Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

alej εδω κ μισο χρονο ψαχνομαι μεσω ιντερνετ για ιδιωτικη ασφαλιση,σιγουρα ειναι πιο πολλα τα λεφτα αλλα σε καλυπτουν οχι πληρως υπερπληρως.Φοβαμαι ομως πως ειμαστε υποχρεωμενοι να ειμαστε ασφαλισμενοι στο τσμεδε κ δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όποιος έχει πάει / ζήσει εξωτερικό ή και έχει ενδιαφερθεί για αυτά μαθαίνει ότι ιδιωτική ασφάλεια σημαίνει πολλά όπως:

"Δεν σε ασφαλίζω για αυτό γιατί έχεις ήδη πρόβλημα'', "απαλλαγή π.χ. 1.500€ = μέχρι 1.500€ τα πληρώνεις από την τσέπη σου τα υπόλοιπα εμείς'', ''το συμβόλαιο που υπογράψατε ΔΕΝ καλύπτει αυτή την επέμβαση... λυπάμαι, ο επόμενος παρακαλώ!'' και πολλά άλλα τέτοια. Δεν μιλάμε για τα κανόνια που σου λένε μετά ''ας πρόσεχες που ασφαλιζόσουν, οι υπόλοιποι τι σου φταίμε'' και άλλα τραγικά τα οποία όσοι τώρα βλέπουν το ''τυρί'' δεν έχουν πάρει χαμπάρι τη φάκα...

 

Το ΤΡΑΓΙΚΟ; Όσοι είναι έτοιμοι να πληρώσουν για ιδιωτική ασφάλεια, αδιαφορούν για τα λεφτά που τόσα χρόνια πλήρωναν στα ταμεία και τα πήρε το PSI...

Με αυτά τα μυαλά όμως, να είστε σίγουροι ότι θα φάνε κι άλλα πολλά, γιατί

 

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ!

Συμφωνώ ότι μ' αυτά που γίνονται μας οδηγούν στην ιδιωτική ασφάλιση.

 

Ιδιωτική ασφάλιση σημαίνει ότι, ό,τι πληρώνεις λαμβάνεις.

Δημόσια ασφάλιση σήμαινε μέχρι τώρα ότι πληρώνεις λιγότερα απ' όσα παίρνεις. Τώρα σημαίνει ότι πληρώνεις περισσότερα απ' όσα παίρνεις!

 

Ιδιωτική ασφάλιση σημαίνει ότι, έχεις τον κίνδυνο να φαλιρίσει η εταιρία και να χάσεις τα λεφτά σου.

Δημόσια ασφάλιση σήμαινε ασφάλεια. Πλέον όμως τα λεφτά μας τα χάσαμε με το "κούρεμα" των αποθεματικών του ταμείου.

Όταν η μεγαλύτερη ασφαλιστική εταιρία του κόσμου φαλίρισε, καλύφθηκε πλήρως από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση των ΗΠΑ γιατί διαφορετικά θα είχαν εξέγερση του κόσμου σ' όλες τις πολιτείες.

 

Στο εξωτερικό αλλά και στο εσωτερικό, η ιδιωτική ασφάλιση δουλεύει καλά αναλόγως της περιοχής.

Στις ΗΠΑ είναι όπως τα λες. Αν όταν ασφαλίζεσαι δεν δηλώσεις από τι πάσχεις, θα αρνηθούν να σε πληρώσουν. Όμως, αν π.χ. έχεις την ατυχία να είσαι θύμα τροχαίου, η φροντίδα, νοσοκομειακή και μετέπειτα που θα έχεις, είναι καταπληκτική, καμία σχέση με τη Ελλάδα.

Στην Ευρώπη, σε χώρες που γνωρίζω, όχι! Καλύτερες υπηρεσίες ανταποδοτικές των χρημάτων που πληρώνεις. Ας πάει η γυναίκα σου να γεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο δυτικής χώρας να δεις τη διαφορά υπηρεσιών εντός και εκτός του νοσοκομείου.

Στην Ελλάδα μου έχει τύχει αιματολογικές εξετάσεις να μην τις καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ (0% επιστροφή). Η ιδιωτική ασφάλιση μου δίνει πίσω το 80%.

 

Για τη συνταξιοδοτική κάλυψη τα πράγματα είναι απλά.

Η ιδιωτική ασφαλιστική σου λέει το εξής:

Θα πληρώνεις τόσα κάθε μήνα για τόσα χρόνια για να λάβεις τόση σύνταξη τότε.

Το δημόσιο σου λέει το εξής:

Πλήρωνε τώρα γιατί διαφορετικά δεν θα έχεις ασφαλιστική ενημερότητα για να μπορείς να εργαστείς.

Πόσα θα πληρώνεις αύριο; Άγνωστο!

Πότε θα πάρεις σύνταξη; Άγνωστό!

Πόση σύνταξη θα πάρεις; Άγνωστό!

 

Υπέρ της δημόσια ασφάλισης είμαι, αλλά όχι ΑΥΤΗΣ της δημόσιας ασφάλισης.

Edited by agiannis78
Link to comment
Share on other sites

Ομως δεν είναι ρόδινα τα πράματα και με τις ιδιωτικές:

Απο το 2005 πέριπου πρεπει να κάνω τακτικά μια γαστροσκόπηση για να παρακολουθώ το στομάχι μου. Η ασφάλειά μου (μεγάλη επώνυμη) μου κάλυψε μόνο τις δύο πρώτες. Απο το 2010, μου ανακοίνωσαν ότι, δεν καλύπτεται πλέον η συγκεκριμένη εξέταση, μετα απο απόφαση της διοίκησης. Ετσι, σκέτο. Υποθέτω ότι υπήρχε μεγάλη ζήτηση για την συγκεκριμένη εξέταση και τους έκανε ζημιά.

Οπότε απο κει που είχα το γιατρό και το ιδιωτικό νοσοκομείο της αρεσκείας μου, τώρα στον συμβεβλημένο του ΤΣΜΕΔΕ και στο δημόσιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε αρχικά να ξεχωρίσει η σύνταξη από την περίθαλψη . Ετσι όσοι δεν θέλουν να πάρουν μεγαλύτερη σύνταξη θα μπορούσαν να πλήρωναν μόνο την περίθαλψη , περί τα 100 €/μήνα . Εχουμε τώρα το φαινόμενο κάποιοι που έχουν πληρώσει πάνω από 25 χρόνια , να πλησιάζουν η να έχουν φτάσει το ποσό της μέγιστης σύνταξης η οποία θα είναι κάτω από 2000 €/μήνα .

 

Παρ' όλα αυτά θα πρέπει να πληρώνουν άλλα 10-15 χρόνια χωρίς λόγο .

 

Τώρα γιά την ιδιωτική ασφάλιση , οι μεγάλες κρατικές εταιρείες πληρώνουν , η ασπίς χρεοκόπησε και έχασε τα λεφτά του ο κόσμος , όπως κάποιοι τα έχασαν με το psi .

Link to comment
Share on other sites

@STAVION

Ποια είναι η ασφαλιστική εταιρία?

Έχει πολύ μεγάλη αξία αυτά να βγαίνουν στη φόρα ώστε να προφυλασσόμαστε και ώστε στο τέλος να μείνουν μόνο οι εταιρίες που δεν κάνουν τέτοια κόλπα.

 

@BAS

Συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός σύνταξης - υγειονομικής κάλυψης.

Για την ασπίς έχεις δίκιο.

Έχουμε όμως και το αμερικανικό παράδειγμα της Alico, τμήμα της AIG, που πλέον έγινε MetLife-Alico.

Η AIG, η μεγαλύτερη ιδιωτική ασφαλιστική εταιρία των ΗΠΑ και του κόσμου, οδηγούνταν σε πτώχευση εξαιτίας της Lehman Brothers (δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες).

Όμως διασώθηκε από τη FED (σαν να λέμε ΕΚΤ-Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα) και μετέπειτα πωλήθηκε στην MetLife.

Γιατί έγινε αυτό? Ο λόγος εξηγήθηκε προηγουμένως.

Γιατί η Αστήρ δεν διασώθηκε από την Ελληνική Κυβέρνηση? Μάλλον οι συνέπειες της πτώχευσης της Αστήρ ήταν ελάσσονες λόγω μεγέθους της, παρόλο που ήταν από τις "μεγάλες" του ελλαδικού χώρου.

 

Το ίδιο που έγινε με την AIG θα συμβεί και με ευρωπαϊκές ασφαλιστικές εταιρίες όπως π.χ. η ING. Πολύ μεγάλες για να τις αφήσουν οι κυβερνήσεις να καταρρεύσουν.

 

Ποιο είναι το ζητούμενο?

_ Να υπάρξει ελευθερία επιλογής ασφαλιστικού φορέα από τους πολίτες.

_ Να δουλέψει η αγορά όπως πρέπει να δουλέψει ώστε να επιβιώσουν οι σωστές ασφαλιστικές εταιρίες.

_ Το κράτος να είναι παρόν και να ελέγχει!!!

 

Ποιος ο δικός μας ρόλος?

_ Να ενημερωνόμαστε και να ενημερώνουμε.

Γι αυτό έγραψα παραπάνω ότι είναι σημαντικό STAVION να μας πεις ποια εταιρία έχει τη συγκεκριμένη πολιτική.

Edited by agiannis78
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να εχουμε εισφορες λογικες...........εισφορες τυπου 425 ευρω τον μηνα για πενταετια που φτανουν 600 και 700 ευρω , ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ.......

ποιος εχει την δυνατοτητα να πληρωνει 5000 εως 7000 ευρω τον χρονο;;;;;;, αρκετοι τοσα ειναι τα εισοδηματα τους ολα.......

 

δεν ειναι λοιπον θεμα φιλοσοφιας,γνωμης, αποψης οτι δεν θα πληρωσουμε......ειναι αδυνατο.............

Link to comment
Share on other sites

Ομως δεν είναι ρόδινα τα πράματα και με τις ιδιωτικές:

Απο το 2005 πέριπου πρεπει να κάνω τακτικά μια γαστροσκόπηση για να παρακολουθώ το στομάχι μου. Η ασφάλειά μου (μεγάλη επώνυμη) μου κάλυψε μόνο τις δύο πρώτες. Απο το 2010, μου ανακοίνωσαν ότι, δεν καλύπτεται πλέον η συγκεκριμένη εξέταση, μετα απο απόφαση της διοίκησης. Ετσι, σκέτο. Υποθέτω ότι υπήρχε μεγάλη ζήτηση για την συγκεκριμένη εξέταση και τους έκανε ζημιά.

Οπότε απο κει που είχα το γιατρό και το ιδιωτικό νοσοκομείο της αρεσκείας μου, τώρα στον συμβεβλημένο του ΤΣΜΕΔΕ και στο δημόσιο νοσοκομείο.

Ειχα ξεκινήσει το 1995 με την ΑΣΤΗΡ ΑΑΕ που απορροφήθηκε δια συγχωνεύσεως απο την ΕΘΝΙΚΗ ΑΕΕΓΑ το 2004 (οι αποδείξεις γράφουν ΕΘΝΙΚΗ απο τότε)

Link to comment
Share on other sites

10 χρόνια ασφάλισης και 35 και άνω χρονών...

 

μπλα μπλα μπλα...

1. Υποχρεωτικά τα κάτωθι πρόσωπα:

1. Οι μέχρι 31/12/1992 ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ (παλαιοί ασφαλισμένοι),

2. Οι από 01/01/1993 (νέοι ασφαλισμένοι) και εφεξής ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ, εφόσον έχουν συμπληρώσει δεκαετή ασφάλιση στο κλάδο κύριας σύνταξης και το 35ο έτος της ηλικίας τους,

3. οι τακτικοί υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ, καθώς και οι υπάλληλοι του ΤΕΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 χρόνια ασφάλισης και 35 και άνω χρονών...

 

μπλα μπλα μπλα...

1. Υποχρεωτικά τα κάτωθι πρόσωπα:

1. Οι μέχρι 31/12/1992 ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ (παλαιοί ασφαλισμένοι),

2. Οι από 01/01/1993 (νέοι ασφαλισμένοι) και εφεξής ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ, εφόσον έχουν συμπληρώσει δεκαετή ασφάλιση στο κλάδο κύριας σύνταξης και το 35ο έτος της ηλικίας τους,

3. οι τακτικοί υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ, καθώς και οι υπάλληλοι του ΤΕΕ

 

Εγώ που έκανα τη μ@λ@κί@ να γραφτώ στην ειδική προσαύξηση από το 2007 (είδα το τυράκι, αλλά δεν είδα τη φάκα βλέπεις....), μπορώ να διαγραφώ???

Είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2005, που σημαίνει το 2015 καλά να'μαστε θα ξαναγραφώ υποχρεωτικά...

Αν διαγραφώ πόσα γλιτώνω από τα 2500 περίπου που θα αναμένω το εξάμηνο?

Όσα έχω πληρώσει μέχρι τώρα στην ειδική προσαύξηση, θα τα χάσω (εδώ γελάμε λίγο... :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: )???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.