Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Σε δημόσιο έργο έγιναν εργασίες που θα χρηματοδοτηθούν από το κονδύλι των απροβλέπτων πριν την έγκριση του σχετικού ΑΠΕ (1). Οι σχετικές ποσότητες (2) εμφανίστηκαν στην επιμέτρηση που συνόδευε τον 1ο λογαριασμό και πληρώθηκαν μέχρι το σημείο των εγκεκριμένων (χωρίς ΑΠΕ).

Ο ΑΠΕ εγκρίθηκε πρόσφατα. Επανυποβάλω επιμέτρηση? (3) Δεν έχουν γίνει επιπλέον εργασίες πέραν της 1ης επιμέτρησης που συνόδευε τον 1ο λογαριασμό. Ευχαριστώ.

 

(1) Καταλαβαίνω ότι ο ΑΠΕ είχε υποβληθεί πριν τον λογαριασμό με τις ποσότητες που θα χρηματοδοτηθούν από τα απρόβλεπτα. Σωστά ?

(2) Καταλαβαίνω ότι οι ποσότητες της επιμέτρησης που συνόδευαν τον 1ο λογαριασμό(**) (όχι αυτές που πιστοποιήθηκαν στο κυρίως σώμα του λογαριασμού μέχρι το ύψος των εγκεκριμένων) ταυτίζονταν με αυτές των αντίστοιχων άρθρων στην επιμέτρηση που συνόδευαν τον ΑΠΕ ?

(3) Με ποιον σκοπό και ως συνοδευτικού ποίου ?

 

(**) Δηλαδή στον πίνακα της επιμέτρησης του 1ου λογαρισμού έγραφες π.χ. άρθρο τάδε, ποσότητα επιμέτρησης 100, εγκεκριμένη 80, προς πιστοποίηση 80 ή έστω μικρότερη της εγκεκριμένης

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

(1) Καταλαβαίνω ότι ο ΑΠΕ είχε υποβληθεί πριν τον λογαριασμό με τις ποσότητες που θα χρηματοδοτηθούν από τα απρόβλεπτα. Σωστά ?

(2) Καταλαβαίνω ότι οι ποσότητες της επιμέτρησης που συνόδευαν τον 1ο λογαριασμό(**) (όχι αυτές που πιστοποιήθηκαν στο κυρίως σώμα του λογαριασμού μέχρι το ύψος των εγκεκριμένων) ταυτίζονταν με αυτές των αντίστοιχων άρθρων στην επιμέτρηση που συνόδευαν τον ΑΠΕ ?

(3) Με ποιον σκοπό και ως συνοδευτικού ποίου ?

 

(**) Δηλαδή στον πίνακα της επιμέτρησης του 1ου λογαρισμού έγραφες π.χ. άρθρο τάδε, ποσότητα επιμέτρησης 100, εγκεκριμένη 80, προς πιστοποίηση 80 ή έστω μικρότερη της εγκεκριμένης

 

1. Σωστά

2. Σωστά. Πιάσαμε τα maximum σε ορισμένες περιπτώσεις.

3. Δεν τα έχω ξεκαθαρίσει ακόμη καλά. Πρόκειται για τον δεύτερο λογαριασμό της...."καριέρας" μου. Έτσι, θεωρούσα ότι το πακετάκι Επιμέτρηση - ΠΠΑΕ - Λογαριασμός είναι αυτούσιο. Άρα, θα υποβάλλω μόνο λογαριασμό και το ανακεφαλαιωτικό ΠΠΑΕ, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά ΤΩΡΑ ΘΑ υποβάλλεις τον 2ο λογαριασμό και έχει εγκριθεί και ο 1ος ΑΠΕ. 

Σωστά ?

 

Εχεις υποβάλλει κανένα ΠΠΑΕ ?

α ΠΠΑΕ δεν είναι ανακεφαλαιωτικά αποτελούν αυτοτελή εκτελεσμένα τμήματα του έργου, το κάθε ΠΠΑΕ μπορεί να περιέχει 1,2,3,... Αναλυτικές επιμετρήσεις)

 

Αυτό σημαίνει ότι αν δεν έχεις υποβάλλει ΠΠΑΕ μπορείς να υποβάλλεις π.χ.

είτε:

α) 1ο ΠΠΑΕ με π.χ. δύο αναλυτικές επιμετρήσεις. 

Μια 1η ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ Επιμετρήση που θα αφορά τις ποσότητες του 1ου λογαρισμού και 

μια 2η ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ Επιμετρήση που θα αφορά τις ποσότητες από την 1η Αναλυτική μέχρι εκεί που θες (**).

είτε

β) 1ο ΠΠΑΕ με μια 1η ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ Επιμετρήση που θα αφορά τις ποσότητες του 1ου λογαρισμού, και

2ο ΠΠΑΕ με μια 2η ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ Επιμετρήση που θα αφορά τις ποσότητες από την 1η Αναλυτική μέχρι εκεί που θες (**).

είτε

γ) 1ο ΠΠΑΕ με μια 1η ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ Επιμετρήση που θα αφορά ποσότητες μέχρι εκεί που θες (**).

είτε ...

είτε ...

 

Μετά υποβάλλεις τον 2ο λογαριασμό με ποσότητες αυτές των εγκεκριμένων ΠΠΑΕ αλλά μέχρι τις εγκεκριμένες του ΑΠΕ.

 

 

(**) Δεν είναι απαραίτητο να είναι μέχρι τις ποσότητες του ΑΠΕ, μπορεί να είναι είτε λιγότερες από τις εγκεκριμένες είτε και παραπάνω. Εϊναι άλλο θέμα το τι ποσότητες θα πιστοποιήσεις στον λογαριασμό. Οι τελευταίες πρέπει να είναι σε ΠΠΑΕ και μικρότερες ή ίσες του εγκεκριμένου ΑΠΕ.

 

(Βασικά μπορείς να πιστοποιήσεις και κάποιο ποσοστό από ποσότητες μη εγκεκριμένου αλλά συνταχθέντα και προς έγκριση ΑΠΕ) 

  

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά κατάλαβες Γιώργο. Σ'ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικότατος. Το παράδειγμα με τα ΠΠΑΕ μου ξεκαθάρισε πολλά πράγματα. Και πάλι ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση σχετικά με τον 2ο λογαριασμό δημοσίου έργου.

 

Οι αναλυτικοί πίνακες και οι λογαριασμοί είναι ανακεφαλαιωτικοί, που σημαίνει ότι εάν έχω μαξιμουμ 10 τ.μ. ποσότητα και πληρωθώ τα 7 πρώτα από τον 1ο λογαριασμό, και στη συνέχεια κάνω άλλα 2 τ.μ., στον δεύτερο λογαριασμό εμφανίζω 9.τ.μ. Σωστά?

 

Ερώτηση:

Σε ποιό κομμάτι του λογαριασμού φαίνεται η πραγματική πραγματοποιειθήσα ποσότητα? Δλδ στο παραπάνω παράδειγμα, πώς θα φανεί ότι ο παρών 2ος λογαριασμός αφορά μόνο τα 2 τ.μ.?

Αν μπορούσε κάποιος να μου στείλει έναν λογαριασμό που έχει υποβάλλει (πέραν του 1ου), θα ήταν το βέλτιστο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κλείσω έργο στην εφορία αλλά έχω εκκρεμότητες στο έργο. Δεν έχει γίνει ακόμη η οριστική παραλαβή + μηδενικός κ τελικός λογαρισμός και δεν ξέρω ακόμη τι χρειαζεται.

 

1) Μπορεί να κλείσει το έργο;

 

2) Ακόμη και αν μπορεί μετά θα έχω κάποιο πχ με το κλείσιμο του έργου στο ΙΚΑ;

 

3) Για να μειώσω την εγγυτική καλής εκτέλεσης τι χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Για το 3ο:

 

Ν.4412/2016, Αρθρο 72, Παράγρ. 1, Εδάφιο β
"[...]
1. Οι αναθέτουσες αρχές ζητούν από τους προσφέροντες να παράσχουν, κατά περίπτωση, τα ακόλουθα είδη εγγυήσεων:
...
β) «Εγγύηση καλής εκτέλεσης», το ύψος της οποίας ...
...
Οι εγγυήσεις καλής εκτέλεσης επιστρέφονται στο σύνολό τους μετά την οριστική ποσοτική και ποιοτική παραλαβή του συνόλου του αντικειμένου της σύμβασης.
[...]"
 
 
Ν.4412/2016, Αρθρο 72, Παράγρ. 6, Εδάφιο β
"[...]
6. Για τις δημόσιες συμβάσεις έργων, πέραν των ανωτέρω, ισχύουν ειδικότερα τα εξής:
...
β) Η εγγύηση καλής εκτέλεσης, όπως αυτή διαμορφώθηκε κατόπιν τροποποιήσεων της σύμβασης, κατά το άρθρο 132, μειώνεται αμέσως μετά την έγκριση του Πρωτοκόλλου Προσωρινής Παραλαβής, σε ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) (*). Το σύνολο των εγγυήσεων καλής εκτέλεσης επιστρέφεται χωρίς καθυστέρηση, αμέσως μετά την έγκριση του Πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής και την έγκριση του τελικού λογαριασμού του έργου.
[...]"
(*) όχι κατά 20%
 
Ν.4412/2016, Αρθρο 72, Παράγρ. 8, Εδάφιο β
"[...]
8. Για τις δημόσιες συμβάσεις προμηθειών και γενικών υπηρεσιών:
...
β) εάν στο πρωτόκολλο οριστικής και ποσοτικής παραλαβής αναφέρονται παρατηρήσεις ή υπάρχει εκπρόθεσμη παράδοση, η επιστροφή των εγγυήσεων καλής εκτέλεσης και προκαταβολής γίνεται μετά την αντιμετώπιση, κατά τα προβλεπόμενα, των παρατηρήσεων και του εκπρόθεσμου. Αν τα αγαθά ή οι υπηρεσίες είναι διαιρετά και η παράδοση γίνεται, σύμφωνα με την σύμβαση, τμηματικά, οι εγγυήσεις καλής εκτέλεσης και προκαταβολής αποδεσμεύονται σταδιακά, κατά το ποσό που αναλογεί στην αξία του μέρους της ποσότητας των αγαθών ή του τμήματος της υπηρεσίας που παραλήφθηκε οριστικά. Για την σταδιακή αποδέσμευσή τους απαιτείται προηγούμενη γνωμοδότηση του αρμόδιου 
συλλογικού οργάνου. Εάν στο πρωτόκολλο παραλαβής αναφέρονται παρατηρήσεις ή υπάρχει εκπρόθεσμη παράδοση, η παραπάνω σταδιακή αποδέσμευση γίνεται μετά την αντιμετώπιση, 
κατά τα προβλεπόμενα, των παρατηρήσεων και του εκπρόθεσμου.
[...]"
 
edit:
Επίσης:
Ν.4412/2016, Αρθρο 152, Παράγρ. 13
"[...]
13. Μετά τη διενέργεια της προσωρινής παραλαβής ο ανάδοχος συντάσσει και υποβάλλει «προτελικό λογαριασμό», με βάση τις ποσότητες που περιλαμβάνονται στο σχετικό πρωτόκολλο. Μετά τη διενέργεια της οριστικής παραλαβής και την έγκριση του πρωτοκόλλου ο ανάδοχος συντάσσει και υποβάλλει «τελικό λογαριασμό». Για τον προτελικό και τελικό λογαριασμό εφαρμόζονται ανάλογα οι διατάξεις του άρθρου αυτού. Με την έγκριση του τελικού λογαριασμού εκκαθαρίζονται οι εκατέρωθεν απαιτήσεις από την σύμβαση εκτέλεσης, εκτός από τις απαιτήσεις που προκύπτουν από μεταγενέστερες διαδικασίες διοικητικής, συμβιβαστικής ή δικαστικής επίλυσης διαφορών.
[...]"
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κλείσω έργο στην εφορία αλλά έχω εκκρεμότητες στο έργο. Δεν έχει γίνει ακόμη η οριστική παραλαβή + μηδενικός κ τελικός λογαρισμός και δεν ξέρω ακόμη τι χρειαζεται.

Τί εννοείς λέγοντας "να κλείσω το έργο στην εφορία"?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.