. που είναι οι συνδικαλιστές μας τόσα χρόνια να πιέσουν την πολιτεία να αποσυνδεθεί η δήλωση 651/77 από όλες αυτές τις υπηρεσίες?

 

μόνο μηχανικοί δεν είμαστε πλέον. συμβολαιογράφοι, δικηγόροι, δασολόγοι, και Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών. γιατί μη μου πείτε ότι υπάρχει επάγγελμα που του έχουν φορτωθεί τόσες ευθύνες και πρέπει να τρέξει σε τόσες υπηρεσίες.

και το ΤΕΕ να χρηματοδοτεί μελέτες σύγκρισης πανεπιστημιακών ιδρυμάτων. ακούς εκεί. δώσε κανένα φράγκο και φτιάξε online υπηρεσίες ρεεε που πρέπει κάθε φορά να πάω πολεοδομία για να πάρω όρους δόμησης.

αφού το κράτος είναι ανύπαρκτο. για να μην αναφέρω Γ.Υ.Σ. που πληρώνουμε μια ζωή να πάρουμε τριγωνομετρικά και μια πυκνωση δικτύου δεν έχει γίνει πουθενά.

 

τελοσπάντων επειδή τσατίστηκα άγρια με αυτό που συνέβει στο μηχανικό(το ..... το ΤΕΕ να παίρνει είδηση άραγε τέτοια περιστατικά και να παρεμβαίνει με το θεσμικό του ρόλο?)

γνώμη μου είναι ότι πρέπει να αλλάξει ο 651/77. το θεωρώ αδιανόητο όλο αυτό που συμβαίνει. είμαι νέος και εσείς οι παλιότεροι ίσως και να το θεωρείται φυσιολογικό αλλα πιστεύω ότι ευθύνη μας είναι μόνο να ΑΠΟΤΥΠΩΣΟΥΜΕ, να ΕΞΑΡΤΗΣΟΥΜΕ με ακρίβεια ΚΑΙ να δηλωσουμε την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα βάση ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΜΟΝΟ (εμβαδόν. πρόσωπο) από εκεί και πέρα ας το πάει το σχέδιο σε χίλιες δυο υπηρεσίες ο ιδιοκτήτης και ο συμβολαιογράφος. τόσα λεφτά θα πάρει. ας βγει και λίγο από το γραφείο.

 

τέλος να δώσω και τη συμπαράστασή μου στο μηχανικό που παραπέμθηκε στον εισαγγελέα. είμαστε όλοι πιθανοί να βρεθούμε στη θέση του.

Link to comment
Share on other sites

αλλα πιστεύω ότι ευθύνη μας είναι μόνο να ΑΠΟΤΥΠΩΣΟΥΜΕ, να ΕΞΑΡΤΗΣΟΥΜΕ με ακρίβεια ΚΑΙ να δηλωσουμε την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα βάση ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ

 

Κανονικά η ευθύνη μας θα έπρεπε μα φτάνει στο τεχνικό μέρος και μόνο .

Τα υπόλοιπα έπρεπε να τα εξάγει άλλος όχι εμείς . Σε τοπογραφικά διαγράμματα άλλων χωρών , έχει δει κανένας αράδες με γράμματα ;;;;

 

Εδώ συμβαίνει, το πρωτοφανές, να επιφορτίζεται ένα γεωμετρικό διάγραμμα με ένα σωρό ευθύνες νομικής φύσεως που αποποιείται το κράτος κατά πρώτον και οι νομικοί κατά δεύτερον .

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτά που είπε ο φίλος Iliastop, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

1) Σφάλμα (που και εγώ το κάνω και λέω να το κόψω) που βάζουμε τη Δ 651/77 σε τοπογραφικό που πάει για Δασαρχείο. Η δήλωση 651 συνάδελφοι όπως αναφέρεται και στον ομώνυμο νόμο.... μπαίνει όταν έχουμε μεταβίβαση κυριότητας !!! Γιατί να τη βάζουμε σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση????

2) ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ Ο ΔΑΣΑΡΧΗΣ παρέπεμψε το συμβολαιογράφο και τον τοπογράφο για ψευδή δήλωση???? από πότε ανατεθήκαν αρμοδιότητες εισαγγελέως στους Δασοκόμους?????????!!!!!!!! Δουλειά του είναι μόνο να αποφανθεί αν εμπίπτει στην οικεία του νομοθεσία και να το χαρακτηρίσει.-

NOTHING MORE NOTHING LESS!!!!!

3) Έρχομαι να παραπέμψω στη 1η παρέμβασή μου σε αυτή τη συζήτηση.... μήπως έχω δίκιο????

Link to comment
Share on other sites

N651/1977

Αρθρον 5.- 1. Εις πάσαν δικαιοπραξίαν έχουσαν ως αντικείμενον

μεταβίβασιν λόγω πωλήσεως οικοπέδου ή αγροτεμαχίου μετά ή άνευ

κτισμάτων επισυνάπτεται εις το πωλητήριον συμβόλαιον τοπογραφικόν

διάγραμμα, υπογραφόμενον υπό των συμβαλλομένων και του συντάσσοντος τούτο

μηχανικού ή υπομηχανικού εις το οποίον αναγράφονται τα μήκη των

πλευρών, τα όρια προς τας ομόρους ιδιοκτησίας, τα ονόματα των γνωστών

ιδιοκτητών των ως και το εμβαδόν του πωλουμένου ακινήτου. Επί του

διαγράμματος δηλούται υπευθύνως υπό του συντάσσοντος τούτο

μηχανικού ή υπομηχανικού εάν επί του μεταβιβαζομένου επιτρέπεται ή ού η

ανοικοδόμησις κατά τας κειμένας πολεοδομικάς διατάξεις. Εάν το

μεταβιβαζόμενον αποτελή τμήμα μεγαλυτέρας εκτάσεως, βεβαιούται εις το

αυτό σχεδιάγραμμα υπό του μηχανικού ή υπομηχανικού εάν και το

εναπομένον εις τον πωλητήν πληροί ή όχι τους όρους δομήσεως.

 

"Της κατά το προηγούμενον εδάφιον υποχρεώσεως εξαιρούνται αι λόγω

πωλήσεως μεταβιβάσεις αγροτεμαχίων, μετά ή άνευ κτισμάτων, κειμένων εις

καθαρώς αγροτικάς περιοχάς".

 

Το παραθέτω για καλύτερη επικέντρωση της συζήτησης. προφανώς το έχουμε όλοι.

 

chrisven

Συμπληρώνουμε το κείμενο με τη διατύπωση ότι αυτά ισχύουν σύμφωνα με τις κείμενες πολεοδομικές διατάξεις και ότι απαιτείται να υπάρξη γνωμάτευση ή έγκριση κια από τις υπόλοιπες αρμόδιες υπηρεσίες Δασαρχείο, Αρχαιολογία, κ.α.

 

 

panos

Ξέχασες τους αγωγούς φυσικού αερίου και τους αγωγούς καυσίμων :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έτσι όπως πάμε θα χρειαστεί και εξαρτήμενο τοπογραφικό και στην περίπτωση διόρθωσης ακόμα συμβολαίου σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου και εντός οικισμού....έλεος...την βοηθεία σας γιατί δεν έχω και GPS στην κατοχή μου βρεεεεε...με ένα total station μόνο μπορώ να γυρίζω ο κακομοίρης..και δεν παίζει και χρήμα καν...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χωρίς GPS δεν μπορείς να κάνεις εξάρτηση;

Δηλ. τόσα χρόνια πως το κάναμε, οι κακομοίριδες;

Εξαρτημένα τοπογραφικά με την αντίστοιχη αμοιβή και επαγγελματισμό

...και χωρίς κλάψες και παράπονα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.