Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

όταν ερθει χοντρή χοντρή η ειδοποίηση θα την σκανάρω να την μοιραστούμε

 

λεω να φτιάξω ένα θέμα να κραταω ιστορικο πως θα αυξανεται ανα εξάμηνο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εσυ ψωνισες απο σβερκο.....

 

 

δεν ξερω τι ειδικοτητα ειναι η γυναικα σου αλλα προσωπικα οπως ειπα και σε ακτι πολυ φιλους πουναι αντιστοιχα...

 

ΔΙΑΓΡΑΦΗ της γυναικας.....ασφαλιση στον κλαδο υγειας παλι στο τσμεδ ως ΣΥΖΥΓΟΣ και αν εισαι XL ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ θα σουρθει ΠΙΟ ΦθΗΝΑ το πακετο!!

 

εγω παντως θα προσλαβω τη συζυγο για το γραφειο να εχουμε και εξοδα....

 

εδω δεν έχουμε να πληρώσουμε καλά καλά το ενα...θα έχουμε για ιδιωτικές και όλα τα ωραία....???

και να φανταστείς η γυναίκα μου δεν είναι καν μηχανικός....(αυτή με ταίζει....) :shock: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

1900 απο 1500. και εννοείται πως το ειδοποιητήριο είναι "κόκκινο". καλά νομίζουν πραγματικά οτι θα εισπράξουν τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εδώ που φτάσαμε δεν υπάρχει άλλη μορφή αντίδρασης πέρα από τη στάση πληρωμών. Στο "δούλεμα" που μας κάνουν, ας απαντήσουμε ανάλογα. Σκεφτείτε το πιο απλό. Πληρώνουμε για παροχή υγείας τη μεγαλύτερη συνδρομή, για το ίδιο-τρισάθλιο-επίπεδο παροχής υγειας του ΕΟΠΠΥ. Πληρώνουμε για να γεμίσουμε ένα βαρέλι δίχως πατο. Πληρώνουμε για μια σύνταξη που ποτέ δεν θα πάρουμε. Τα επόμενα 100.000 ειδοποιητήρια ας έχουν χρώμα κόκκινο. Οι εισφορές πρέπει να μειωθούν και όχι να αυξηθούν.Να βάλουν το μεσοπρόθεσμο και τους "φτιαχτούς" νόμους εκεί που ξέρουν. Είμαστε μηχανικοί γιατι σπουδάσαμε και αυτό δε μπορεί κανείς να μας το αφαιρέσει. Αν κάποιοι θέλουν να συσχετίζουν την επαγγελματική μας ένωση που λέγεται τεχνικό επιμελητήριο με το δικαίωμα για εργασία, μάλλον το έχουν..."¨κάψει"

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θεωρώ τον εαυτό μου συνεπή και νομοταγή φέτος δεν έχω πληρώσει 2 ειδοποιητήρια.

Δεν έχω λεφτά ούτε θα ζητήσω απο τον πατέρα μου δανεικά να πετάξει τα λεφτά του στον ωκεανό.

 

Πλέον και να είχα να πληρώσω προτιμώ να φάω τα δουλεμένα μου λεφτά για την πάρτη μου και όχι να δουλέυω για να πληρώνω τους άλλους.

Ύστερα απο την ληστεία στα αποθεματικά του ταμείου δεν θεωρ'ω πως έχω υποχρέωση να πληρώνω τους κλεφτες.

Κάθε άλλο, έχω υποχρέωση να κρατήσω τα λεφτά μου αλώβητα για το μέλλον των παιδιών μου όποτε αποκτήσω.

 

Η κοροιδία κάποτε θα πρέπει να τελειώσει. Όπως ο Παλαιοκώστας κλέβει με καλάσνικοφ έτσι και αυτοί κλέβουν με κουρέματα.

 

Ε, έτσι όπως τα κάνανε ας βρουν την άκρη μονοι τους.

 

Εγω δεν πρόκειται να δώσω πενηνταράκι θα τα κρατήσω για την δική μου αναψυχή και αν περισέψει κάτι βλέπουμε..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τα λες πολύ σωστά. Έχουμε πόλεμο. Δεν γίνεται να κράταμε λευκή πετσέτα!!! Εννοείται πως οι βασικές ανθρώπινες ανάγκες πρέπει να καλυφθούν. Ακόμη και αν πρόλαβες τις καλές εποχές και έβαλες κάτι στην άκρη, προέχει ο βιοπορισμός σου, η διατροφή των παιδιών σου και του ευατού σου, η στέγαση και η κάλυψη των βασικών αναγκών. Ακόμη και το σύνταγμα το ορίζει αυτο και ορίζει επίσης την φοροδοτική ικανότητα με βάση την αρχή της αναλογικότητας.

Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω με τους προηγουμενους.....

 

ΕΧΩ να το πληρωσω μονο και μονο που τις καλες εποχες εκανα αποταμιευση....

 

αλλα για ποσο καιρο θαχω να πληρωνω?

και ποσες αλλες αναγκες θα πρεπει να ΚΟΨΩ η να στερησω απο τα παιδια μου για να συνεχιζω να πληρωνω?

 

στην τελικη ας πουν οτι αφου ειμαστε ΟΛΟΙ ΕΟΠΠΥ να πληρωνουμε ΟΛΟΙ το ιδιο ....

 

να κοπει και η εισφορα απο τις αδειες!!!

 

δλδ αλλο ενα 2% στον ΚΟΥΒΑ?

 

προσωπικα πληρωνω ΜΟΝΟ οσα ειναι για αδεια στα φορολογικα....

 

τα υπολοιπα να τα περιμενουν ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ.....

πρεπει ναναι κανα 2000 ευρω απο τις δηλωσεις του 4014

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

akius;

απλα δεν θα πληρώσεις! Ακόμη το σκέφτεσαι;

Μιλάμε για τα παιδιά!

Δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσουμε τα παιδία μας χωρίς φαγητό για να καλύψουμε τους αρχιλήσταρχους που θέλουν να το παίξουν σωτήρες μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και το γράφω ενώ ξέρω ότι θα γίνω κακός , δεν είμαι από προδιάθεση μη συνεπής Στην πραγματικότητα με στεναχωρεί το γεγονός ότι για πρώτη φορά στα 21 χρόνια επαγγελματικής μου ζωής πήρα κόκκινο ειδοποιητήριο (δεν ήξερα ότι υπάρχει τετοιο χρώμα στα ειδοποιητήρια του ΤΣΜΕΔΕ ) Δε μου αρεσει να χρωστάω ουτε ένα ευρώ Και ξέρω ότι η υποχρεώση κάθε σωστου πολίτη είναι η πληρωμή των υποχρεώσεων και ειδικά των ασφαλίστρων αφού με αυτά καλύπτονται οι ανάγκες συναδέλφων σε συντάξεις και φάρμακα Κάτι που σε λίγα χρόναι θα χρειαστουμε και εμείς Ισως και αύριο αν κτύπα ξύλο πάθουμε κάτι .

Ομως δεν μπορώ να ανταπεξέλθω και μάλιστα όταν έχω ακριβώς τις ίδιες δουλειές και λαμβάνω περιπου ακριβώς τα ίδια χρήματα που λάμβανα και στο παρελθόν Μόνο οι ώρες εργασίας έχουν αυξηθεί για να λαμβάνω πλέον τα ίδια χρήματα με το παρελθόν Και μάλιστα έχουμε οικογενειακώς περιορίσει τον τρόπο ζωής μας ακόμα και στο φαγητό Αρα κατι δεν παει καλά και το ξέρουμε όλοι τι φταίει

 

Εγώ θα προσπαθήσω να πληρώσω όσο πιο γρήγορα μπορώ τις υποχρεώσεις μου , αλλά θα είμαι μπροστάρης σε κάθε αγώνα πολιτικό ενάντια στην ΕΕ των μεγαλοκαρχαριών και της μη ένωσης των κρατών και στο ευρώ - μνημόνια Γιατί ξέρω ότι η μόνη λύση είναι η έξοδος από αυτήν την ΕΕ όπου ούτε ένωση κρατών δεν έιναι , ούτε ένωση λαών είναι , ούτε ένωση εργαζομένων είναι

 

ΥΣ αν δεν πληρώσουμε τις εισφορές μας αυτές αυξάνουν με τις προσαυξήσεις , επομένως πέρα από αυτά που γράφω τελικά κάνουμε και πιο δυσμενή την οικονομική μας θέση Εγώ αν μπορούσα αφού είμαι μακριά από Αθήνα θα συμμετείχα στις κοινητοποιήσεις που γίνονται για τις αναδρομικές αυξήσεις , αλλά δυστυχώς αυτήν την εποχή δεν μπορώ ούτε τα ναύλα για Αθήνα να καταβάλω για ένα τετοιο σκοπό Πάντως στην περιοχή μου είμαι σε ότι αντιμνημονικό γίνεται παρόν Αυτό καλώ όλους σε κάθε περιοχή και φυσικά να μαυρίσουμε στις επόμενες εκλογές τα μνημονιακά κόμματα που σημαίνει και σταχτη στα μάτια να μας ρίξουν , να μην ξεχάσουμε τι σημαίνει μνημόνιο και ΕΕ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.